Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Univerzita v Nikaragui žádá o mezinárodní podporu

Úterý, 14.8.2018
Nikaragua. Jorge Huete, vicerektor Univerzity Střední Ameriky, požádal na tiskové konferenci v Bilbau o mezinárodní podporu, aby vláda přistoupila na předčasné svobodné a transparentní volby.


Protesty proti vládě prezidenta Ortegy vypukly 18. dubna kvůli selhání reformy sociálního zabezpečení. Lidové hnutí, podporované zejména mladou generací, požaduje demisi prezidenta po jedenácti letech vlády, provázené zneužíváním moci a korupcí. Vládní represe a násilí si již vyžádaly více než 350 životů. Všechny pokusy o umlčení rektora Univerzity Střední Ameriky P. José Alberto Idiáqueze SJ, který se zastává nikaragujských studentů, představují výslovné opuštění ideálů demokracie. Huete na setkání v Arrupe Etxea v Bilbao hovořil o teroru, který armáda zavlekla mezi obyvatelstvo, o státní strategii, která usiluje o odstranění vůdců lidového povstání.

Místní biskupové opakovaně naléhají na cestu dialogu, který je jediným schůdným řešením pro smíření v Nikaragui. Rovněž občanská aliance pro spravedlnost a demokracii trvá na mírovém způsobu řešení. "Zatímco lidé udělali vše, co mohou, pro řešení mírovými prostředky, zdá se, že vláda chce ozbrojené řešení. Potřebujeme mezinárodní podporu, abychom přiměli vládu, aby odstoupila, a řešení, které nakonec povede ke svobodným a transparentním volbám," řekl Huete.

Mar Magallón, ředitel jezuitské nevládní organizace Alboan, vyjádřil jménem subjektů jezuitského sociálního sektoru "naprosté odsouzení represí, naši solidaritu s oběťmi a rodinami a naši podporu společenství Univerzity Střední Ameriky.“

Navíc vyzval vládu Španělska, mezinárodní společenství a jeho mnohostranné organizace, aby požadovaly a podpořily demokratizaci země.


Zdroj: Jesuits in Europe. RaVat.
Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.9.2018 Jezuité usilují o nové uchopení svého poslání
5.9.2018 Jezuité pokračují na cestě k volbě apoštolských preferencí
22.8.2018 Jezuité-senioři v Clarkstonu se stále podílejí na poslání Tovaryšstva
15.8.2018 Italští jezuité vychovávají sportem
4.8.2018 Dvě setkání papeže Františka s jezuitskými spolubratryNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Mladí lidé v Africe
Aby mladí lidí afrického světadílu měli přístup ke vzdělání a práci ve vlastní zemi.
Národní úmysl: Za odvahu ke každodennímu následování Pána i přes opakující se poklesky a nedokonalosti (srv. Žl 137/136).
více »

Nejbližší akce

Konference Řád a město, řád a jeho mecenáši


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova pro teenagery


Víkend pro seniory


Ignaciánské duchovní cvičení


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil