Články / Aktuality Dnes je 27. 5. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Otec generál Arturo Sosa hovořil na Synodě o mladých lidech

Středa, 17.10.2018
Řím. Ve čtvrtek 11. října vystoupil generální představený Tovaryšstva Ježíšova během zasedání Synody biskupů o mladých lidech, víře a rozlišování povolání. Jeho příspěvek se zaměřil na téma sekularizace.


P. Sosa nejprve poznamenal, že vyslechnutý diskusní příspěvek hovořil jen stručně o této důležité dimenzi současného světa, a to vždy negativně. Proto navrhl nezbytné rozlišování jako součást konfrontace našich způsobů myšlení s realitou. Tento přístup může vést k pochopení sekularizace jako "znamení doby", jako cesty pro Ducha svatého, který má vést naši reflexi a činnost dnes.

Je třeba rozeznávat mezi různými formami sekularizace, z nichž některé jsou zjevně škodlivé pro život víry. Je to například boj proti jakékoli formě projevu víry ve společnosti nebo různé formy lhostejnosti vůči tomu, co souvisí s vírou.

Avšak vnímání sekularizace jako znamení doby nám dovoluje vstoupit do procesu osvobození. Osvobození od "automatického" křesťanství, které je plodem křesťanské společnosti. Opravdu, být křesťanem v sekularizovaném světě je spíše důsledkem dobře promyšlené volby, rozlišování. Sekularizovaná společnost nás také osvobozuje od koncepcí náboženství, které souvisejí s kmenovou nebo národnostní příslušností; podporuje duchovní zkušenost, která nás přivádí lidsky blíž k našim bratrům a sestrám, ať jsou, kdo jsou.

Další výhody se objevují, když rozvažujeme o "znameních", která sekularizace přináší. Jsou to například důležitost proklamace víry, pastorační doprovod v celé lidské a křesťanské zkušenosti, priorita svědků. Nakonec kontext sekularizace povzbuzuje v křesťanských komunitách život vzájemné podpory. Víra skutečně není žita izolovaně, ale v komunitě, ve společenství, které zaručuje doprovod v celém procesu dozrávání víry.


Zdroj: Jezuitská generální kurie.
Foto: Jesuitasaru.org.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.5.2019 Otec generál se seznámil s pastorací studentů v Polsku
21.5.2019 V polské Gdyni se P. generál setkal s malými i velkými školáky
20.5.2019 Působení jezuitů v Dánsku
16.5.2019 Polští jezuité hovořili s generálním představeným o médiích
13.5.2019 Studenti z univerzity ve Vilniusu hovořili s P. generálemNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Církev v Africe – kvas jednoty
Za církev v Africe, aby se přičiněním vlastních členů stala kvasem jednoty mezi národy a znamením naděje pro celý tento světadíl.
Národní úmysl: Ať v našich rodinách i farnostech vládne atmosféra laskavosti a vzájemného přijetí.
více »

Nejbližší akce

Výstava Bedřišky Znojemské


Duchovní víkend Jezuitou dnes


Evropský Magis 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní obnova pro všechny


Hledání sil ke službě


více »

Kalendárium

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil