Články / Aktuality Dnes je 25. 3. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité vyzývají k solidaritě s obyvateli Haiti

Úterý, 19.2.2019
Haiti. Haiťané požadují rezignaci prezidenta Jovenela Moïse, neboť sociální krize opět vzrostla. Jezuité, kteří tam působí, zaslali otevřený dopis a vyzvali k modlitbě.


Od 7. února Haiti zažívá novou vlnu sociální krize. Setkání jezuitů nad karibským projektem, které se mělo konat v Port-au-Prince, muselo být naléhavě zrušeno, i když většina účastníků již se dostavila. Superior Haiti P. Jean Denis Saint Félix a prezident Konference latinskoamerických provincií P. Roberto Jaramillo se rozhodli poslat účastníky zpět domů, dokud ještě bylo možné se dostat na letiště a opustit zemi. Haiťané požadují rezignaci prezidenta Jovenela Moïse, neboť sociální situace se za poslední dva roky dále zhoršila. Utrpení lidí je hmatatelné a rozhořčení vede k násilí.

Odpovědné autority země nevydaly žádné veřejné prohlášení a ani není známo, zda jsou prezident a předseda vlády stále v zemi. Haitská biskupská konference ve středu 13. února vydala krátkou zprávu, kde odsuzuje násilí a požaduje respektování lidského života a hmotného majetku a současně vyzývá představitele země, aby se vzdali svých pozic v zájmu národa.

Haitští jezuité sdílejí utrpení svých spoluobčanů. Přivítali v Duchovním centru Manresa účastníky karibského projektu, zejména ze sousední Dominikánské republiky, kteří se nemohli vrátit domů, protože silnice byly uzavřeny.

V otevřeném dopise popisuje P. Jean Denis Saint Félix situaci a zdůrazňuje, že úlohou jezuitů je udržovat naději uprostřed této obtížné situace. Touto myšlenkou také uzavírá svůj dopis: "Zůstáváme pevní v Pánu života, aby nám mohl dát milost rozpoznat nejlepší způsob, jak být přítomni mezi jeho lidem, aby v této zemi nakonec vyvstala naděje."

Modleme se za haitský lid a v solidaritě zůstávejme sjednoceni s jezuity a s těmi, kteří se spolu s nimi budou snažit rozdávat naději uprostřed chaotického času.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
6.3.2019 Zapomenutá lidskost
22.2.2019 Rodiny v Barceloně přijímají uprchlíky
15.1.2019 Jezuité v Kanadě a Spojených státech podporují migranty
11.1.2019 Irští studenti nocovali s bezdomovci
9.12.2018 Pravý křesťan má uprchlíkům pomáhatNovinka z Refugia

Od zpovědi ke svátosti smíření

Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka

Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Za uznání práv křesťanských společenství
Za křesťanská společenství, zejména ta, která jsou vystavena pronásledování, aby zakoušela Kristovu blízkost a jejich práva byla uznána.
Národní úmysl: Ať dokážeme milovat bližního po vzoru lásky Boží, která je ochotna obětovat se až do krajnosti.
více »

Nejbližší akce

Výstava akademického malíře Jana Jemelky


více »

Nejbližší duchovní akce

Postní duchovní obnova pro seniory


Postní duchovní obnova


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


více »

Kalendárium

Vyhnání jezuitů z Ruska


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil