Články / Aktuality Dnes je 6. 12. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Postní plátno Patrika Hábla

Úterý, 5.3.2019
Olomouc. Ve studentském kostele Panny Marie Sněžné v Olomouci bude na Popeleční středu 6. března od 19 hodin mše svatá s udílením popelce. Po ní bude slavnostně vystaveno nové postní plátno Patrika Hábla, které bude zahalovat oltářní obraz do Velkého pátku 19. dubna. Zájemci mohou vyslechnout výklad o zvyku zahalování oltářů.


„Chtěli jsme i v našem kostele nabídnout cílené zamyšlení nad smyslem postní doby. Patrik Hábl spojuje svět křesťanského života s uměleckým jazykem, který dokáže hovořit snadno a vnitřně,“ říká Michal Štverák, jež se na instalaci umělecké intervence organizačně podílí.

Tradice zakrývání oltářů, která sahá až do středověku, připomíná věřícím strohost postní doby, jež je spojená i s kázní smyslů. „Postní plátno má člověka odvést od věcí, které ho rozptylují, k tomu, co je opravdu podstatné a co může dát směr jeho roztěkanému životu. Odstranění květin a jistá prostota tohoto období pomáhá ukáznit naše smysly a zaměřit se na to, co nás přesahuje,“ uvádí administrátor olomoucké akademické farnosti P. Jan Regner SJ.

Postní doba je dobou chudoby ducha, která má člověka otevřít pro pravdy, které jsou očím neviditelné. Postní plátno může být dobrou inspirací zejména pro ty, kteří se ve farnosti připravují na iniciační svátosti církve. „Zakrytí hlavního oltářního obrazu podněcuje každého, kdo nemá zatvrzelé srdce, k tomu, aby jeho zrak spočinul na obětním stole a stal se účastným velikonočního tajemství, jež se na tomto místě zpřístupňuje. Nutí k velkodušnosti usebrání,“ dodává český jezuitský kněz. Podle jeho slov může Háblova umělecká intervence provázet člověka poutí do vlastního nitra, ne snad proto, aby se zaobíral sám sebou, ale spíše aby se otevřel zkušenosti vnitřního osvobození.

Patrik Hábl (* 1975, Zlín) vystudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze, kde v současné době přednáší. V roce 2013 byl nominován na Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin toho roku. Vytvořil řadu pozoruhodných vstupů současného umění do historických prostorů, mezi nimiž vynikají intervence postních obrazů, v nichž se spojuje duchovní a umělecký svět. V roce 2016 vytvořil patnáctimetrovou instalaci v klášterním kostele v německém Speinshartu. Na konci toho roku vystavoval v tradičním japonském domě Takeda House v Japonsku. V roce 2017 vytvořil mimo jiné malbu pro Malou pevnost Terezínského ghetta. V poslední době se podílel také na dotváření nových staveb v české metropoli.


Zdroj: Tisková zpráva.
Foto: Martin Staněk.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
5.11.2019 V kostele Nejsvětějšího Salvátora je zrestaurovaný obraz svatého Aloise
22.10.2019 Workshop „Sebeprezentace, sebeobhajoba a uchování paměti“
14.10.2019 Obraz Salus Populi Romani
11.10.2019 Galakoncert v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné
27.9.2019 Přednáška o zakladatelce jezuitského domu v Telči hraběnce SlavatovéNáš tip

Vyprávění o svátostech

Michal Altrichter

Text o jednotlivých svátostech církve nabízí podněty k duchovnímu životu. Opírá se o předchozí zkušenost klasiků spirituální teologie. Jde o praktické uchopení tématu...
více »


Otčenáš

Tomáš Špidlík

V modlitbě stále znovu opakujeme prosbu Ježíšových učedníků: „Pane, nauč nás modlit se.“ Stejně jako apoštolům Ježíš celé církvi dává modlitbu Otčenáš. Nesytí duši spousta vědomostí, ale vnitřní procítění a zakoušení pravdy. V Otčenáši najdeme podněty, které pomáhají upřímně a hluboce prožívat to, co je nejdůležitější...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Budoucnost těch nejmladších
Aby každá země připravila nezbytné odpovídající kroky pro zajištění budoucnosti nejmladší generace, především těch, kteří nepřiměřeně strádají.
Národní úmysl: Ať se nám všem daří žít z moci Boží milosti a ať přinášíme dobré ovoce Božího Ducha pro tento svět.
více »

Nejbližší akce

Výstava o kardinálu Špidlíkovi


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro členy Matice Svatohostýnské


Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Víkendová duchovní obnova


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil