Články / Aktuality Dnes je 24. 8. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité ve formaci se zabývali pastorací mádeže

Středa, 30.1.2019
Bad Schönbrunn. Na začátku roku se ve švýcarském Bad Schönbrunnu konalo čtyřdenní formační setkání čtyřiceti pěti mladých jezuitů ze zemí budoucí středoevropské provincie.


Vzhledem k tomu, že mnoho mladých jezuitů je zapojeno do práce s mládeží, se setkání týkalo Synody o mladých lidech a jejích důsledků pro jezuity ve čtyřech provinciích. Účastníci nechtěli začínat nejasnými budoucími scénáři, ale konkrétní přítomností. Proto ti, kteří se věnují mladým, hovořili o svých zkušenostech. Pozoruhodné bylo, jak rozmanitě se jezuité angažují v práci s mladými: působí na univerzitách a ve školních kaplích, ve sdruženích katolických studentů i v charismatických aktivitách. Všichni, kteří se ujali slova, povzbuzovali ostatní, aby akceptovali způsoby, jakými dnes mládež žije svou víru, a současně pomáhali ignaciánskou formou pastorační péče, kde je to možné a potřebné. Touha po duchovním růstu v tichu a v bezpečí spiritualitou formovaných komunit je u mladých stále patrná.

Synodu o mládeži si připomněli dvěma způsoby: jednak čtením úryvků ze závěrečného dokumentu, jednak zprávami účastníků: pomocného biskupa ze Ženevy, kaplana z Lucernu a jezuity Bernda Hagenkorda, který byl ředitelem tiskové kanceláře synody. Přítomní vyslechli povzbudivé a k zamyšlení vedoucí příběhy, ale především zazněla dohoda, že synoda by neměla být považována za uzavřenou. Je třeba ji chápat jako předehru probíhajícího procesu obnovy pastorační péče, která nejen pracuje pro mladé lidi, ale především s mladými lidmi na změně našich životů v tomto světě. Předsedkyně modlitebního hnutí v St. Gallen zdůraznila také tuto misionářskou perspektivu. Z vlastní zkušenosti ví, že mladí s otevřeností hledají cesty k vyjádření a prohloubení své víry.

Kaplan z univerzity v Lucernu ukázal, jaké jsou možnosti pomoci studentům v jejich duchovním růstu. To byla první část exkurze do Lucernu, po níž následovala prohlídka jezuitského kostela s průvodcem z Živých kamenů. To jsou studenti, kteří provázejí turisty a vysvětlují jim význam umění a architektury kostela, a tím otevírají přístup k tradicím víry v nich obsažených. Po návštěvě meditační místnosti na univerzitě v Lucernu a univerzitní kaple byla mše svatá se čtyřmi provinciály. Den skončil pestrým zábavným večerem, který navrhli sami jezuité.

Celé setkání bylo uzavřeno informacemi o trendech v jezuitské formaci a výhledem na formační setkání v roce 2020 v Prizrenu (Kosovo), které připraví nově zvolený výbor. Před rozloučením slavili účastníci mši svatou s nově vysvěcenými kněžími z Maďarska, Litvy a Německa, po níž následovalo individuální požehnání - v neposlední řadě do všeho, co tento rok přinese.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.8.2019 Jezuitští scholastici z různých zemí zlepšovali svou angličtinu v Oxfordu
14.8.2019 O životě během studií v Římě hovoří jezuita z Malty
8.8.2019 P. generál Arturo Sosa zavítal do Hirošimy
6.8.2019 Slavení eucharistie na budapešťském Mostě Svobody
5.8.2019 Chorvatský jezuita P. Luka Ilić vypráví o nových zkušenostech s evangelizacíNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Rodiny – školy lidského zrání
Aby se rodiny zásluhou života modlitby a lásky stávaly stále více „školami“ skutečného lidského zrání.
Národní úmysl: Ať věrnost, láska a odpovědnost doprovázejí všechny manžele, stejně jako vytrvalost při společné modlitbě v rodinách.
více »

Nejbližší akce

Varhanní hudba jezuitů a pro jezuity


Uložení ostatků P. Adolfa Kajpra SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro mladé


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Jezuité přicházejí do Haliče


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil