Články / Aktuality Dnes je 21. 8. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité ve Velké Británii otevřou výzkumný Institut Laudato Si

Pondělí, 20.8.2018
Oxford. V Campion Hall v rámci oxfordské univerzity zřizují britští jezuité výzkumný institut, který je pojmenován podle encykliky papeže Františka Laudato Si. Bude založen v akademickém roce 2018/2019 a oficiálně otevřen v září příštího roku.


Cílem institutu je podporovat interdisciplinární výzkum, který vychází z výzev papeže Františka obsažených v encyklice Laudato Si. Ty zároveň reflektují ignaciánskou tradici.

Institut Laudato Si vychází ze skutečnosti povážlivého vývoje životního prostředí, který je zapříčiněný převážně lidskou činností. Ohrožuje lidstvo i další tvory, zejména nejchudší společenství. Na akademické disciplíny pohlížejí odborníci často izolovaně, takže nevnímají vztahy mezi různými sociálními, ekologickými, technologickými, politickými, ekonomickými, filozofickými a náboženskými otázkami. Proto bude institut pracovat s výzkumným programem využívajícím dialogickou metodu. Ta zahrnuje filozofické, etické a teologické poznatky stejně jako vědecký výzkum v přírodních a společenských vědách. Obsáhne i globální síť aktivit zaměřených na podporu mezinárodní spolupráce a propojení vzdělanosti v různých kulturách a kontextech.

Institut Laudato Si bude sloužit společným vzdělávacím iniciativám jezuitů v Británii i jinde. Bude také spolupracovat s vědci jiných náboženských tradic, které jsou relevantní pro daná výzkumná témata. Jeho celkovým posláním je přispívat k intelektuální základně pro individuální a strukturální přeměnu směrem k ekologické konverzi na úrovni jednotlivců, komunit, veřejné politiky a vlády.

Ředitelkou institutu bude inaugurována Celia Deane-Drummond, která je nyní profesorkou teologie a ředitelkou Centra pro teologii, vědu a lidský rozvoj na univerzitě v Notre Dame v USA.

Provinciál jezuitů P. Damian Howard řekl: "Jako jezuité jsme povinni hledat nové intelektuální hranice a přinést jim světlo evangelia. Jsem velmi rád, že profesorka Deane-Drummond souhlasila, že se stane ředitelkou nového Institutu Laudato Si. Intelektuální a spirituální zkoumání učení papeže Františka v Laudato Si je životně důležitou prací pro budoucnost lidstva. Těším se na zdárný rozvoj práce Institutu."

"Když papež František v červnu roku 2015 vydal encykliku Laudato Si, věděla jsem, že do církve přichází čerstvý vítr změn,“ řekla Celia Deane-Drummond. "Poprvé v dějinách církve se probudili a poslouchali vědci z oblasti životního prostředí, ochranáři a antropologové, ať byli věřící, nebo ne."

Dále poznamenala: "Výzvou pro ty z nás, kteří pracují během posledního čtvrt století na hranici ekologie, filozofie a teologie, je rozpoznat, jak uskutečnit a uchopit poselství Laudato Si a používat je jako základ pro hlubší individuální a společenskou ekologickou konverzi. Považuji za velkou výsadu a čest, že jsem dostala příležitost vést tuto novou iniciativu."


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
20.8.2019 Mladí se sešli na Filipínách k workshopu v duchu encykliky Laudato si
5.4.2019 Reakce jezuitů na následky způsobené cyklonem Idai
20.3.2019 „Péče o společný domov“ v indické Bombaji
2.2.2019 Jezuité vyjádřili účast obětem ničivé katastrofy v Brazílii
3.9.2018 Světový den modliteb za péči o stvoření počtvrtéNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Rodiny – školy lidského zrání
Aby se rodiny zásluhou života modlitby a lásky stávaly stále více „školami“ skutečného lidského zrání.
Národní úmysl: Ať věrnost, láska a odpovědnost doprovázejí všechny manžele, stejně jako vytrvalost při společné modlitbě v rodinách.
více »

Nejbližší akce

Varhanní hudba jezuitů a pro jezuity


Uložení ostatků P. Adolfa Kajpra SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro mladé


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Jezuité přicházejí do Haliče


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil