Články / Aktuality Dnes je 11. 12. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Bachův varhanní podzim

Středa, 26.9.2018
Praha, Brno. Ve dnech 2. až 28. října proběhne na devíti místech České republiky devátý ročník festivalu varhanní a komorní hudby s názvem „Bachův varhanní podzim“. Hostiteli budou i jezuitský kostel svatého Ignáce v Praze v úterý 2. října od 19 hodin a jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně ve středu 3. října rovněž od 19 hodin.


V Praze bude koncertovat Samuel Kummer, varhaník ze slavného Frauenkirche v Drážďanech. Vybral program zvukově vhodný pro nástroj, který do barokní skříně postavil pražský varhanář Emanuel Šimon Petr. Jde o skladby raných německých romantiků Mendelssohna a Schumanna, které zachovávají barokní formy, ale jsou naplněny romantickým jazykem. Samuel Kummer se představí vlastní skladbou na známou píseň Martina Luthera, která se zpívala v německých chrámech od šestnáctého století a která inspirovala generace hudebníků.

Samuel Kummer studoval chrámovou hudbu na Vysoké hudební škole v rodném Stuttgartu. Již během studia se zúčastnil mistrovských kurzů u renomovaných umělců. Vybudoval si široký repertoár a věnuje se rovněž improvizaci. S úspěchem se zúčastnil mnoha soutěží. Koncertuje v zemích Evropy, v Rusku, v USA a ve střední Americe. Účinkuje na prestižních festivalech, vystupuje s orchestry. Koncerty podpořil restaurování historických Walckerových varhan z roku 1937 v hlavním městě Guatemaly. Vedl sbor při kostele svatého Martina v jihoněmeckém městečku Kirchheim unter Teck. Roku 2005 se stal varhaníkem v proslulém drážďanském Frauenkirche, kde pořádá čtyři koncertní cykly. Od roku 2007 působí jako pedagog varhan a improvizace na Vysoké hudební škole pro chrámovou hudbu v Drážďanech. Jeho CD se skladbami Bacha, Duruflého a Viernea získala odborná ocenění.

V Brně usedne za varhany polský varhaník Julian Gembalski. Uslyšíme skladby Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Ludwiga Krebse, Jana Křtitele Kuchaře a v neposlední řadě také varhanní improvizaci samotného interpreta na téma B-A-C-H.

Julian Gembalski je aktivní jak umělecky, tak pedagogicky i výzkumně. Koncertuje v mnoha zemích Evropy i Spojených států, nahrává pro Polský rozhlas i televizi, rovněž pro německé a dánské rozhlasové stanice. Nahrál více než čtyři desítky CD, některé ve spolupráci se sopranistkou Elżbietou Grodzkou-Łopuszyńskou. Vyhrál improvizační soutěže v Gdaňsku, Výmaru a mnohé další. Vedle své koncertní činnosti se věnuje také skladbě a výzkumným aktivitám: je autorem řady článků na téma historie slezských varhan a problémů s údržbou historických nástrojů. V letech 1996 až 2002 působil jako rektor na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katowicích, kde nyní vede Katedru varhanní a cembalové interpretace. Stará se o varhanní nástroje v katowické diecézi a v roce 2004 založil první varhanní muzeum ve střední Evropě.


Zdroj/Foto: Bachův varhanní podzim.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
7.11.2018 Soubor obrazů jezuitských generálů se stal kulturní památkou
24.9.2018 Tanečně-výtvarné dílo v rámci oslav sta let české státnosti
25.2.2018 Jezuitská lékárna v Telči
2.3.2017 V kostele Nejsvětějšího Salvátora byl objeven gotický fragment Krista
27.9.2016 Aktivně vstoupit do příběhu utrpeníNovinka z Refugia

Dějiny filosofie IV.

Od Descarta k Leibnizovi

Frederick Copleston

Čtvrtý díl jedenáctisvazkových Dějin filosofie jezuity Frederica Coplestona s podtitulem Od Descarta k Leibnizovi se zabývá racionálními systémy filosofie v kontinentální Evropě v období před Kantem. Autor, dlouholetý vyučující v Římě a hostující profesor na jiných univerzitách (USA, Německo aj.), se těší ve vědeckém světě mimořádné oblibě. Jeho text zohledňuje jak vlastní životopis pojednávaného filosofa, tak i analýzu díla a odkazu…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Ve službě předávání víry
Aby všichni, kdo slouží při předávání víry aktivně, v dialogu se světem kultury nacházeli jazyk vhodný pro naši dobu.
Národní úmysl: Aby křesťané pěstovali ve svém srdci hlubokou touhu po živém Bohu (srv. Žl 63/62).
více »

Nejbližší akce

Adventní dny víry


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení


Ignaciánské exercicie: 4. týden


Adventní duchovní obnova s filmem


Filmové exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil