Články / Aktuality Dnes je 21. 10. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité vyjádřili účast obětem ničivé katastrofy v Brazílii

Sobota, 2.2.2019
Brumadinho. Jezuitská organizace věnující se prosazování spravedlnosti v těžebním průmyslu vyjádřila účast všem rodinám obětí protržené nádrže v brazilském městečku, ve kterém se v pátek 25. ledna protrhla důlní nádrž na železnou rudu a do okolí se tak vylil toxický odpad. Zanechal za sebou více než 60 obětí na životech a na 300 nezvěstných. Navíc na 24 tisíc osob muselo být evakuováno, protože hrozí vážné riziko, že se protrhne další odpadní nádrž. Spolu se ztrátou na životech byl velmi vážně poškozen i místní ekosystém.


Naneštěstí se nejedná o první takové neštěstí v brazilském státě Minas Gerais. V listopadu 2015 zde protržení přehrady San Marco způsobilo smrt 19 lidí a nejhorší ekologickou katastrofu v historii Brazílie. Provozovatelem obou přehrad je přitom stejná společnost. Jak se ukázalo, další katastrofa je způsobena především tím, že firma zásadním způsobem nedodržuje bezpečnostní předpisy.

Nejedná se přitom jen o přírodní katastrofy, ale o společensko-ekologické zločiny, jejichž pachatelé by měli být hnáni k odpovědnosti. Právě otázkou vymahatelnosti práva v této oblasti se zabývá jezuitská organizace Spravedlnost v těžebním průmyslu (Justice in Mining). Její představitelé vyjádřili svou účast rodinám obětí. Organizace se věnuje negativním environmentálním a společenským dopadům těžby přírodních zdrojů a ochraně místních komunit zasažených těžbou nerostného bohatství.

Jezuité se tak přidali k dalším církevním a ekologickým organizacím, které požadují náhradu škod postiženým, plnou obnovu životního prostředí v okolí přehrady a řádné prošetření trestních činů.


-jk-

Zdroj: Justice in Mining

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
17.10.2019 Svědectví biskupa Alfreda Vizcarry o prvním týdnu Synody o Amazonii
14.10.2019 Koordinátor Panamazonského projektu k Synodě o Amazonii
20.8.2019 Mladí se sešli na Filipínách k workshopu v duchu encykliky Laudato si
5.4.2019 Reakce jezuitů na následky způsobené cyklonem Idai
20.3.2019 „Péče o společný domov“ v indické BombajiNáš tip

Vyprávění o svátostech

Michal Altrichter

Text o jednotlivých svátostech církve nabízí podněty k duchovnímu životu. Opírá se o předchozí zkušenost klasiků spirituální teologie. Jde o praktické uchopení tématu...
více »


Otčenáš

Tomáš Špidlík

V modlitbě stále znovu opakujeme prosbu Ježíšových učedníků: „Pane, nauč nás modlit se.“ Stejně jako apoštolům Ježíš celé církvi dává modlitbu Otčenáš. Nesytí duši spousta vědomostí, ale vnitřní procítění a zakoušení pravdy. V Otčenáši najdeme podněty, které pomáhají upřímně a hluboce prožívat to, co je nejdůležitější...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Misijní jaro církve
Aby inspirace Ducha Svatého vedla církev k novému rozkvětu misií.
Národní úmysl: Ať svatost kněží a tichost a obětavost všech Bohu zasvěcených svědčí světu o tom, že Bůh stačí pro naplnění života.
více »

Nejbližší akce

Výstava "Kardinál Tomáš Špidlík Z celého srdce"


Beseda "Otec Špidlík mezi námi"


Víkend Jezuitou dnes


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil