Články / Aktuality Dnes je 11. 12. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Výstava o prvním návštěvníkovi z Číny v Británii

Středa, 24.10.2018
Oxford. V britském Oxfordu byla zahájena výstava o životě Michaela Shen Fu-Tsunga, který bývá označován jako „první čínský návštěvník Oxfordu“.


Shen byl vysoce vzdělaný člověk, který konvertoval ke katolické víře. Do Evropy ho roku 1682 přivedl valonský jezuita Philippe Couplet, který byl významným učencem konfuciánské filozofie a prokurátorem jezuitských misií v Číně. Chtěl jeho přítomností podpořit jezuitské misie v Číně, které prosazoval římskokatolický král Jakub II.

Shenovi náleží ta pocta, že byl prvním zaznamenaným a pojmenovaným čínským mužem, který navštívil Británii. Byl představen králi Jakubovi II., který byl tak potěšen, že si objednal Číňanův portrét od sira Godfrey Knellera, který pak dal umístit do své ložnice. Tento portrét, známý jako "Čínský konvertita", je důležitý v krátké vládě Jakuba II. a zřetelně ukazuje na rostoucí fascinaci Čínou na západě.

Shen strávil šest týdnů v Oxfordu s knihovníkem Thomasem Hydem. Prohlédli si sbírku knih, která zahrnovala více než sedmdesát čínských knih. Byly zakoupeny jako kuriozity za posledních sto let. Nyní je byl knihovník schopen s pomocí hosta poprvé číst, porozumět jim a katalogizovat je. Jelikož byl Shen vychován jako katolík, mohli spolu komunikovat v latině. Hyde, který byl expertem na hebrejštinu, arabštinu a sanskrt, se stal prvním Angličanem, který dostal lekce písemné a mluvené čínštiny.

"Shen byl fascinující charakter," poznamenal jezuita P. Turner, "přišel do Oxfordu poté, co navštívil francouzského krále Ludvíka XIV., což je okolnost naznačující diplomatické prostředí, které není zcela běžné: ukázal králi, jak psát čínské znaky - a použil k tomu tyčinky."

Shen opustil Anglii, aby v Lisabonu vstoupil roku 1688 do jezuitského noviciátu. V roce 1691 se vracel do Číny, ale cestou zemřel na lodní horečku někde poblíž Mosambiku ve věku asi třicet dva let.

Výstava se soustřeďuje na šest týdnů, které Shen strávil v Oxfordu s Thomasem Hydem. Představuje Knellerův portrét, který je součástí královské sbírky, spolu s exponáty z předních sbírek a archivů. "Společně exponáty dávají živý a hluboký vhled do situace obnovené Anglie podobně jako Deník Samuela Pepysa," tvrdí propagační materiál.


Zdroj/Foto: Jesuits in Britain.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.10.2018 Umožňovat uprchlíkům běžný život
25.10.2018 Jezuita P. Walter Ciszek prožil život ve službě
11.10.2018 Zkušenosti španělského jezuity z Alžírska
8.9.2018 Jezuitská střední škola v Jižním Súdánu nejlepší v regionu
30.8.2018 V Peru byl zabit španělský jezuitaNovinka z Refugia

Dějiny filosofie IV.

Od Descarta k Leibnizovi

Frederick Copleston

Čtvrtý díl jedenáctisvazkových Dějin filosofie jezuity Frederica Coplestona s podtitulem Od Descarta k Leibnizovi se zabývá racionálními systémy filosofie v kontinentální Evropě v období před Kantem. Autor, dlouholetý vyučující v Římě a hostující profesor na jiných univerzitách (USA, Německo aj.), se těší ve vědeckém světě mimořádné oblibě. Jeho text zohledňuje jak vlastní životopis pojednávaného filosofa, tak i analýzu díla a odkazu…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Ve službě předávání víry
Aby všichni, kdo slouží při předávání víry aktivně, v dialogu se světem kultury nacházeli jazyk vhodný pro naši dobu.
Národní úmysl: Aby křesťané pěstovali ve svém srdci hlubokou touhu po živém Bohu (srv. Žl 63/62).
více »

Nejbližší akce

Adventní dny víry


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení


Ignaciánské exercicie: 4. týden


Adventní duchovní obnova s filmem


Filmové exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil