Články / Aktuality Dnes je 27. 5. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Dokument o univerzálních apoštolských preferencích je v poslední fázi přípravy

Čtvrtek, 14.2.2019
Řím. Před několika dny obdržel papež František vypracované znění univerzálních apoštolských preferencí. Po určité době modlitby a reflexe je vrátil P. generálovi, čímž nabývají hodnoty formulace poslání Tovaryšstva Ježíšova pro dnešní dobu.


P. generál Arturo Sosa a jeho tým jsou v závěrečné fázi před vydáním dokumentu, který povede Tovaryšstvo Ježíšovo do budoucnosti. Skoro dva roky jezuité po celém světě diskutovali, rozlišovali, modlili se a ptali se: "Kde slyšíme Ježíšovo volání dnes, když nese svůj kříž v tomto světě? Co od nás církev žádá? Kde jsme nejvíce potřební?" Z těchto rozhovorů vzešly Univerzální apoštolské preference, dokument, který má potenciál přetvořit Tovaryšstvo Ježíšovo.

V roce 2003 P. generál Peter-Hans Kolvenbach vydal dokument v podobném duchu, když Tovaryšstvo Ježíšovo v modlitbě přehodnocovalo svoje priority v měnícím se světě. Myšlenka byla jednoduchá: když vyvstanou dvě stejně důležité mise, bude dána přednost té, která je zachycena v dokumentu. Preference, které vedly Tovaryšstvo během uplynulých let, byly služba v Africe, Číně, intelektuální apoštolát, římské domy, práce pro migranty a uprchlíky. Tyto preference nebyly seznamem prací, které je nutné zvládnout, ale připomínkou, že je třeba sledovat vedení Ducha svatého, v němž Tovaryšstvo nalézá své poslání v následování Ježíše. Bylo to poznání, že jezuité byli povoláni přehodnotit své místo ve světě, který se mnohokrát změnil.

Je to nyní šestnáct let poté, co byly poprvé zveřejněny apoštolské preference, a deset let poté, co byly oficiálně přijaty generální kongregací. Tovaryšstvo Ježíšovo se nachází v situaci, kdy podle pověření 36. generální kongregace "pokračuje v rozlišování preferencí pro Tovaryšstvo." Stejným způsobem, jak původní apoštolské preference volaly jezuity k tomu, aby se dali do pohybu podle vnuknutí Ducha svatého, univerzální apoštolské preference je budou volat, aby se přizpůsobili, sloužili a rostli k lepší službě církvi v jejích potřebách.

Před několika dny dostal papež František úplnou kopii univerzálních apoštolských preferencí a s tím jednoduchou otázku: "Je to to, co potřebujete, aby Tovaryšstvo Ježíšovo dělalo v tomto okamžiku své historie?" Minulou sobotu měl P. generál Sosa audienci u Svatého otce, který mu po času na modlitbu a reflexi nabídl své úvahy o univerzálních apoštolských preferencích. Text vrátil P. generálovi – už ne jako dokument, ale jako poslání Tovaryšstva Ježíšova.

Na generální kurii se nyní dokončuje příprava na oficiální vydání této nové mise od papeže Františka celosvětovému Tovaršstvu. Po jednom z nejdelších společných rozlišování v historii čekají jezuité po celém světě na tento dokument a s Boží milostí jsou připraveni sloužit tam, kam je nová mise zavolá.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.5.2019 Otec generál se seznámil s pastorací studentů v Polsku
21.5.2019 V polské Gdyni se P. generál setkal s malými i velkými školáky
20.5.2019 Působení jezuitů v Dánsku
16.5.2019 Polští jezuité hovořili s generálním představeným o médiích
13.5.2019 Studenti z univerzity ve Vilniusu hovořili s P. generálemNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Církev v Africe – kvas jednoty
Za církev v Africe, aby se přičiněním vlastních členů stala kvasem jednoty mezi národy a znamením naděje pro celý tento světadíl.
Národní úmysl: Ať v našich rodinách i farnostech vládne atmosféra laskavosti a vzájemného přijetí.
více »

Nejbližší akce

Výstava Bedřišky Znojemské


Duchovní víkend Jezuitou dnes


Evropský Magis 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní obnova pro všechny


Hledání sil ke službě


více »

Kalendárium

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil