Články / Aktuality Dnes je 19. 4. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

V Peru byl zabit španělský jezuita

Čtvrtek, 30.8.2018
Peru. Španělský jezuita P. Carlos Riudavets Montes, který pracoval jako misionář mezi domorodými obyvateli peruánské oblasti Amazonie, byl nalezen mrtvý ve školní kuchyni se zjevnými stopami násilí.


Tragická událost se odehrála v okrese Yamakai-entsa v amazonské oblasti. Pravděpodobně nešlo o vloupání, protože nic nebylo odcizeno. Násilný čin vyšetřuje policie.

Jezuitská provincie Peru potvrdila smrt P. Riudavetse a vyjádřila hluboký zármutek nad jeho skonem spolu s obavami, které událost vyvolává. Mluvčí provincie připojil, že jezuité jsou hrdí na misijní práci P. Riudavetse.

P. Riudavets se narodil se v Sanlúcar de Guadiana ve Španělsku. Do Peru přišel jako mladý učitel ve fázi přípravy na kněžství. Studoval teologii v Limě a měl již zkušenosti s výukou na severu Piury. Po vysvěcení na kněze byl v roce 1980 poslán do jezuitské misie ve vikariátu San Francisco Javier del Alto Maranon. Škola, ve které P. Riudavets působil, poskytuje vzdělání domorodým dětem. V této oblasti sloužil třiasedmdesátiletý kněz již třicet osm let jako učitel a poté ředitel školy. Otec Carlos byl mezi obyvateli oblasti oblíbený. Zanechal odkaz věrnosti, odpovědnosti a lásky k domorodým obyvatelům.

Konference peruánských biskupů vyzvala příslušné instituce, aby objasnily fakta tragické události a zatkly odpovědné osoby.

Chudoba postihuje přibližně třicet pět procent obyvatel oblasti Amazonie, kde zavražděný kněz žil a pracoval. Je v ní velký počet nakažených virem HIV, znásilněných dívek, rovněž nedovolená těžba a únik ropy, což kontaminuje vodu pro místních komunity.


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
27.2.2019 Jezuita hovoří o své práci ve Vietnamu
29.1.2019 P. Ludvík Armbruster SJ o filmu Mlčení
17.12.2018 Missio magazín s P. Rybářem a pořad Mezi slovy s P. Gáborem
26.10.2018 Umožňovat uprchlíkům běžný život
25.10.2018 Jezuita P. Walter Ciszek prožil život ve služběNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Lékaři a jejich spolupracovníci ve válečných oblastech
Za lékaře a humanitární pracovníky přítomné ve válečných oblastech, kteří nasazují vlastní život pro záchranu života druhých.
Národní úmysl : Ať pokoj, který Ježíš Kristus po svém zmrtvýchvstání daroval svým učedníkům, dokážeme šířit do svého okolí.
více »

Nejbližší akce

Velikonoční koncert


Mše svatá k 9. výročí úmrtí kardinála Špidlíka


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení Anamnéza


Život v Duchu svatém


DO pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

Kalendárium

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil