Články / Aktuality Dnes je 25. 4. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Rozhovor s otcem generálem v Katalánsku

Pátek, 19.10.2018
Katalánsko. Během své návštěvy Španělska na konci září poskytl P. Arturo Sosa SJ rozhovor katalánskému náboženskému týdeníku Catalunya Cristiana.


Po představení osobnosti otce generála před ním novináři rozprostřeli řadu témat, o kterých by rádi hovořili. Vnímali P. Sosu jako přístupného, blízkého lidem, který ve své vizi budoucnosti Tovaryšstva Ježíšova počítá nejen s jezuity, ale i s laiky. Podle něj hlavní poselství řádu spočívá v zaměření na usmíření a spravedlnost.

Stěžejní část diskuze se soustředila na sekularizaci a na svobodu, kterou může poněkud překvapivě přinést církvi. Otec generál se vracel k některým myšlenkám poslední generální kongregace, během které byl zvolen generálním představeným Tovaryšstva. Zdůraznil ústřední místo, které má modlitba v jeho životě; ve způsobu, jak žije svou službu. Zmínil výzvu k modlitbě, kterou adresoval celému Tovaryšstvu v této době, kdy jsou jezuité zapojeni do procesu výběru apoštolských preferencí pro příští léta.

Rozhovor se týkal mimo jiné vztahu jezuitů s papežem, zejména s papežem Františkem. "Útoky na papeže jsou zaměřeny proti modelu církve." P. generál je přesvědčen, že existuje organizovaná kampaň proti papeži Františkovi. Přichází podle něj od skupin, které vidí církev jako instituci, která vlastní a brání nedotknutelná dogmata a zásady. Vize církve papeže Františka, převzatá z myšlenek Druhého vatikánského koncilu, je ovšem církev v srdci světa; církev jako nositelka víry, která musí reagovat na měnící se podmínky lidstva, které je v pohybu. Papežův "model církve" je založen na jeho pastorační zkušenosti, kterou nabyl na periferiích latinskoamerické společnosti. Jezuité podporují tento přístup, který počítá s rozlišováním situací lidí i světa.


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
11.4.2019 Jezuité a jejich přátelé v Bejrútu si připomněli P. Franse van der Lugta
7.4.2019 Jezuité z Libanonu a Sýrie přivítali otce generála
4.4.2019 Ekonomové evropských jezuitských provincií jednali v Krakově
1.4.2019 Jezuité podporují spravedlivější svět
29.3.2019 Setkání otce generála s laikyNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Lékaři a jejich spolupracovníci ve válečných oblastech
Za lékaře a humanitární pracovníky přítomné ve válečných oblastech, kteří nasazují vlastní život pro záchranu života druhých.
Národní úmysl : Ať pokoj, který Ježíš Kristus po svém zmrtvýchvstání daroval svým učedníkům, dokážeme šířit do svého okolí.
více »

Nejbližší akce

Velikonoční koncert


Mše svatá k 9. výročí úmrtí kardinála Špidlíka


Výstava Bedřišky Znojemské


Evropský Magis 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení Anamnéza


Život v Duchu svatém


DO pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

Kalendárium

Úmrtí Georga J. Kamela


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil