Články / Aktuality Dnes je 16. 11. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Univerzita v Nikaragui žádá o mezinárodní podporu

Úterý, 14.8.2018
Nikaragua. Jorge Huete, vicerektor Univerzity Střední Ameriky, požádal na tiskové konferenci v Bilbau o mezinárodní podporu, aby vláda přistoupila na předčasné svobodné a transparentní volby.


Protesty proti vládě prezidenta Ortegy vypukly 18. dubna kvůli selhání reformy sociálního zabezpečení. Lidové hnutí, podporované zejména mladou generací, požaduje demisi prezidenta po jedenácti letech vlády, provázené zneužíváním moci a korupcí. Vládní represe a násilí si již vyžádaly více než 350 životů. Všechny pokusy o umlčení rektora Univerzity Střední Ameriky P. José Alberto Idiáqueze SJ, který se zastává nikaragujských studentů, představují výslovné opuštění ideálů demokracie. Huete na setkání v Arrupe Etxea v Bilbao hovořil o teroru, který armáda zavlekla mezi obyvatelstvo, o státní strategii, která usiluje o odstranění vůdců lidového povstání.

Místní biskupové opakovaně naléhají na cestu dialogu, který je jediným schůdným řešením pro smíření v Nikaragui. Rovněž občanská aliance pro spravedlnost a demokracii trvá na mírovém způsobu řešení. "Zatímco lidé udělali vše, co mohou, pro řešení mírovými prostředky, zdá se, že vláda chce ozbrojené řešení. Potřebujeme mezinárodní podporu, abychom přiměli vládu, aby odstoupila, a řešení, které nakonec povede ke svobodným a transparentním volbám," řekl Huete.

Mar Magallón, ředitel jezuitské nevládní organizace Alboan, vyjádřil jménem subjektů jezuitského sociálního sektoru "naprosté odsouzení represí, naši solidaritu s oběťmi a rodinami a naši podporu společenství Univerzity Střední Ameriky.“

Navíc vyzval vládu Španělska, mezinárodní společenství a jeho mnohostranné organizace, aby požadovaly a podpořily demokratizaci země.


Zdroj: Jesuits in Europe. RaVat.
Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.11.2018 Jubileum novosibirského přípravného semináře
9.11.2018 Jezuité v Paříži otevřeli nový dům
29.10.2018 Biskupská synoda o mladých, víře a rozlišování povolání dospěla k závěru
19.10.2018 Rozhovor s otcem generálem v Katalánsku
17.10.2018 Otec generál Arturo Sosa hovořil na Synodě o mladých lidechNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Ve službě míru a pokoje
Aby jazyk srdce a dialogu vždy převážil nad jazykem zbraní.
Národní úmysl: Aby naše představa o Bohu vycházela ze zjevení obsaženého v Písmu a utvářela nás v radostné a svobodné Boží děti (srv. Žl 115/113b).
více »

Nejbližší akce

Setkání mladých lidí a řeholníků s názvem "Jsme svatí?"


III. konference o evangelizaci


Rekolekce s P. Józefem Augustynem


Setkání pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova: Vnitřní uzdravení


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Památka sv. Rocha Gonzaleze a druhů

Památka bl. Michaela Augustina Pro


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil