Články / Aktuality Dnes je 21. 1. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

V Peru byl zabit španělský jezuita

Čtvrtek, 30.8.2018
Peru. Španělský jezuita P. Carlos Riudavets Montes, který pracoval jako misionář mezi domorodými obyvateli peruánské oblasti Amazonie, byl nalezen mrtvý ve školní kuchyni se zjevnými stopami násilí.


Tragická událost se odehrála v okrese Yamakai-entsa v amazonské oblasti. Pravděpodobně nešlo o vloupání, protože nic nebylo odcizeno. Násilný čin vyšetřuje policie.

Jezuitská provincie Peru potvrdila smrt P. Riudavetse a vyjádřila hluboký zármutek nad jeho skonem spolu s obavami, které událost vyvolává. Mluvčí provincie připojil, že jezuité jsou hrdí na misijní práci P. Riudavetse.

P. Riudavets se narodil se v Sanlúcar de Guadiana ve Španělsku. Do Peru přišel jako mladý učitel ve fázi přípravy na kněžství. Studoval teologii v Limě a měl již zkušenosti s výukou na severu Piury. Po vysvěcení na kněze byl v roce 1980 poslán do jezuitské misie ve vikariátu San Francisco Javier del Alto Maranon. Škola, ve které P. Riudavets působil, poskytuje vzdělání domorodým dětem. V této oblasti sloužil třiasedmdesátiletý kněz již třicet osm let jako učitel a poté ředitel školy. Otec Carlos byl mezi obyvateli oblasti oblíbený. Zanechal odkaz věrnosti, odpovědnosti a lásky k domorodým obyvatelům.

Konference peruánských biskupů vyzvala příslušné instituce, aby objasnily fakta tragické události a zatkly odpovědné osoby.

Chudoba postihuje přibližně třicet pět procent obyvatel oblasti Amazonie, kde zavražděný kněz žil a pracoval. Je v ní velký počet nakažených virem HIV, znásilněných dívek, rovněž nedovolená těžba a únik ropy, což kontaminuje vodu pro místních komunity.


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
17.12.2018 Missio magazín s P. Rybářem a pořad Mezi slovy s P. Gáborem
26.10.2018 Umožňovat uprchlíkům běžný život
25.10.2018 Jezuita P. Walter Ciszek prožil život ve službě
24.10.2018 Výstava o prvním návštěvníkovi z Číny v Británii
11.10.2018 Zkušenosti španělského jezuity z AlžírskaNovinka z Refugia

Dějiny filosofie IV.

Od Descarta k Leibnizovi

Frederick Copleston

Čtvrtý díl jedenáctisvazkových Dějin filosofie jezuity Frederica Coplestona s podtitulem Od Descarta k Leibnizovi se zabývá racionálními systémy filosofie v kontinentální Evropě v období před Kantem. Autor, dlouholetý vyučující v Římě a hostující profesor na jiných univerzitách (USA, Německo aj.), se těší ve vědeckém světě mimořádné oblibě. Jeho text zohledňuje jak vlastní životopis pojednávaného filosofa, tak i analýzu díla a odkazu…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Mladí lidé a příklad Panny Marie
Za mládež, především za mladé v Latinské Americe, aby podle příkladu Panny Marie odpovídali na volání Pána a ohlašovali světu radost evangelia.
Národní úmysl: Ať se církev stává v naší zemi znamením naděje pro budoucnost.
více »

Nejbližší akce

Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Filmové exercicie


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Víkendová duchovní obnova


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil