Články / Aktuality Dnes je 27. 5. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Výstava o prvním návštěvníkovi z Číny v Británii

Středa, 24.10.2018
Oxford. V britském Oxfordu byla zahájena výstava o životě Michaela Shen Fu-Tsunga, který bývá označován jako „první čínský návštěvník Oxfordu“.


Shen byl vysoce vzdělaný člověk, který konvertoval ke katolické víře. Do Evropy ho roku 1682 přivedl valonský jezuita Philippe Couplet, který byl významným učencem konfuciánské filozofie a prokurátorem jezuitských misií v Číně. Chtěl jeho přítomností podpořit jezuitské misie v Číně, které prosazoval římskokatolický král Jakub II.

Shenovi náleží ta pocta, že byl prvním zaznamenaným a pojmenovaným čínským mužem, který navštívil Británii. Byl představen králi Jakubovi II., který byl tak potěšen, že si objednal Číňanův portrét od sira Godfrey Knellera, který pak dal umístit do své ložnice. Tento portrét, známý jako "Čínský konvertita", je důležitý v krátké vládě Jakuba II. a zřetelně ukazuje na rostoucí fascinaci Čínou na západě.

Shen strávil šest týdnů v Oxfordu s knihovníkem Thomasem Hydem. Prohlédli si sbírku knih, která zahrnovala více než sedmdesát čínských knih. Byly zakoupeny jako kuriozity za posledních sto let. Nyní je byl knihovník schopen s pomocí hosta poprvé číst, porozumět jim a katalogizovat je. Jelikož byl Shen vychován jako katolík, mohli spolu komunikovat v latině. Hyde, který byl expertem na hebrejštinu, arabštinu a sanskrt, se stal prvním Angličanem, který dostal lekce písemné a mluvené čínštiny.

"Shen byl fascinující charakter," poznamenal jezuita P. Turner, "přišel do Oxfordu poté, co navštívil francouzského krále Ludvíka XIV., což je okolnost naznačující diplomatické prostředí, které není zcela běžné: ukázal králi, jak psát čínské znaky - a použil k tomu tyčinky."

Shen opustil Anglii, aby v Lisabonu vstoupil roku 1688 do jezuitského noviciátu. V roce 1691 se vracel do Číny, ale cestou zemřel na lodní horečku někde poblíž Mosambiku ve věku asi třicet dva let.

Výstava se soustřeďuje na šest týdnů, které Shen strávil v Oxfordu s Thomasem Hydem. Představuje Knellerův portrét, který je součástí královské sbírky, spolu s exponáty z předních sbírek a archivů. "Společně exponáty dávají živý a hluboký vhled do situace obnovené Anglie podobně jako Deník Samuela Pepysa," tvrdí propagační materiál.


Zdroj/Foto: Jesuits in Britain.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.4.2019 Srílanský jezuita: křesťanské poselství je větší
27.2.2019 Jezuita hovoří o své práci ve Vietnamu
29.1.2019 P. Ludvík Armbruster SJ o filmu Mlčení
17.12.2018 Missio magazín s P. Rybářem a pořad Mezi slovy s P. Gáborem
26.10.2018 Umožňovat uprchlíkům běžný životNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Církev v Africe – kvas jednoty
Za církev v Africe, aby se přičiněním vlastních členů stala kvasem jednoty mezi národy a znamením naděje pro celý tento světadíl.
Národní úmysl: Ať v našich rodinách i farnostech vládne atmosféra laskavosti a vzájemného přijetí.
více »

Nejbližší akce

Výstava Bedřišky Znojemské


Duchovní víkend Jezuitou dnes


Evropský Magis 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní obnova pro všechny


Hledání sil ke službě


více »

Kalendárium

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil