Články / Aktuality Dnes je 19. 1. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Nový bulletin o jezuitské službě migrantům

Pátek, 18.3.2016
Praha. V období předvelikonočním vychází letošní první číslo bulletinu Jezuité. Při příležitosti 35. výročí působení Jezuitské služby uprchlíkům (Jesuit Refugee Service, JRS), které jsme si připomněli koncem loňského roku, i vzhledem k aktuální migrační krizi se zaměřuje na službu uprchlíkům a migrantům jako jednu z hlavních priorit Tovaryšstva Ježíšova.


Úvodní text v rubrice Spiritualita, nadepsaný Doprovázením sloužit, se zamýšlí nad tím, co z duchovní tradice Tovaryšstva motivuje jezuitskou službu uprchlíkům a migrantům a její kořeny nachází již u zakladatele řádu sv. Ignáce. Následující článek P. Jana Regnera SJ, nazvaný Migrace jako poslání, vychází z biblického pohledu na soucit a solidaritu s přistěhovalci i z dokumentů jezuitského řádu, které kladou důraz na působení jezuitů mezi migranty, a zasazuje tuto problematiku také do kontextu pontifikátu papeže Františka s jeho důrazem na milosrdenství. V rubrice Zeptali jsme se fotograf Jan Kundrát dělí o svou zkušenost z dobrovolnické mise na srbsko-chorvatské hranici.

V prvním tematickém rozhovoru přibližuje mladá spolupracovnice maďarských jezuitů Luca Solymoskövi vznik a činnost maďarské pobočky Jezuitské služby uprchlíkům (JRS), která zahájila svou činnost loni v létě na základě aktuální potřeby v době krize vyvolané vlnami nově příchozích uprchlíků. K tématu čísla se váže také příspěvek Jako hořčičné zrnko, jenž popisuje příběh vzniku a současné působení mezinárodní anglicky mluvící komunity, která působí při jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně.

Rozhovor čísla je nadepsán Integrace cizinců není snadná a P. Jan Regner SJ v něm rozmlouvá se svým spolubratrem P. Petrem Kolářem o jeho bohatých zahraničních zkušenostech s pastorací migrantů i s tím, jaké to je sám být uprchlíkem, ale také o jeho pohledu na současnou migrační krizi. „Opravdovým řešením je naše pomoc těmto nešťastníkům a hlavně jejich potomkům zdolávat překážky, které z nich dělají snadnou kořist demagogů a obchodníků s radikálním řešením. Důležitým prostředkem pomoci je vzdělání, školství. Je to pomalé a náročné, ale myslím, že není jiné cesty,“ domnívá se Petr Kolář.

Rubrika Jezuité ve světě přibližuje působení jezuitů v Indonésii, kde naprostou většinu obyvatelstva tvoří muslimové, a většina tamních apoštolátů Tovaryšstva se proto nutně dotýká mezináboženského dialogu.

Rubrika Nové knihy nabízí recenzi nejnovější sbírky vánočních a velikonočních promluv českého jezuity a filozofa Karla Říhy, která nese titul Uvěřili jsme v lásku. Následují stručné anotace knihy Rabbi Azriel of Gerona. Commentary on the Ten Sephiroth českého jezuity a judaisty Josefa Blahy a sborníku Miscellanea jesuitica V. Ignaciánská spiritualita a fenomén kultury. Číslo uzavírají zprávy ze života řádu u nás i ve světě.


Bulletin si lze zdarma vyžádat v místech, kde u nás jezuité působí, nebo objednat na adrese redakce(zavináč)jesuit.cz. Archiv čísel z let 2005-2015 je k dispozici ZDE.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.7.2017 Nový bulletin o povolání jezuitských bratrů
4.5.2017 Nový bulletin se věnuje Božímu mlčení
23.2.2017 Nový bulletin o rozlišování povolání
11.11.2016 Vyšlo třetí letošní číslo bulletinu Jezuité
23.7.2016 Vyšlo druhé letošní číslo bulletinu Jezuité


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Náš tip

Křesťanský Východ a Západ

Inkulturace a interkulturace
Pavel Ambros

Kniha uvádí do současné teologické diskuse o vztahu mezi křesťanským Východem a Západem a ukazuje jeho nejdůležitější souřadnice. Úmyslně není přetížena faktografickými údaji, které jsou i v českém prostředí dostupné. Vysvětluje čtenáři průběh rozdělení a jeho příčiny, které měly teologické kořeny. Hlavním záměrem...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Náboženské menšiny v Asii
Aby křesťané i ostatní náboženské menšiny v asijských zemích mohli svoji víru žít v plné svobodě.
Národní úmysl: Za odpovědný přístup občanů k prezidentským volbám v naší zemi.
více »

Nejbližší akce

Pouť za jednotu křesťanů


Jsme odvážní (?)


Studentský Velehrad 2018


Středoevropský Magis 2018


více »

Nejbližší duchovní akce

Škola modlitby Lectio Divina


Povoláním člověk


Duchovní cvičení pro ty, kdo přijali iniciační svátosti v dospělosti


Ignaciánské exercicie (Kurz 226)


více »

Kalendárium

Památka jezuitských mučedníků


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil