Aktuality |
A A A
|
Papež František se ve Vilniusu setkal s jezuityÚterý, 25.9.2018 Vilnius. Ve dnech 22. až 25. září je papež František na apoštolské cestě v pobaltských republikách Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Časově je provázána se stým výročím samostatnosti, s dvacátým pátým výročím návštěvy Jana Pavla II. a sedmdesátým pátým výročím likvidace židovského ghetta. V neděli 23. září poskytl Svatý otec neformální audienci spolubratřím jezuitům, kteří v těchto zemích působí. Hostitelem byla nunciatura ve Vilniusu.
Setkání s papežem bylo přítomno téměř dvacet jezuitů včetně čtyř biskupů, jejichž působištěm je Litva a Novosibirsk. Polský jezuita P. Tadeusz Cieślak, který působí v Lotyšsku, se pro Vatikánský rozhlas vyjádřil následovně:
„Bylo to velmi srdečné a přátelské setkání. František byl silně zasažen nedělním programem. Zejména jeho posledními body, spojenými s návštěvou míst mučednictví pobaltských zemí. Mučednictví spojeného jak s Druhou světovou válkou, tak s nacistickou a sovětskou okupací.
Svatý otec mluvil k jezuitům jako ke svým spolubratřím. Zdůraznil, že za všech okolností má jezuitu charakterizovat apoštolské rozlišování. Řekl dokonce, že „člověk, který dokáže dobře rozlišovat, se neztratí ani v pekle“. Nešlo mu přitom o rétoriku, vychloubání, sociotechniku nebo psychologickou manipulaci, ale o hluboké spojení s Kristem, který sestoupil rovněž do předpeklí. Svatý otec zdůraznil, že rozlišování duchů je rozlišováním ke spáse, ke sjednocení s Kristem. To mi připadalo velmi důležité. V tomto smyslu řekl: „Máme se setkávat s lidmi v takových situacích, právě předpeklí lidské existence je místem, do kterého jsou posláni kněží, jezuité také.“
Poukázal na to, že podobné holokausty (jako Druhá světová válka), vězení a mučení se na světě dějí nadále, ačkoli jsou často prováděny v bílých rukavičkách a bez hluboké obeznámenosti s tím, co se děje. Přitom jsme stále vysíláni do těchto situací a stále je potřebné apoštolské rozeznávání, abychom pomáhali člověku utiskovanému, hladovému, chudému, toužícímu po smíření a po milosrdenství.
Setkání bylo velmi srdečné, probíhalo ve velmi přátelské atmosféře. Otec provinciál přiblížil papeži situaci a pastorační priority lotyšsko-litevské provincie. Jezuité v Litvě vedou dvě školy, přestože jich je sotva třicet čtyři, což je přirozeně také velká personální zátěž pro provincii. František položil důraz právě na pastoraci, ne pouze formování chytrých hlav. Poukázal na to, že je potřeba formovat také srdce a formovat ruce k práci. Člověk nemá mít pouze hlavu naplněnou vědomostmi, ale má také cítit srdcem, co je třeba dělat, a umět přiložit ruku k dílu. Bylo to takové povzbuzení pro tuto malou provincii, aby neumdlévala na duchu a dále pracovala, jak se náleží.“
Z Varšavy byl pro jezuitský dům v Rize přivezen obraz svatého Petra Fabera, který je jedním ze zakládajících členů Tovaryšstva Ježíšova. Byl vybrán za patrona jezuitské komunity v Lotyšsku.
Jezuité v Litvě vykonali významné dílo zejména založením koleje ve Vilniusu v roce 1570, která byla již po devíti letech povýšena na Akademii. V tomto městě prožil část života polský jezuitský mučedník českého původu svatý Ondřej Bobola, jehož hrob se nachází v kostele svatého Kazimíra.
Zdroj/Foto: Vatikánský rozhlas.
(aro)
odeslat článek vytisknout článek
|
Novinka z Refugia Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka
Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům… více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Všeobecný úmysl: Obchod s lidmi
Za velkodušné přijetí obětí nezákonného obchodování s lidmi, nucené prostituce a násilí.
Národní úmysl: Ať je naše víra pro hledající pravdivým svědectvím živého vztahu s Bohem.
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
|