Články / Aktuality Dnes je 25. 2. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Učitel kontemplace Franz Jalics oslavil 90. narozeniny

Pátek, 17.11.2017
Wilhelmsthal. Ve čtvrtek 16. listopadu se dožil devadesáti let jezuitský kněz maďarského původu Franz Jalics, mistr kontemplativní modlitby a zakladatel exercičního domu Gries nedaleko německého Wilhelmsthalu. Čeští diváci se s ním mohli setkat v nedávno odvysílaném snímku České televize Hledání srdce. Na knižní trh byl také roku 2015 uveden český překlad jeho knihy Cesta kontemplace.


Franz (Ferenc) Jalics se narodil 16. listopadu 1927 v Budapešti. V roce 1947 vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova. Filozofii studoval v bavorském Pullachu a v belgické Lovani. Po dalších studiích v Chile a Argentině se stal docentem fundamentální teologie a dogmatiky. Na kněze byl vysvěcen v roce 1957. V letech 1957 až 1976 působil v Argentině, kde byl pronásledován tamní vojenskou diktaturou, byl unesen a pět měsíců za nelidských podmínek vězněn.

V roce 1978 se usadil v Německu, kde začal na základě svých životních zkušeností dávat kontemplativní exercicie. Roku 1984 založil v bavorském Wilhelmsthalu nedaleko Bambergu jezuitský exerciční dům, který po dalších dvacet let vedl. Exerciční dům Gries vznikl v budově někdejšího sanatoria ve Frankenwaldu, kterou si Jalics pronajal od bamberského biskupství. Během prvních deseti let vedl Jalics všechny kurzy sám. Dnes dům nabízí přibližně dvacet dva kurzů ročně a na dávání exercicií se podílí tým zhruba třiceti pěti lidí.

„V Griesu jsem dělal svoje první kontemplativní exercicie, nejdůležitější exercicie v mém životě,“ prozrazuje v dokumentárním snímku Hledání srdce český jezuita a žák Franze Jalicse Petr Vacík, ředitel exercičního domu Kolínský klášter, který byl modelován právě po vzoru bavorského domu. I jeho ducha a chod českému divákovi přibližuje v říjnu uvedený snímek České televize.

Franz Jalics je také znám jako autor duchovní literatury. Českému čtenáři je známá jeho Cesta kontemplace, jejíž překlad vydalo nakladatelství Triton roku 2015.

Roku 2004 se Franz Jalics vzdal vedení exercičního domu a v současné době žije ve své rodné Budapešti. Narozeniny oslavil společně se svými spolubratry a přáteli při děkovné mši v jezuitském kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v maďarské metropoli. Na dotaz, od koho se naučil modlit, Franz Jalics odpověděl, že od své matky, a dodal, že během svého života se pokoušel učit ostatní způsob modlitby, jaký znal právě od ní.


Zdroj/Foto: Jesuiten.de, Jezsuita.hu.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
5.2.2018 Pokračování kurzu spirituality pro veřejnost
10.1.2018 Duchovní doprovázející se setkali ke společné supervizi
7.1.2018 Minulost a současnost
23.12.2017 Vánoční svátky s jezuity
20.12.2017 Četl jsem v novinách…


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Novinka z Refugia

Mariánská úcta v tradici křesťanského Východu

Tomáš Špidlík

Text nás seznamuje s Marií, která v dějinách upoutala tolik lidských srdcí! To je důležité faktum nejen pro teology. Je potřebné se k ní nejen obracet, ale také studovat: jak žila ona i ti, kdo na ni mysleli. Špidlíkovo sdělení nás podněcuje ke zdravé mariánské úctě.
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: „Ne“ korupci
Aby se nenechali korupcí ovládnout ti, kdo mají materiální, politickou nebo duchovní moc.
Národní úmysl: Abychom dobro nevnímali jen jako povinnost, ale také jako něco velkého, co smíme konat (srv. Žl 1).
více »

Nejbližší akce

Velikonoce s Živými kameny


Studentský Velehrad 2018


Formační setkání Živých kamenů


Biblická exegeze s Živými kameny


více »

Nejbližší duchovní akce

Individuálně doprovázené exercicie


Postní duchovní obnova: Společenství svatých


Ignaciánské exercicie


Rekolekce pro katechety a animátory farních společenství


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil