Aktuality |
A A A
|
V Římě se konalo sympozium o křesťansko-arabském dědictvíStředa, 30.5.2018 Řím. Sympozium s názvem „Křesťansko-arabské dědictví a dialog mezi islámem a křesťanstvím“ proběhlo na Papežském východním institutu. Do programu bylo zařazeno i poděkování dlouholetému profesorovi P. Samiru Khalilovi Samiru SJ, který na začátku roku oslavil osmdesát let života.
P. Samir Khalil Samir se narodil 10. ledna 1938 v Káhiře v Egyptě. Do Tovaryšstva Ježíšova vstoupil roku 1955 v Aix-en-Provence ve Francii. Vystudoval filozofii, teologii a islamistiku. V Egyptě založil několik desítek škol poskytujících základní vzdělání a pak učil dvanáct let na Papežském východním institutu v Římě. V roce 1986 se během občanské války přestěhoval do Libanonu, kde vyučuje na Saint Joseph University, která se specializuje na katolickou teologii a islámská studia. Je hostujícím profesorem několika akademických institucí v Evropě a USA, kde se zaměřuje na křesťanský Východ, islám, integraci muslimů v Evropě, vztahy mezi křesťany a muslimy.
V Bejrútu založil výzkumný institut, který soustřeďuje literaturu o křesťanském dědictví na Blízkém východě. Je autorem více než šedesáti knih v arabštině a francouzštině a více než tisíce pěti set článků. Pracuje v několika redakčních radách a je poradcem církevních i politických činitelů.
Pro vatikánský rozhlas se vyjádřil následovně: „Myslím si, že většina muslimů by si přála mírumilovný islám, bratrský islám. Ti ovšem nevládnou. Dokud nedojde ke skutečné revoluci, k naprosté změně konceptu islámu, bude v islámu pokračovat vnitřní konflikt. Jediným řešením je pro nás šířit kulturu soužití! Ve 20. letech minulého století byl v Egyptě rozšířen slogan: Náboženství patří Bohu, vlast všem. To je princip, o který nám jde. Náboženství je osobní záležitost, ale vzájemné soužití, společný život, s cílem vytvářet národ, pracovat na společném projektu, to je ideál, který si rovněž Bůh přeje pro všechny.”
Zdroj: RaVat, Wikipedia.
Foto: Archiv.
(aro)
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip komiks 
V jubilejním jezuitském roce zaměřujeme svůj pohled na Ignáce, zakladatele jezuitů. Charakterizuje ho touha vytvářet v životě smysluplné věci – i přes všechny nezodpovězené otázky, pochybnosti a krize – a přitom všem zůstávat v rozhovoru… více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Evangelizační úmysl
Svátost smíření
Modleme se, abychom prožívali svátost smíření s obnovenou vroucností a mohli zakoušet nekonečné Boží milosrdenství.
Národní úmysl
Děkujeme za dar postní doby a prosíme o požehnané využití darovaného času, abychom poznali, co všechno ke svému štěstí nepotřebujeme a v čem je pravá radost.
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|