Články / Aktuality Dnes je 23. 8. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité vyjádřili účast obětem ničivé katastrofy v Brazílii

Sobota, 2.2.2019
Brumadinho. Jezuitská organizace věnující se prosazování spravedlnosti v těžebním průmyslu vyjádřila účast všem rodinám obětí protržené nádrže v brazilském městečku, ve kterém se v pátek 25. ledna protrhla důlní nádrž na železnou rudu a do okolí se tak vylil toxický odpad. Zanechal za sebou více než 60 obětí na životech a na 300 nezvěstných. Navíc na 24 tisíc osob muselo být evakuováno, protože hrozí vážné riziko, že se protrhne další odpadní nádrž. Spolu se ztrátou na životech byl velmi vážně poškozen i místní ekosystém.


Naneštěstí se nejedná o první takové neštěstí v brazilském státě Minas Gerais. V listopadu 2015 zde protržení přehrady San Marco způsobilo smrt 19 lidí a nejhorší ekologickou katastrofu v historii Brazílie. Provozovatelem obou přehrad je přitom stejná společnost. Jak se ukázalo, další katastrofa je způsobena především tím, že firma zásadním způsobem nedodržuje bezpečnostní předpisy.

Nejedná se přitom jen o přírodní katastrofy, ale o společensko-ekologické zločiny, jejichž pachatelé by měli být hnáni k odpovědnosti. Právě otázkou vymahatelnosti práva v této oblasti se zabývá jezuitská organizace Spravedlnost v těžebním průmyslu (Justice in Mining). Její představitelé vyjádřili svou účast rodinám obětí. Organizace se věnuje negativním environmentálním a společenským dopadům těžby přírodních zdrojů a ochraně místních komunit zasažených těžbou nerostného bohatství.

Jezuité se tak přidali k dalším církevním a ekologickým organizacím, které požadují náhradu škod postiženým, plnou obnovu životního prostředí v okolí přehrady a řádné prošetření trestních činů.


-jk-

Zdroj: Justice in Mining

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
20.8.2019 Mladí se sešli na Filipínách k workshopu v duchu encykliky Laudato si
5.4.2019 Reakce jezuitů na následky způsobené cyklonem Idai
20.3.2019 „Péče o společný domov“ v indické Bombaji
3.9.2018 Světový den modliteb za péči o stvoření počtvrté
20.8.2018 Jezuité ve Velké Británii otevřou výzkumný Institut Laudato SiNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Rodiny – školy lidského zrání
Aby se rodiny zásluhou života modlitby a lásky stávaly stále více „školami“ skutečného lidského zrání.
Národní úmysl: Ať věrnost, láska a odpovědnost doprovázejí všechny manžele, stejně jako vytrvalost při společné modlitbě v rodinách.
více »

Nejbližší akce

Varhanní hudba jezuitů a pro jezuity


Uložení ostatků P. Adolfa Kajpra SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro mladé


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Jezuité přicházejí do Haliče


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil