Články / Aktuality Dnes je 12. 12. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Učitel kontemplace Franz Jalics oslavil 90. narozeniny

Pátek, 17.11.2017
Wilhelmsthal. Ve čtvrtek 16. listopadu se dožil devadesáti let jezuitský kněz maďarského původu Franz Jalics, mistr kontemplativní modlitby a zakladatel exercičního domu Gries nedaleko německého Wilhelmsthalu. Čeští diváci se s ním mohli setkat v nedávno odvysílaném snímku České televize Hledání srdce. Na knižní trh byl také roku 2015 uveden český překlad jeho knihy Cesta kontemplace.


Franz (Ferenc) Jalics se narodil 16. listopadu 1927 v Budapešti. V roce 1947 vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova. Filozofii studoval v bavorském Pullachu a v belgické Lovani. Po dalších studiích v Chile a Argentině se stal docentem fundamentální teologie a dogmatiky. Na kněze byl vysvěcen v roce 1957. V letech 1957 až 1976 působil v Argentině, kde byl pronásledován tamní vojenskou diktaturou, byl unesen a pět měsíců za nelidských podmínek vězněn.

V roce 1978 se usadil v Německu, kde začal na základě svých životních zkušeností dávat kontemplativní exercicie. Roku 1984 založil v bavorském Wilhelmsthalu nedaleko Bambergu jezuitský exerciční dům, který po dalších dvacet let vedl. Exerciční dům Gries vznikl v budově někdejšího sanatoria ve Frankenwaldu, kterou si Jalics pronajal od bamberského biskupství. Během prvních deseti let vedl Jalics všechny kurzy sám. Dnes dům nabízí přibližně dvacet dva kurzů ročně a na dávání exercicií se podílí tým zhruba třiceti pěti lidí.

„V Griesu jsem dělal svoje první kontemplativní exercicie, nejdůležitější exercicie v mém životě,“ prozrazuje v dokumentárním snímku Hledání srdce český jezuita a žák Franze Jalicse Petr Vacík, ředitel exercičního domu Kolínský klášter, který byl modelován právě po vzoru bavorského domu. I jeho ducha a chod českému divákovi přibližuje v říjnu uvedený snímek České televize.

Franz Jalics je také znám jako autor duchovní literatury. Českému čtenáři je známá jeho Cesta kontemplace, jejíž překlad vydalo nakladatelství Triton roku 2015.

Roku 2004 se Franz Jalics vzdal vedení exercičního domu a v současné době žije ve své rodné Budapešti. Narozeniny oslavil společně se svými spolubratry a přáteli při děkovné mši v jezuitském kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v maďarské metropoli. Na dotaz, od koho se naučil modlit, Franz Jalics odpověděl, že od své matky, a dodal, že během svého života se pokoušel učit ostatní způsob modlitby, jaký znal právě od ní.


Zdroj/Foto: Jesuiten.de, Jezsuita.hu.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
8.12.2017 Kristova církev
3.12.2017 Nadějeplný advent
17.11.2017 Boží inkognito
25.10.2017 Zeď nebo prázdnota
24.10.2017 S Józefem Augustynem o zápasu o každodenní modlitbu


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Náš tip

Dějiny filosofie III.

Od Ockhama k Suárezovi
Frederick Copleston

Třetí díl 11tisvazkových Dějin filosofie jezuity Frederica Coplestona zahrnuje dobu od Ockhama k Suárezovi. Jde tudíž o dobu od vrcholného středověku po raný novověk. Uznávaná autorita v oboru dějin filosofie, dlouholetý vyučující v Římě a hostující profesor na jiných univerzitách (USA, Německo aj.) se ve vědeckém světě skvěle osvědčil. Jeho text vždy...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Senioři
Za seniory, aby našli v rodinách a v křesťanských společenstvích oporu a mohli se moudrostí a zkušeností podílet na předávání víry a výchově nových generací.
Národní úmysl: Za vytrvalost v modlitbě (EG, č. 281,282).
více »

Nejbližší akce

Dny víry u Ignáce


Studentský Velehrad 2018


Středoevropský Magis 2018


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro mládež 18-30 let


Povoláním člověk


Duchovní cvičení pro ty, kdo přijali iniciační svátosti v dospělosti


Škola modlitby Lectio Divina


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil