Aktuality |
A A A
|
Nuncius předal řád sv. Silvestra prof. SvobodoviÚterý, 12.12.2017 Praha. V pátek 8. prosince 2017 při bohoslužbě v kostele sv. Ignáce předal apoštolský nuncius Leanza řád sv. Silvestra prof. Svobodovi. Následovalo osobní svědectví pana profesora o otci Adolfu Kajprovi SJ, s kterým byl uvězněn v komunistickém žaláři.
Bohatý program prof. Josefa Svobody v České republice, kam přijel i s manželkou z Kanady, začal již o několik dní dříve. Ve středu 6. prosince byl spolu s dalšími šesti osobnostmi vyznamenán cenou Neuron, kterou každoročně navrhuje nezávislá vědecká rada stejnojmenného nadačního fondu pro nejlepší vědce. Fond oceňuje především ty, kteří výrazně ovlivnili úroveň poznání ve svých oborech, věnují svou energii intenzivní práci s mladou generací vědců a vědu vnímají jako službu společnosti.
O slavnosti Panny Marie počaté bez poskvrny dědičného hříchu 8. prosince 2017 se mohli se světoznámým polárníkem setkat i účastníci večerní bohoslužby v kostele sv. Ignáce v Praze. Papežský nuncius Giuseppe Leanza, který byl hlavním celebrantem mše sv., mu předal Řád svatého Silvestra. Je to papežské vyznamenání za zásluhy o Svatý stolec, určené laikům, a to jak katolíkům, tak i pravoslavným, protestantům, a dokonce i muslimům a židům. O udělení řádu se zasadil prof. Richard Čemus SJ, který v promluvě poukázal na důvody, když hovořil o hlubokém svědectví víry prof. Svobody v komunistických žalářích, o paradoxu víry, která dokáže „léta v kriminále považovat za nejšťastnější v životě“, o síle přijatého utrpení.
Po mši sv. prof. Svoboda vyprávěl o svém zatčení a jak se v Leopoldově ocitl v oddělení zvaném „muklovský Vatikán“, kde bylo asi osmdesát kněží a osm biskupů. Zde se setkával dva a půl roku s P. Kajprem. Líčil ho jako obyčejného, prostého řeholníka, který jednal s chlapskou přímostí a jadrností. Obdivoval, jak byl ostatními kněžími žádán, aby jim kázal. Prof. Svoboda byl propuštěn asi tři měsíce před smrtí P. Kajpra. „Byl vyrovnaný, hluboce milující Krista Pána. Je to mučedník, já se k němu modlím,“ zaznělo mimo jiné ve svědectví prof. Svobody. Zodpověděl také otázky přítomných, které směřovaly k osobnosti P. Adolfa, ale i k celkové situaci ve vězení a současnému životu církve v Kanadě.
Prof. Josef Svoboda se narodil 16. července 1929 v Praze, kde byl pět dní na to pokřtěn v kostele sv. Apolináře. Studium filozofie a biologie ho v r. 1948 přivedlo na Masarykovu univerzitu do Brna, prošel křesťanskou formací u prof. Dominika Pecky. Již 23. září 1949 byl zatčen a 4. května 1951 odsouzen k jedenácti letům vězení za vlastizradu a špionáž. Z toho pět let byl nasazen v uranových dolech na Jáchymovsku. Poté byl třicet měsíců vězněn v Leopoldově na zvláštním oddělení spolu s osmdesáti kněžími a osmi biskupy. Propuštěn byl 3. března 1958. Deset let se živil jako ošetřovatel zvířat v zoologické zahradě v Brně a technik v Botanickém ústavu Československé akademie věd v Praze. Dne 8. prosince 1968 emigroval do Kanady, kde r. 1974 dokončil studium doktorátem na University of Alberta v Edmontonu. Roku 1994 se stal profesorem arktické ekologie na univerzitě v Torontu. Polárnímu výzkumu v Arktidě se věnoval třicet let. V oboru se angažuje dosud. Byl jmenován čestným členem Učené společnosti České republiky. Polární výzkumná stanice ve Špicberkách nese jeho jméno. Prof. Svoboda je ženatý, má dva syny, z nichž mladší zemřel ve věku dvacet sedm let, kdy už byl úspěšným hudebním skladatelem.
(aro)
odeslat článek vytisknout článek
|
Novinka z Refugia Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka
Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům… více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Všeobecný úmysl: Obchod s lidmi
Za velkodušné přijetí obětí nezákonného obchodování s lidmi, nucené prostituce a násilí.
Národní úmysl: Ať je naše víra pro hledající pravdivým svědectvím živého vztahu s Bohem.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
|