Články / Aktuality Dnes je 26. 5. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité v Kanadě a Spojených státech podporují migranty

Úterý, 15.1.2019
Kanada, Spojené státy. Od 6. do 12. ledna proběhl v Kanadě a Spojených státech Národní týden pro migraci. Zviditelňování příběhů migrantů a zasazování se o ně je již dlouho prioritou Jezuitské konference Kanady a Spojených států. S ohledem na nepřátelské ladění vůči migrantům v dnešních debatách o přistěhovalectví je důležitější než kdy jindy dodržování a respektování lidské důstojnosti těchto osob. Sekretariát pro sociální spravedlnost a ekologii proto seznamuje s některými konkrétními příběhy migrantů a jejich obhájců.


Právní zástupkyně Johanna Cochran, která se angažuje ve věci přistěhovalců, si je dobře vědoma rostoucích nároků při práci pro své klienty. Od doby, kdy se stala právním zástupcem, zastupovala jednotlivce v řadě přistěhovaleckých záležitostí v jednom z nejtěžších právních prostředí, které je v Atlantě a Gruzii.

Zájem Johanny Cochran o tuto oblast vychází z její vlastní zkušenosti jako přistěhovalce do Spojených států. Narodila se ve Veracruz v Mexiku. Do Spojených států přišla v rámci pracovně-studijního programu. Díky uzavření manželství získala trvalý status. Nedostatečná kompetence jejího právníka ji přivedla k tomu, aby se sama ujala vlastní věci. Rozhodla se vystudovat práva a v roce 2014 začala pracovat jako advokátka.

Zkušenost Johanny Cochran, když usilovala o svůj vlastní právní status ve Spojených státech, jí ukázala, že je důležité mít kompetentní právní zastoupení v imigračním řízení. "Mnoho lidí má oprávněné nároky, ale nedosáhnou, čeho chtěli, protože nemají nikoho, kdo by jim pomohl v procesu," poznamenává. "Po daňových zákonech je imigrační právo nejsložitějším typem zákona ve Spojených státech, takže je rozhodující mít zastoupení." Navzdory tomu, že osoby s právním zastoupením mají mnohem vyšší pravděpodobnost uspět ve své věci, zůstává procento osob bez zastoupení vysoké.

Žadatelé o azyl a další přistěhovalci, kteří nemají právní zastoupení, jsou často ponecháni na milost soudům. Takový byl případ guatemalské ženy a její dcery, které uprchly do Spojených států, aby požádaly o azyl poté, co byl partner ženy zabit. Po absolvování počátečního screeningu, který potvrdil její oprávněný strach z návratu do Guatemaly, se žena objevila před imigračním soudem. Nevěděla, že je třeba opakovat to, co už vyslovila během předchozích rozhovorů. Slyšení trvalo ne více než pět minut, poté byl její případ odmítnut. "Nedostatečně chápala svůj vlastní případ," řekla Johanna Cochran. "Ve skutečnosti si myslela, že datum jejího odvolání bylo datem dalšího slyšení a nevěděla, že toto jí bylo odepřeno." Zatímco závěrečná fáze případu stále ještě probíhala, paní Johanna Cochran dokázala na poslední chvíli získat rozhodnutí, které umožnilo ženě a její dceři zůstat ve Spojených státech. Bez odborných znalostí paní Cochran by se matka i dcera jistě vrátily zpět do Guatemaly a čelily by nejisté budoucnosti.

V Atlantě je téměř 90 procent žádostí o azyl zamítnuto. To však neplatí v celé zemi. V New Yorku je schváleno zhruba sedmdesát pět procent těchto případů. Dokonce i v rámci měst závisí hodně na soudci, který je ve věci přidělen. Johanna Cochran uvedla, že tato skutečnost pro ni byla jedním z největších překvapení, s nimiž se setkala, když se začala angažovat ve věci migrantů. "Myslíte si, že stejný zákon platí všude," říká, "ale pravda je taková, že rozhodnutí je ponecháno na soudci."

Důležitou roli při pomoci přistěhovalcům mohou hrát neziskové organizace, které pomáhají získat přístup k potřebným informacím. Kampaň "Poznej svá práva" často poskytne užitečné počáteční informace, které poskytují přehled o právním systému. Neziskové organizace mohou rovněž rozvíjet svou vlastní síť právníků.


Zdroj/Foto: Jezuité v Severní Americe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
24.5.2019 Příprava oslav výročí Sekretariátu pro sociální spravedlnost a ekologii
9.4.2019 Setkání evropských delegátů pro formaci a sociální apoštolát ve Varšavě
6.3.2019 Zapomenutá lidskost
22.2.2019 Rodiny v Barceloně přijímají uprchlíky
19.2.2019 Jezuité vyzývají k solidaritě s obyvateli HaitiNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Církev v Africe – kvas jednoty
Za církev v Africe, aby se přičiněním vlastních členů stala kvasem jednoty mezi národy a znamením naděje pro celý tento světadíl.
Národní úmysl: Ať v našich rodinách i farnostech vládne atmosféra laskavosti a vzájemného přijetí.
více »

Nejbližší akce

Výstava Bedřišky Znojemské


Duchovní víkend Jezuitou dnes


Evropský Magis 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil