Články / Aktuality Dnes je 4. 6. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Novicové prošli kurzem psaní ikon

Středa, 6.2.2019
Ružomberok. Již od roku 2013 se společný česko-slovenský noviciát v Ružomberku v lednu pravidelně věnuje psaní ikon pod vedením P. Juraje Dufky SJ z Prešova a paní Janky Wagnerové z Košic, kteří se zabývají výtvarnou činností. Letos se kurz uskutečnil ve dnech 19. až 28. ledna. Po ukončení účastníci poslali následující zprávu.


Zatímco pro první ročník byla tato zkušenost zcela nová, novicové druhého ročníku už věděli, co tento kurz obnáší. Jako jediný noviciát máme možnost před duchovními cvičeními prožít psaní ikon jako samostatný „experiment“, jemuž je vyhrazen daný čas. Nejde zde především o výtvarnou aktivitu a zručnost, ale o rozvíjení života modlitby prostřednictvím ikony, kterou ztvárňujeme. Nikdo z nás není výtvarník, a tak celá činnost od nás vyžadovala velkou míru soustředění. V těžkostech a nejistých okamžicích jsme všichni uvítali cenné rady i zásahy paní Janky Wagnerové, která vždy vše a ráda i několikrát vysvětlila a pomohla, bylo-li třeba.

Duchovně nás kurzem provázel P. Juraj Dufka SJ, který na závěr při večerní mši svaté 28. ledna ikony posvětil. V tento den si církev připomíná památku svatého Tomáše Akvinského, který s ikonami má toho společného asi tolik jako s jezuity. Tento dominikánský učenec krásu chápal jako základní atribut dobra. Tuto souvislost mezi dobrem a krásou si jistě každý z nás uvědomil při psaní ikon, kdy jsme si každý zvolili světce, který je nám nějakým způsobem blízký a jehož máme rádi. (Letos jsme psali ikony Bohorodičky, svatého Josefa a svatého Mikuláše.) Především díky osobnímu vztahu k dobrému Bohu a dobru svatých jsme mohli vyvinout maximální úsilí k tomu, aby naše ikony byly skutečně krásné a skrze krásu aby vyzařovaly vnitřní dobro, jímž svatí vynikali a inspirují dodnes.

Ještě jednou bychom zde chtěli vyjádřit svůj upřímný dík našim přátelům P. Jurajovi Dufkovi SJ a paní Jance Wagnerové za jejich čas, ochotu a trpělivost. Velice nás těší, že mezi nás do Ružomberka jezdí rádi, a tak se těšíme na další setkání.


Foto: Noviciát Ružomberok.
Další fotografie naleznete ZDE.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.3.2020 Počítačový model jezuitské koleje v Telči
9.3.2020 Přednášky o jezuitských objektech v Telči
21.2.2020 Postní umělecká intervence v Olomouci
10.2.2020 V Telči se uskuteční přednáška o barokním sochařství
28.1.2020 V rámci projektu Telč a jezuité vyšly další odborné studieNáš tip

Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh

Michal Altrichter

Text komentuje události duchovního života v kontextu koronaviru. Podstatná je Pánova vznešená přítomnost a hluboká zúčastněnost. Autor je přesvědčen, že žijeme v bezprostředním očekávání slavného Pánova příchodu a je nezbytné se na tuto událost připravovat…...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Cesta srdce
Modleme se, aby ti, kdo trpí, skrze pronikavý dotek Ježíšova Srdce nalezli životní východisko.
Národní úmysl Za dar moudrosti pro studenty – ať pod ochranou bl. Hroznaty mladí nacházejí pravý smysl života a nechají se vést Duchem Svatým.
více »

Nejbližší akce

Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení Anamnéza - mimořádný termín


Ignaciánská duchovní cvičení


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

Úmrtí Floriana J. Bahra

Památka sv. Josefa de Anchieta


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil