Články / Aktuality Dnes je 21. 2. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Bachův varhanní podzim

Středa, 26.9.2018
Praha, Brno. Ve dnech 2. až 28. října proběhne na devíti místech České republiky devátý ročník festivalu varhanní a komorní hudby s názvem „Bachův varhanní podzim“. Hostiteli budou i jezuitský kostel svatého Ignáce v Praze v úterý 2. října od 19 hodin a jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně ve středu 3. října rovněž od 19 hodin.


V Praze bude koncertovat Samuel Kummer, varhaník ze slavného Frauenkirche v Drážďanech. Vybral program zvukově vhodný pro nástroj, který do barokní skříně postavil pražský varhanář Emanuel Šimon Petr. Jde o skladby raných německých romantiků Mendelssohna a Schumanna, které zachovávají barokní formy, ale jsou naplněny romantickým jazykem. Samuel Kummer se představí vlastní skladbou na známou píseň Martina Luthera, která se zpívala v německých chrámech od šestnáctého století a která inspirovala generace hudebníků.

Samuel Kummer studoval chrámovou hudbu na Vysoké hudební škole v rodném Stuttgartu. Již během studia se zúčastnil mistrovských kurzů u renomovaných umělců. Vybudoval si široký repertoár a věnuje se rovněž improvizaci. S úspěchem se zúčastnil mnoha soutěží. Koncertuje v zemích Evropy, v Rusku, v USA a ve střední Americe. Účinkuje na prestižních festivalech, vystupuje s orchestry. Koncerty podpořil restaurování historických Walckerových varhan z roku 1937 v hlavním městě Guatemaly. Vedl sbor při kostele svatého Martina v jihoněmeckém městečku Kirchheim unter Teck. Roku 2005 se stal varhaníkem v proslulém drážďanském Frauenkirche, kde pořádá čtyři koncertní cykly. Od roku 2007 působí jako pedagog varhan a improvizace na Vysoké hudební škole pro chrámovou hudbu v Drážďanech. Jeho CD se skladbami Bacha, Duruflého a Viernea získala odborná ocenění.

V Brně usedne za varhany polský varhaník Julian Gembalski. Uslyšíme skladby Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Ludwiga Krebse, Jana Křtitele Kuchaře a v neposlední řadě také varhanní improvizaci samotného interpreta na téma B-A-C-H.

Julian Gembalski je aktivní jak umělecky, tak pedagogicky i výzkumně. Koncertuje v mnoha zemích Evropy i Spojených států, nahrává pro Polský rozhlas i televizi, rovněž pro německé a dánské rozhlasové stanice. Nahrál více než čtyři desítky CD, některé ve spolupráci se sopranistkou Elżbietou Grodzkou-Łopuszyńskou. Vyhrál improvizační soutěže v Gdaňsku, Výmaru a mnohé další. Vedle své koncertní činnosti se věnuje také skladbě a výzkumným aktivitám: je autorem řady článků na téma historie slezských varhan a problémů s údržbou historických nástrojů. V letech 1996 až 2002 působil jako rektor na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katowicích, kde nyní vede Katedru varhanní a cembalové interpretace. Stará se o varhanní nástroje v katowické diecézi a v roce 2004 založil první varhanní muzeum ve střední Evropě.


Zdroj/Foto: Bachův varhanní podzim.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
11.2.2019 Přednáška o kapli Povýšení svatého Kříže v Knínicích
6.2.2019 Novicové prošli kurzem psaní ikon
30.12.2018 Inventář kostela a jezuitská lékárna v Telči, řádoví zpovědníci
7.11.2018 Soubor obrazů jezuitských generálů se stal kulturní památkou
24.9.2018 Tanečně-výtvarné dílo v rámci oslav sta let české státnostiNovinka z Refugia

Od zpovědi ke svátosti smíření

Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka

Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Obchod s lidmi
Za velkodušné přijetí obětí nezákonného obchodování s lidmi, nucené prostituce a násilí.
Národní úmysl: Ať je naše víra pro hledající pravdivým svědectvím živého vztahu s Bohem.
více »

Nejbližší akce

Beseda o sv. Anežce České


Přednáška „Pavel Švanda a otec Špidlík“


"Mysterium světla" v podání Divadla Víti Marčíka


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské exercicie


Seminář pro ženy


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil