Články / Aktuality Dnes je 21. 9. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité vyzývají k solidaritě s obyvateli Haiti

Úterý, 19.2.2019
Haiti. Haiťané požadují rezignaci prezidenta Jovenela Moïse, neboť sociální krize opět vzrostla. Jezuité, kteří tam působí, zaslali otevřený dopis a vyzvali k modlitbě.


Od 7. února Haiti zažívá novou vlnu sociální krize. Setkání jezuitů nad karibským projektem, které se mělo konat v Port-au-Prince, muselo být naléhavě zrušeno, i když většina účastníků již se dostavila. Superior Haiti P. Jean Denis Saint Félix a prezident Konference latinskoamerických provincií P. Roberto Jaramillo se rozhodli poslat účastníky zpět domů, dokud ještě bylo možné se dostat na letiště a opustit zemi. Haiťané požadují rezignaci prezidenta Jovenela Moïse, neboť sociální situace se za poslední dva roky dále zhoršila. Utrpení lidí je hmatatelné a rozhořčení vede k násilí.

Odpovědné autority země nevydaly žádné veřejné prohlášení a ani není známo, zda jsou prezident a předseda vlády stále v zemi. Haitská biskupská konference ve středu 13. února vydala krátkou zprávu, kde odsuzuje násilí a požaduje respektování lidského života a hmotného majetku a současně vyzývá představitele země, aby se vzdali svých pozic v zájmu národa.

Haitští jezuité sdílejí utrpení svých spoluobčanů. Přivítali v Duchovním centru Manresa účastníky karibského projektu, zejména ze sousední Dominikánské republiky, kteří se nemohli vrátit domů, protože silnice byly uzavřeny.

V otevřeném dopise popisuje P. Jean Denis Saint Félix situaci a zdůrazňuje, že úlohou jezuitů je udržovat naději uprostřed této obtížné situace. Touto myšlenkou také uzavírá svůj dopis: "Zůstáváme pevní v Pánu života, aby nám mohl dát milost rozpoznat nejlepší způsob, jak být přítomni mezi jeho lidem, aby v této zemi nakonec vyvstala naděje."

Modleme se za haitský lid a v solidaritě zůstávejme sjednoceni s jezuity a s těmi, kteří se spolu s nimi budou snažit rozdávat naději uprostřed chaotického času.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
18.9.2019 Studenti Maltské univerzity mezi chudými v zahraničí
28.8.2019 Na Filipínách byla zavražděna jezuitská dobrovolnice
16.8.2019 Nová zpráva o azylovém systému
15.8.2019 Úsilí o vytváření pokoje a péče o migranty v Severním Irsku
13.8.2019 Jezuité reflektovali svoje působení mezi muslimyNáš tip

U stolu v Betánii: Víra, hrob a přátelství

Marko Ivan Rupnik

Polarita dvou povah, činné a meditující osobnosti, je skloubitelná ve společném domově, v Betánii. Text načrtává plusy a minusy dvou duchovních typologií a rozvíjí pohled na místo, kde se vyhraněné osobnosti mohou setkávat: v domě, kde je stále zván Pán...
více »


Ignác z Loyoly a spiritualita Východu: Průvodce knihou Duchovní cvičení

Tomáš Špidlík

Špidlíkův Průvodce je napsán jak pro ty, kdo hledají cestu obnovy svého života, tak pro ty, kdo dávají duchovní cvičení. Průvodce pomáhá odkrývat vše, co nám běžně v úsilí o prohloubení vztahu s Pánem snadno uniká: jemnost Božího hlasu, na který je třeba reagovat, křehký záchvěv lidského srdce, které „mluví“, a také závratné Boží hlubiny, které člověka zvou do Božího Srdce...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Ochrana moří a oceánů
Aby politici, vědci a ekonomové společně pracovali pro ochranu moří a oceánů.
Národní úmysl: Ať jsou děti a mladí lidé otevření pro poznání Boha i svého místa ve světě a mají k tomu dost odhodlanosti i sebeovládání.
více »

Nejbližší akce

Uložení ostatků P. Adolfa Kajpra SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Víkend pro ženy s biblickými a židovskými tanci


Kněžské exercicie


Duchovní pobyt - Senioři na Hostýně


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil