Články / Aktuality Dnes je 16. 11. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

V Peru byl zabit španělský jezuita

Čtvrtek, 30.8.2018
Peru. Španělský jezuita P. Carlos Riudavets Montes, který pracoval jako misionář mezi domorodými obyvateli peruánské oblasti Amazonie, byl nalezen mrtvý ve školní kuchyni se zjevnými stopami násilí.


Tragická událost se odehrála v okrese Yamakai-entsa v amazonské oblasti. Pravděpodobně nešlo o vloupání, protože nic nebylo odcizeno. Násilný čin vyšetřuje policie.

Jezuitská provincie Peru potvrdila smrt P. Riudavetse a vyjádřila hluboký zármutek nad jeho skonem spolu s obavami, které událost vyvolává. Mluvčí provincie připojil, že jezuité jsou hrdí na misijní práci P. Riudavetse.

P. Riudavets se narodil se v Sanlúcar de Guadiana ve Španělsku. Do Peru přišel jako mladý učitel ve fázi přípravy na kněžství. Studoval teologii v Limě a měl již zkušenosti s výukou na severu Piury. Po vysvěcení na kněze byl v roce 1980 poslán do jezuitské misie ve vikariátu San Francisco Javier del Alto Maranon. Škola, ve které P. Riudavets působil, poskytuje vzdělání domorodým dětem. V této oblasti sloužil třiasedmdesátiletý kněz již třicet osm let jako učitel a poté ředitel školy. Otec Carlos byl mezi obyvateli oblasti oblíbený. Zanechal odkaz věrnosti, odpovědnosti a lásky k domorodým obyvatelům.

Konference peruánských biskupů vyzvala příslušné instituce, aby objasnily fakta tragické události a zatkly odpovědné osoby.

Chudoba postihuje přibližně třicet pět procent obyvatel oblasti Amazonie, kde zavražděný kněz žil a pracoval. Je v ní velký počet nakažených virem HIV, znásilněných dívek, rovněž nedovolená těžba a únik ropy, což kontaminuje vodu pro místních komunity.


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.10.2018 Umožňovat uprchlíkům běžný život
25.10.2018 Jezuita P. Walter Ciszek prožil život ve službě
24.10.2018 Výstava o prvním návštěvníkovi z Číny v Británii
11.10.2018 Zkušenosti španělského jezuity z Alžírska
8.9.2018 Jezuitská střední škola v Jižním Súdánu nejlepší v regionuNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Ve službě míru a pokoje
Aby jazyk srdce a dialogu vždy převážil nad jazykem zbraní.
Národní úmysl: Aby naše představa o Bohu vycházela ze zjevení obsaženého v Písmu a utvářela nás v radostné a svobodné Boží děti (srv. Žl 115/113b).
více »

Nejbližší akce

Setkání mladých lidí a řeholníků s názvem "Jsme svatí?"


III. konference o evangelizaci


Rekolekce s P. Józefem Augustynem


Setkání pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova: Vnitřní uzdravení


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Památka sv. Rocha Gonzaleze a druhů

Památka bl. Michaela Augustina Pro


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil