Články / Aktuality Dnes je 24. 10. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité slaví 150 let od návratu do Prahy

Neděle, 22.5.2016
Praha. Na pátek 27. května připadá 150. výročí návratu členů Tovaryšstva Ježíšova do Prahy. Jezuité si tuto významnou událost v dějinách české provincie připomněli v neděli 22. května při večerní mši svaté v kostele sv. Ignáce. Po mši následovala vernisáž výstavy o působení jezuitů v Praze po znovuobnovení řádu.


Sto padesát let od návratu Tovaryšstva Ježíšova ke kostelu sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze oslavili jezuité společně se svými farníky, spolupracovníky a přáteli o slavnosti Nejsvětější Trojice, v neděli 22. května, slavnostní večerní mší svatou v 17:30, kterou celebroval provinciál českých jezuitů Josef Stuchlý. Kázání pronesl rektor kostela sv. Ignáce Josef Čunek.

Po mši byla v kostele otevřena nová výstava mapující sto padesát let působení jezuitů v Praze po obnovení řádu, zejména dění při kostele sv. Ignáce v letech 1866 až 1950. Při vernisáži výstavy promluvil jezuitský církevní historik Miroslav Herold, který přiblížil okolnosti návratů jezuitů do Prahy v roce 1866 a zasadil tuto událost do kontextu tehdejší doby. Historik Jan Stříbrný z České křesťanské akademie se pak zabýval několika významnými osobnostmi tzv. druhého Tovaryšstva v českých zemích a zaměřil se zejména na ty, kteří se stali mučedníky v době nacistické a později komunistické totality. Přítomen byl i profesor teologie Vojtěch Novotný, který je kurátorem výstavy a hlavním koordinátorem její realizace.

Oslava 150. výročí obnovení působení Tovaryšstva při kostele sv. Ignáce se symbolicky uskutečnila o slavnosti Nejsvětější Trojice. Právě o této neděli po slavnosti Seslání Ducha svatého, 27. dubna 1866, se totiž jezuité vrátili ke kostelu sv. Ignáce na Novém Městě pražském a otevřeli tam rezidenci. Po Bohosudově, kde jezuité zřídili kolej s gymnáziem a chlapeckým seminářem již roku 1853, byla Praha druhým místem v českých zemích, kam se jezuité po obnově svého řádu roku 1814 vrátili.


Krátkou reportáž z akce můžete shlédnout v Noevinách.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
31.7.2017 Jezuité v Praze si připomněli svého zakladatele
4.10.2016 Kristus je s námi ve věčném Hodie
2.8.2016 Slavnost sv. Ignáce přinesla několik změn
23.5.2015 Jezuité zvou na Dny víry do kostela sv. Ignáce
10.11.2014 Budu se za vás modlit, abyste rostli v lásce


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Náš tip

Duchovní cvičení

Ignác z Loyoly

Španělsko-české bilingvní vydání představuje revidovaný český překlad Duchovních cvičení, doplněný o tzv. Autograf, nejstarší rukopis exerciční knížky, nacházející se v kritickém vydání Monumenta historica Societatis Iesu. Kniha není asketickou příručkou ani bezprostředním návodem k rozjímání, ale výsledkem duchovních zápisků, které si sv. Ignác (1491–1556) zaznamenával...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Práva dělníků a nezaměstnaných
Za svět práce, aby všem byla zajištěna úcta a ochrana práv a nezaměstnaným aby se dala možnost přispět k budování společného dobra.
Národní úmysl: Za křesťany, aby na přímluvu Panny Marie opět věřili v převratnou sílu něhy a lásky a nepochybovali o tom, že pokora a mírnost jsou ctnostmi silných (EG č. 288).
více »

Nejbližší akce

Rekolekce s P. Józefem Augustynem


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Ignaciánské exercicie


Ignaciánské exercicie (Kurz 215)


Duchovní obnova o mši svaté


více »

Kalendárium

Památka bl. Dominika Collinse

Památka sv. Alfonse Rodrígueze


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil