Články / Aktuality Dnes je 8. 7. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité vyjádřili účast obětem ničivé katastrofy v Brazílii

Sobota, 2.2.2019
Brumadinho. Jezuitská organizace věnující se prosazování spravedlnosti v těžebním průmyslu vyjádřila účast všem rodinám obětí protržené nádrže v brazilském městečku, ve kterém se v pátek 25. ledna protrhla důlní nádrž na železnou rudu a do okolí se tak vylil toxický odpad. Zanechal za sebou více než 60 obětí na životech a na 300 nezvěstných. Navíc na 24 tisíc osob muselo být evakuováno, protože hrozí vážné riziko, že se protrhne další odpadní nádrž. Spolu se ztrátou na životech byl velmi vážně poškozen i místní ekosystém.


Naneštěstí se nejedná o první takové neštěstí v brazilském státě Minas Gerais. V listopadu 2015 zde protržení přehrady San Marco způsobilo smrt 19 lidí a nejhorší ekologickou katastrofu v historii Brazílie. Provozovatelem obou přehrad je přitom stejná společnost. Jak se ukázalo, další katastrofa je způsobena především tím, že firma zásadním způsobem nedodržuje bezpečnostní předpisy.

Nejedná se přitom jen o přírodní katastrofy, ale o společensko-ekologické zločiny, jejichž pachatelé by měli být hnáni k odpovědnosti. Právě otázkou vymahatelnosti práva v této oblasti se zabývá jezuitská organizace Spravedlnost v těžebním průmyslu (Justice in Mining). Její představitelé vyjádřili svou účast rodinám obětí. Organizace se věnuje negativním environmentálním a společenským dopadům těžby přírodních zdrojů a ochraně místních komunit zasažených těžbou nerostného bohatství.

Jezuité se tak přidali k dalším církevním a ekologickým organizacím, které požadují náhradu škod postiženým, plnou obnovu životního prostředí v okolí přehrady a řádné prošetření trestních činů.


-jk-

Zdroj: Justice in Mining

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.5.2020 Páté výročí encykliky Laudato Si
25.10.2019 Setkání domorodých zástupců Severní a Jižní Ameriky
17.10.2019 Svědectví biskupa Alfreda Vizcarry o prvním týdnu Synody o Amazonii
14.10.2019 Koordinátor Panamazonského projektu k Synodě o Amazonii
20.8.2019 Mladí se sešli na Filipínách k workshopu v duchu encykliky Laudato siNáš tip

Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh

Michal Altrichter

Text komentuje události duchovního života v kontextu koronaviru. Podstatná je Pánova vznešená přítomnost a hluboká zúčastněnost. Autor je přesvědčen, že žijeme v bezprostředním očekávání slavného Pánova příchodu a je nezbytné se na tuto událost připravovat…...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naše rodiny
Modleme se, aby rodiny dnešní doby byly doprovázeny s láskou, úctou a radou.
Národní úmysl Za rozpadající se rodiny a manžele v krizi – ať na přímluvu sv. Zdislavy vzájemnou láskou, úctou a věrností najdou cestu k sobě i k Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Poutní mše svatá


Koncert Pocta svatému Ignáci


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánská duchovní cvičení


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Filmové exercicie


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Lva Mangina a druhů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil