Články / Aktuality Dnes je 26. 5. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

V Jižním Súdánu byl zavražděn keňský jezuita

Úterý, 20.11.2018
Jižní Súdán. Čtyřčlenná jezuitská komunita v Cueibetu ve státě Gok se v noci 14. listopadu stala terčem útoku. P. Victor Luke Odhiambo byl zavražděn, ostatní nejsou zraněni.


Otec Odhiambo se narodil 20. ledna 1956. V roce 1978 vstoupil do Tovaryštva Ježíšova, a stal se tak prvním jezuitou keňské národnosti. Na kněze byl vysvěcen v roce 1987. Působil jako učitel v Keni, v Tanzanii, naposled jako ředitel centra pro vzdělávání učitelů v Cueibetu ve státě Gok.

Důvod útoku na komunitu není zřejmý. Podle místního ministra informací šlo pravděpodobně o loupežné přepadení. Jeden z útočníků byl zadržen. Vláda vyhlásila tři dny smutku k uctění památky zavražděného jezuity.

P. Arturo Sosa, generální představený Tovaryšstva Ježíšova, napsal soustrastný list provinciálovi Východní Afriky. V něm o P. Odhiambovi uvádí:

„Byl velmi odvážným mužem, inteligentním, laskavým, tvořivým správcem a nade vše přesvědčeným o hodnotě výchovy a vzdělání. Nebál se jít do neznámého prostředí, ani na to nejnebezpečnější místo, jakmile se přesvědčil, že jde o Pánovo poslání. Jeho příklad obětavosti jako učitele a ředitele školy zůstává výzvou pro mnohé naše mladší spolubratry z Tovaryšstva Ježíšova. Je světlem, které zhaslo poté, co rozsvítilo mnoho dalších světel. Jako pšeničné zrno, které odumře, aby přineslo velkou úrodu. A to je naše útěcha.“

„Modleme se i za ty, kteří přepadli prostory kolegia a usmrtili P. Victora, za ty, kteří podporují násilí, aby Pán proměnil jejich srdce,“ napsal v závěru P. Sosa.


Zdroj: Vatikánské rádio. Jezuité na Slovensku.
Foto: Jezuité na Slovensku.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.5.2019 Otec generál se seznámil s pastorací studentů v Polsku
21.5.2019 V polské Gdyni se P. generál setkal s malými i velkými školáky
20.5.2019 Působení jezuitů v Dánsku
16.5.2019 Polští jezuité hovořili s generálním představeným o médiích
13.5.2019 Studenti z univerzity ve Vilniusu hovořili s P. generálemNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Církev v Africe – kvas jednoty
Za církev v Africe, aby se přičiněním vlastních členů stala kvasem jednoty mezi národy a znamením naděje pro celý tento světadíl.
Národní úmysl: Ať v našich rodinách i farnostech vládne atmosféra laskavosti a vzájemného přijetí.
více »

Nejbližší akce

Výstava Bedřišky Znojemské


Duchovní víkend Jezuitou dnes


Evropský Magis 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil