Články / Aktuality Dnes je 26. 5. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité vyzývají k solidaritě s obyvateli Haiti

Úterý, 19.2.2019
Haiti. Haiťané požadují rezignaci prezidenta Jovenela Moïse, neboť sociální krize opět vzrostla. Jezuité, kteří tam působí, zaslali otevřený dopis a vyzvali k modlitbě.


Od 7. února Haiti zažívá novou vlnu sociální krize. Setkání jezuitů nad karibským projektem, které se mělo konat v Port-au-Prince, muselo být naléhavě zrušeno, i když většina účastníků již se dostavila. Superior Haiti P. Jean Denis Saint Félix a prezident Konference latinskoamerických provincií P. Roberto Jaramillo se rozhodli poslat účastníky zpět domů, dokud ještě bylo možné se dostat na letiště a opustit zemi. Haiťané požadují rezignaci prezidenta Jovenela Moïse, neboť sociální situace se za poslední dva roky dále zhoršila. Utrpení lidí je hmatatelné a rozhořčení vede k násilí.

Odpovědné autority země nevydaly žádné veřejné prohlášení a ani není známo, zda jsou prezident a předseda vlády stále v zemi. Haitská biskupská konference ve středu 13. února vydala krátkou zprávu, kde odsuzuje násilí a požaduje respektování lidského života a hmotného majetku a současně vyzývá představitele země, aby se vzdali svých pozic v zájmu národa.

Haitští jezuité sdílejí utrpení svých spoluobčanů. Přivítali v Duchovním centru Manresa účastníky karibského projektu, zejména ze sousední Dominikánské republiky, kteří se nemohli vrátit domů, protože silnice byly uzavřeny.

V otevřeném dopise popisuje P. Jean Denis Saint Félix situaci a zdůrazňuje, že úlohou jezuitů je udržovat naději uprostřed této obtížné situace. Touto myšlenkou také uzavírá svůj dopis: "Zůstáváme pevní v Pánu života, aby nám mohl dát milost rozpoznat nejlepší způsob, jak být přítomni mezi jeho lidem, aby v této zemi nakonec vyvstala naděje."

Modleme se za haitský lid a v solidaritě zůstávejme sjednoceni s jezuity a s těmi, kteří se spolu s nimi budou snažit rozdávat naději uprostřed chaotického času.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
24.5.2019 Příprava oslav výročí Sekretariátu pro sociální spravedlnost a ekologii
9.4.2019 Setkání evropských delegátů pro formaci a sociální apoštolát ve Varšavě
6.3.2019 Zapomenutá lidskost
22.2.2019 Rodiny v Barceloně přijímají uprchlíky
15.1.2019 Jezuité v Kanadě a Spojených státech podporují migrantyNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Církev v Africe – kvas jednoty
Za církev v Africe, aby se přičiněním vlastních členů stala kvasem jednoty mezi národy a znamením naděje pro celý tento světadíl.
Národní úmysl: Ať v našich rodinách i farnostech vládne atmosféra laskavosti a vzájemného přijetí.
více »

Nejbližší akce

Výstava Bedřišky Znojemské


Duchovní víkend Jezuitou dnes


Evropský Magis 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil