Články / Aktuality Dnes je 22. 10. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité slaví 150 let od návratu do Prahy

Neděle, 22.5.2016
Praha. Na pátek 27. května připadá 150. výročí návratu členů Tovaryšstva Ježíšova do Prahy. Jezuité si tuto významnou událost v dějinách české provincie připomněli v neděli 22. května při večerní mši svaté v kostele sv. Ignáce. Po mši následovala vernisáž výstavy o působení jezuitů v Praze po znovuobnovení řádu.


Sto padesát let od návratu Tovaryšstva Ježíšova ke kostelu sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze oslavili jezuité společně se svými farníky, spolupracovníky a přáteli o slavnosti Nejsvětější Trojice, v neděli 22. května, slavnostní večerní mší svatou v 17:30, kterou celebroval provinciál českých jezuitů Josef Stuchlý. Kázání pronesl rektor kostela sv. Ignáce Josef Čunek.

Po mši byla v kostele otevřena nová výstava mapující sto padesát let působení jezuitů v Praze po obnovení řádu, zejména dění při kostele sv. Ignáce v letech 1866 až 1950. Při vernisáži výstavy promluvil jezuitský církevní historik Miroslav Herold, který přiblížil okolnosti návratů jezuitů do Prahy v roce 1866 a zasadil tuto událost do kontextu tehdejší doby. Historik Jan Stříbrný z České křesťanské akademie se pak zabýval několika významnými osobnostmi tzv. druhého Tovaryšstva v českých zemích a zaměřil se zejména na ty, kteří se stali mučedníky v době nacistické a později komunistické totality. Přítomen byl i profesor teologie Vojtěch Novotný, který je kurátorem výstavy a hlavním koordinátorem její realizace.

Oslava 150. výročí obnovení působení Tovaryšstva při kostele sv. Ignáce se symbolicky uskutečnila o slavnosti Nejsvětější Trojice. Právě o této neděli po slavnosti Seslání Ducha svatého, 27. dubna 1866, se totiž jezuité vrátili ke kostelu sv. Ignáce na Novém Městě pražském a otevřeli tam rezidenci. Po Bohosudově, kde jezuité zřídili kolej s gymnáziem a chlapeckým seminářem již roku 1853, byla Praha druhým místem v českých zemích, kam se jezuité po obnově svého řádu roku 1814 vrátili.


Krátkou reportáž z akce můžete shlédnout v Noevinách.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.7.2018 Koncert ke cti patrona kostela svatého Ignáce
2.7.2018 Farníci besedovali se sestrou Angelikou
29.6.2018 Zahradní slavnost při kostele svatého Ignáce
25.6.2018 Kostel svatého Ignáce byl opět otevřen pro školy
24.4.2018 Katoličtí lékaři se seznamují s ignaciánskou spiritualitouNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Poslání zasvěcených osob
Aby u mužů a žen zasvěcených Bohu vzplálo misijní nadšení a byli nablízku chudým, vyhnancům a těm, kdo jsou umlčeni a nemají slovo.
Národní úmysl: Za takové poznání Pána Ježíše, které nám umožní plně se na něj spoléhat (srv. Žl 23/22).
více »

Nejbližší akce

Setkání mladých lidí a řeholníků s názvem


III. konference o evangelizaci


Rekolekce s P. Józefem Augustynem


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní obnova o mši svaté


Duchovní obnova pro manželské páry


Víkend pro ženy


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil