Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Učitel kontemplace Franz Jalics oslavil 90. narozeniny

Pátek, 17.11.2017
Wilhelmsthal. Ve čtvrtek 16. listopadu se dožil devadesáti let jezuitský kněz maďarského původu Franz Jalics, mistr kontemplativní modlitby a zakladatel exercičního domu Gries nedaleko německého Wilhelmsthalu. Čeští diváci se s ním mohli setkat v nedávno odvysílaném snímku České televize Hledání srdce. Na knižní trh byl také roku 2015 uveden český překlad jeho knihy Cesta kontemplace.


Franz (Ferenc) Jalics se narodil 16. listopadu 1927 v Budapešti. V roce 1947 vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova. Filozofii studoval v bavorském Pullachu a v belgické Lovani. Po dalších studiích v Chile a Argentině se stal docentem fundamentální teologie a dogmatiky. Na kněze byl vysvěcen v roce 1957. V letech 1957 až 1976 působil v Argentině, kde byl pronásledován tamní vojenskou diktaturou, byl unesen a pět měsíců za nelidských podmínek vězněn.

V roce 1978 se usadil v Německu, kde začal na základě svých životních zkušeností dávat kontemplativní exercicie. Roku 1984 založil v bavorském Wilhelmsthalu nedaleko Bambergu jezuitský exerciční dům, který po dalších dvacet let vedl. Exerciční dům Gries vznikl v budově někdejšího sanatoria ve Frankenwaldu, kterou si Jalics pronajal od bamberského biskupství. Během prvních deseti let vedl Jalics všechny kurzy sám. Dnes dům nabízí přibližně dvacet dva kurzů ročně a na dávání exercicií se podílí tým zhruba třiceti pěti lidí.

„V Griesu jsem dělal svoje první kontemplativní exercicie, nejdůležitější exercicie v mém životě,“ prozrazuje v dokumentárním snímku Hledání srdce český jezuita a žák Franze Jalicse Petr Vacík, ředitel exercičního domu Kolínský klášter, který byl modelován právě po vzoru bavorského domu. I jeho ducha a chod českému divákovi přibližuje v říjnu uvedený snímek České televize.

Franz Jalics je také znám jako autor duchovní literatury. Českému čtenáři je známá jeho Cesta kontemplace, jejíž překlad vydalo nakladatelství Triton roku 2015.

Roku 2004 se Franz Jalics vzdal vedení exercičního domu a v současné době žije ve své rodné Budapešti. Narozeniny oslavil společně se svými spolubratry a přáteli při děkovné mši v jezuitském kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v maďarské metropoli. Na dotaz, od koho se naučil modlit, Franz Jalics odpověděl, že od své matky, a dodal, že během svého života se pokoušel učit ostatní způsob modlitby, jaký znal právě od ní.


Zdroj/Foto: Jesuiten.de, Jezsuita.hu.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
10.9.2018 Teologická fakulta v Olomouci nabízí večerní studium spirituality
8.9.2018 Další kurz duchovního doprovázení je připraven
14.8.2018 Mariánské kázaní Mistra Jana Husa
11.6.2018 Osoba má tvář
25.5.2018 Pokus o srozumitelnostNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Mladí lidé v Africe
Aby mladí lidí afrického světadílu měli přístup ke vzdělání a práci ve vlastní zemi.
Národní úmysl: Za odvahu ke každodennímu následování Pána i přes opakující se poklesky a nedokonalosti (srv. Žl 137/136).
více »

Nejbližší akce

Konference Řád a město, řád a jeho mecenáši


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova pro teenagery


Víkend pro seniory


Ignaciánské duchovní cvičení


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil