Články / Aktuality Dnes je 21. 2. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Výstava o prvním návštěvníkovi z Číny v Británii

Středa, 24.10.2018
Oxford. V britském Oxfordu byla zahájena výstava o životě Michaela Shen Fu-Tsunga, který bývá označován jako „první čínský návštěvník Oxfordu“.


Shen byl vysoce vzdělaný člověk, který konvertoval ke katolické víře. Do Evropy ho roku 1682 přivedl valonský jezuita Philippe Couplet, který byl významným učencem konfuciánské filozofie a prokurátorem jezuitských misií v Číně. Chtěl jeho přítomností podpořit jezuitské misie v Číně, které prosazoval římskokatolický král Jakub II.

Shenovi náleží ta pocta, že byl prvním zaznamenaným a pojmenovaným čínským mužem, který navštívil Británii. Byl představen králi Jakubovi II., který byl tak potěšen, že si objednal Číňanův portrét od sira Godfrey Knellera, který pak dal umístit do své ložnice. Tento portrét, známý jako "Čínský konvertita", je důležitý v krátké vládě Jakuba II. a zřetelně ukazuje na rostoucí fascinaci Čínou na západě.

Shen strávil šest týdnů v Oxfordu s knihovníkem Thomasem Hydem. Prohlédli si sbírku knih, která zahrnovala více než sedmdesát čínských knih. Byly zakoupeny jako kuriozity za posledních sto let. Nyní je byl knihovník schopen s pomocí hosta poprvé číst, porozumět jim a katalogizovat je. Jelikož byl Shen vychován jako katolík, mohli spolu komunikovat v latině. Hyde, který byl expertem na hebrejštinu, arabštinu a sanskrt, se stal prvním Angličanem, který dostal lekce písemné a mluvené čínštiny.

"Shen byl fascinující charakter," poznamenal jezuita P. Turner, "přišel do Oxfordu poté, co navštívil francouzského krále Ludvíka XIV., což je okolnost naznačující diplomatické prostředí, které není zcela běžné: ukázal králi, jak psát čínské znaky - a použil k tomu tyčinky."

Shen opustil Anglii, aby v Lisabonu vstoupil roku 1688 do jezuitského noviciátu. V roce 1691 se vracel do Číny, ale cestou zemřel na lodní horečku někde poblíž Mosambiku ve věku asi třicet dva let.

Výstava se soustřeďuje na šest týdnů, které Shen strávil v Oxfordu s Thomasem Hydem. Představuje Knellerův portrét, který je součástí královské sbírky, spolu s exponáty z předních sbírek a archivů. "Společně exponáty dávají živý a hluboký vhled do situace obnovené Anglie podobně jako Deník Samuela Pepysa," tvrdí propagační materiál.


Zdroj/Foto: Jesuits in Britain.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
29.1.2019 P. Ludvík Armbruster SJ o filmu Mlčení
17.12.2018 Missio magazín s P. Rybářem a pořad Mezi slovy s P. Gáborem
26.10.2018 Umožňovat uprchlíkům běžný život
25.10.2018 Jezuita P. Walter Ciszek prožil život ve službě
11.10.2018 Zkušenosti španělského jezuity z AlžírskaNovinka z Refugia

Od zpovědi ke svátosti smíření

Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka

Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Obchod s lidmi
Za velkodušné přijetí obětí nezákonného obchodování s lidmi, nucené prostituce a násilí.
Národní úmysl: Ať je naše víra pro hledající pravdivým svědectvím živého vztahu s Bohem.
více »

Nejbližší akce

Beseda o sv. Anežce České


Přednáška „Pavel Švanda a otec Špidlík“


"Mysterium světla" v podání Divadla Víti Marčíka


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské exercicie


Seminář pro ženy


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil