Články / Aktuality Dnes je 26. 5. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Nový bulletin o jezuitské službě migrantům

Pátek, 18.3.2016
Praha. V období předvelikonočním vychází letošní první číslo bulletinu Jezuité. Při příležitosti 35. výročí působení Jezuitské služby uprchlíkům (Jesuit Refugee Service, JRS), které jsme si připomněli koncem loňského roku, i vzhledem k aktuální migrační krizi se zaměřuje na službu uprchlíkům a migrantům jako jednu z hlavních priorit Tovaryšstva Ježíšova.


Úvodní text v rubrice Spiritualita, nadepsaný Doprovázením sloužit, se zamýšlí nad tím, co z duchovní tradice Tovaryšstva motivuje jezuitskou službu uprchlíkům a migrantům a její kořeny nachází již u zakladatele řádu sv. Ignáce. Následující článek P. Jana Regnera SJ, nazvaný Migrace jako poslání, vychází z biblického pohledu na soucit a solidaritu s přistěhovalci i z dokumentů jezuitského řádu, které kladou důraz na působení jezuitů mezi migranty, a zasazuje tuto problematiku také do kontextu pontifikátu papeže Františka s jeho důrazem na milosrdenství. V rubrice Zeptali jsme se fotograf Jan Kundrát dělí o svou zkušenost z dobrovolnické mise na srbsko-chorvatské hranici.

V prvním tematickém rozhovoru přibližuje mladá spolupracovnice maďarských jezuitů Luca Solymoskövi vznik a činnost maďarské pobočky Jezuitské služby uprchlíkům (JRS), která zahájila svou činnost loni v létě na základě aktuální potřeby v době krize vyvolané vlnami nově příchozích uprchlíků. K tématu čísla se váže také příspěvek Jako hořčičné zrnko, jenž popisuje příběh vzniku a současné působení mezinárodní anglicky mluvící komunity, která působí při jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně.

Rozhovor čísla je nadepsán Integrace cizinců není snadná a P. Jan Regner SJ v něm rozmlouvá se svým spolubratrem P. Petrem Kolářem o jeho bohatých zahraničních zkušenostech s pastorací migrantů i s tím, jaké to je sám být uprchlíkem, ale také o jeho pohledu na současnou migrační krizi. „Opravdovým řešením je naše pomoc těmto nešťastníkům a hlavně jejich potomkům zdolávat překážky, které z nich dělají snadnou kořist demagogů a obchodníků s radikálním řešením. Důležitým prostředkem pomoci je vzdělání, školství. Je to pomalé a náročné, ale myslím, že není jiné cesty,“ domnívá se Petr Kolář.

Rubrika Jezuité ve světě přibližuje působení jezuitů v Indonésii, kde naprostou většinu obyvatelstva tvoří muslimové, a většina tamních apoštolátů Tovaryšstva se proto nutně dotýká mezináboženského dialogu.

Rubrika Nové knihy nabízí recenzi nejnovější sbírky vánočních a velikonočních promluv českého jezuity a filozofa Karla Říhy, která nese titul Uvěřili jsme v lásku. Následují stručné anotace knihy Rabbi Azriel of Gerona. Commentary on the Ten Sephiroth českého jezuity a judaisty Josefa Blahy a sborníku Miscellanea jesuitica V. Ignaciánská spiritualita a fenomén kultury. Číslo uzavírají zprávy ze života řádu u nás i ve světě.


Bulletin si lze zdarma vyžádat v místech, kde u nás jezuité působí, nebo objednat na adrese redakce(zavináč)jesuit.cz. Archiv čísel z let 2005-2015 je k dispozici ZDE.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
4.5.2017 Nový bulletin se věnuje Božímu mlčení
23.2.2017 Nový bulletin o rozlišování povolání
11.11.2016 Vyšlo třetí letošní číslo bulletinu Jezuité
23.7.2016 Vyšlo druhé letošní číslo bulletinu Jezuité
19.12.2015 Nový bulletin o jezuitské službě Slova


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Náš tip

Mlčení

Šúsaku Endó

Mlčení japonského spisovatele Šúsaku Endóa (1923–1996) je drsný a zároveň poetický i myšlenkově bohatý příběh o zániku křesťanské misie v Japonsku v 17. století. Téma, které o něco dříve zpracoval i český spisovatel Jaroslav Durych v rozsáhlé epopeji Služebníci neužiteční, Endó pojal z neobvyklé perspektivy japonského katolického křesťana...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Křesťané v Africe
Za křesťany v Africe, aby vydávali prorocké svědectví smíření, spravedlnosti a pokoje, a tím napodobovali Ježíšovo milosrdenství.
Národní úmysl: Za křesťany, aby jejich život byl skrze konání dobra odpovědí na Boží lásku a neztratil tak svěžest a vůni evangelia (EG, č. 39).
více »

Nejbližší akce

Jezuitou dnes


Středoevropský Magis


Živé kameny na Svatojakubské cestě


Živé kameny v Santiagu de Compostela


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní obnova: Vnitřní uzdravení


Moje vyhlídky v duchovním životě, pohled do budoucnosti


Vnitřní modlitba


více »

Kalendárium

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil