Články / Aktuality Dnes je 24. 8. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Bachův varhanní podzim

Středa, 26.9.2018
Praha, Brno. Ve dnech 2. až 28. října proběhne na devíti místech České republiky devátý ročník festivalu varhanní a komorní hudby s názvem „Bachův varhanní podzim“. Hostiteli budou i jezuitský kostel svatého Ignáce v Praze v úterý 2. října od 19 hodin a jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně ve středu 3. října rovněž od 19 hodin.


V Praze bude koncertovat Samuel Kummer, varhaník ze slavného Frauenkirche v Drážďanech. Vybral program zvukově vhodný pro nástroj, který do barokní skříně postavil pražský varhanář Emanuel Šimon Petr. Jde o skladby raných německých romantiků Mendelssohna a Schumanna, které zachovávají barokní formy, ale jsou naplněny romantickým jazykem. Samuel Kummer se představí vlastní skladbou na známou píseň Martina Luthera, která se zpívala v německých chrámech od šestnáctého století a která inspirovala generace hudebníků.

Samuel Kummer studoval chrámovou hudbu na Vysoké hudební škole v rodném Stuttgartu. Již během studia se zúčastnil mistrovských kurzů u renomovaných umělců. Vybudoval si široký repertoár a věnuje se rovněž improvizaci. S úspěchem se zúčastnil mnoha soutěží. Koncertuje v zemích Evropy, v Rusku, v USA a ve střední Americe. Účinkuje na prestižních festivalech, vystupuje s orchestry. Koncerty podpořil restaurování historických Walckerových varhan z roku 1937 v hlavním městě Guatemaly. Vedl sbor při kostele svatého Martina v jihoněmeckém městečku Kirchheim unter Teck. Roku 2005 se stal varhaníkem v proslulém drážďanském Frauenkirche, kde pořádá čtyři koncertní cykly. Od roku 2007 působí jako pedagog varhan a improvizace na Vysoké hudební škole pro chrámovou hudbu v Drážďanech. Jeho CD se skladbami Bacha, Duruflého a Viernea získala odborná ocenění.

V Brně usedne za varhany polský varhaník Julian Gembalski. Uslyšíme skladby Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Ludwiga Krebse, Jana Křtitele Kuchaře a v neposlední řadě také varhanní improvizaci samotného interpreta na téma B-A-C-H.

Julian Gembalski je aktivní jak umělecky, tak pedagogicky i výzkumně. Koncertuje v mnoha zemích Evropy i Spojených států, nahrává pro Polský rozhlas i televizi, rovněž pro německé a dánské rozhlasové stanice. Nahrál více než čtyři desítky CD, některé ve spolupráci se sopranistkou Elżbietou Grodzkou-Łopuszyńskou. Vyhrál improvizační soutěže v Gdaňsku, Výmaru a mnohé další. Vedle své koncertní činnosti se věnuje také skladbě a výzkumným aktivitám: je autorem řady článků na téma historie slezských varhan a problémů s údržbou historických nástrojů. V letech 1996 až 2002 působil jako rektor na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katowicích, kde nyní vede Katedru varhanní a cembalové interpretace. Stará se o varhanní nástroje v katowické diecézi a v roce 2004 založil první varhanní muzeum ve střední Evropě.


Zdroj/Foto: Bachův varhanní podzim.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.8.2019 Odborná studie o rekonstrukci archivu jezuitského domu v Telči
8.4.2019 Mládež zhlédne Velkopáteční legendu jezuity P. Karla Říhy
19.3.2019 Přednáška o kostele Jména Ježíš v Telči
5.3.2019 Postní plátno Patrika Hábla
11.2.2019 Přednáška o kapli Povýšení svatého Kříže v KnínicíchNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Rodiny – školy lidského zrání
Aby se rodiny zásluhou života modlitby a lásky stávaly stále více „školami“ skutečného lidského zrání.
Národní úmysl: Ať věrnost, láska a odpovědnost doprovázejí všechny manžele, stejně jako vytrvalost při společné modlitbě v rodinách.
více »

Nejbližší akce

Varhanní hudba jezuitů a pro jezuity


Uložení ostatků P. Adolfa Kajpra SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro mladé


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Jezuité přicházejí do Haliče


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil