Články / V médiích Dnes je 26. 3. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
V médiích

         A     A     A

Sarkofág kardinála Špidlíka a dokumenty z historie Velehradu

Úterý, 20.3.2018
TV Noe vysílá reprízu tří pořadů ve vztahu k poutnímu místu Velehrad

Alena Rousová

Ve středu 21. března od 10.45 hodin se můžeme podívat na historii pod zorným úhled slovenských poutníků. Tentýž den od 19.05 hodin se nám ukáže Velehrad v době totalitního režimu. Do třetice od 21.15 hodin nás jezuita P. Marko Ivan Rupnik seznámí s myšlenkami, které vtělil do sarkofágu kardinála Tomáše Špidlíka. Další možnost shlédnutí je v pátek 23. března od 13.15 hodin a v úterý 27. března od 17.30 hodin.


Šestý díl pořadu Velehradská zastavení nese název Poutníci ze Slovenska. Uvádí do historie a tradice cyrilometodějského poutního místa. Zaměřuje se na poutníky ze Slovenska, kteří k němu neodmyslitelně patří. Slovenské sestry působily na Velehradě od roku 1958. V povědomí nejvíce zůstává účast Slováků na pouti v jubilejním roce 1985.

Dokumentární cyklus Bet Lechem – vnitřní domov je dílem autorů Jany Studničkové a Otakára Schmidta. Věnuje se portrétům o hledání vnitřního domova. V jeho pozadí jsou otázky: Cítíme se jako cizinci ve vlastní zemi nebo jsme v cizí zemi jako doma? Odkud až kam je domov? Dvacátý sedmý díl zachycuje jezuitu Marko Ivana Rupnika jako tvůrce Špidlíkova sarkofágu ve velehradské bazilice. Na tomto dokumentu se mimo jiné podílel jezuitský historik Miroslav Herold.

Slovinský jezuita P. Marko Ivan Rupnik je umělec a teolog. V roce 1973 vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova. Studoval filozofii v Lublani a v roce 1977 se zapsal na Akademii výtvarných umění v Římě, kde ukončil studium v roce 1981. Následovalo teologické studium na Papežské gregoriánské univerzitě v Římě. Na kněze byl vysvěcen v roce 1985. Ještě na gregoriánské univerzitě se začal specializovat na misiologii. V roce 1991 získal doktorát na gregoriánské fakultě z misiologie. Od září 1991 žije a pracuje v Římě v Centro Aletti, jehož je ředitelem. Vyučuje v Papežském orientálním ústavu, na Papežské Gregoriánské univerzitě, v Papežském liturgickém institutu a dává semináře a přednášky v mnoha jiných evropských akademických institucích. Od roku 1999 působí jako konzultant pro Papežský koncil pro kulturu.

Dokument z roku 2013 nás zavede do římského ateliéru, kde otec Rupnik při dokončovacích pracech vysvětluje myšlenky, které jsou na sarkofágu zachyceny. Je zajímavé, že o tomto díle mluvil s kardinálem Špidlíkem ještě za jeho života. Mozaiková výzdoba zachycuje víru zesnulého i místa, která navštívil a oslovovala ho. Toto je propojeno s důležitými starozákonními i novozákonními biblickými scénami. V komentáři zaznívají myšlenky kardinála Špidlíka, že „pravé zdraví člověka závisí na vztazích,“ že „není důležité mít nakonec pravdu, ale hledat ji spolu s druhými.“ Na nejvíce viditelném místě sarkofágu jsou ztvárněny dva teologické výroky zemřelého kardinála a jeho podpis.


Celý výklad myšlenek zachycených na sarkofágu nalezneme v knize P. Rupnika Sarkofág otce Tomáše Špidlíka.

Zdroj: TV Noe.
Foto: Archiv.
Dokument o sarkofátu je ke shlédnutí ZDE.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.3.2019 Výstava grafik Jana Jemelky v Boskovicích
6.3.2019 Přednáška na téma „Pavel Švanda a otec Špidlík“
7.2.2019 V Boskovicích se uskuteční koncert k výročí narození kardinála Špidlíka
10.1.2019 Muzeum regionu Boskovicka vystaví fotografie ze života kardinála Špidlíka
28.12.2018 Pořad o kardinálu Špidlíkovi a film o svatém Ignáci z LoyolyNovinka z Refugia

Od zpovědi ke svátosti smíření

Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka

Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Za uznání práv křesťanských společenství
Za křesťanská společenství, zejména ta, která jsou vystavena pronásledování, aby zakoušela Kristovu blízkost a jejich práva byla uznána.
Národní úmysl: Ať dokážeme milovat bližního po vzoru lásky Boží, která je ochotna obětovat se až do krajnosti.
více »

Nejbližší akce

Výstava akademického malíře Jana Jemelky


více »

Nejbližší duchovní akce

Postní duchovní obnova pro seniory


Postní duchovní obnova


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil