Dokumenty |
A A A
|
Pravé milosrdenstvíPátek, 22.3.2019 Část promluvy P. Adolfa Kajpra SJ z května 1946
Alena Rousová Tradičně se jako prostředky našeho (postního) obrácení uvádějí: modlitba, půst a milosrdenství (almužna, dobré skutky). P. Kajpr objasňoval milosrdenství následovně.
„Křesťanství nikdy neopovrhovalo spravedlností, naopak čítá spravedlnost mezi základní ctnosti, bez nichž nelze chtít stavět něco vyššího. Křesťanství však ví, že Ježíš Kristus, jeho nejvyšší a vlastně jediný učitel, řekl sice: „Blahoslavení, kteří lačnějí a žíznějí po spravedlnosti,“ že však v téže řeči řekl i: „Blahoslavení milosrdní.“ Vždycky bude třeba milosrdenství, které je květem spravedlnosti, jen ono dává životu vlastní teplo a životnou krásu. Milosrdenství není nic urážejícího, není to „dělání milostí“. Jestliže by to tak někdo dělal, jestliže uděláme někomu něco dobrého a dáváme mu při tom znát, jak jsme dobří a jak zasluhujeme vděčnost a snad odměnu, pak kazíme svou milosrdnost, pak jí béřeme celou její vlastní vůni a krásu.
Člověk skutečně milosrdný je milosrdný z nejvnitřnější, takřka neodolatelné vlastní potřeby, on nemůže nebýti milosrdný, nemůže nekonati dobře, nemůže nemilovati a nečeká na žádnou odměnu a vděčnost, je dost odměněn sám nejvíce; je tím, že dobro koná, sám více obohacen než ten, komu dobro koná. Proto je nejvyšší milosrdenství většinou bezejmenné, je neviditelné, působí jako duše, která oživuje a působí, a přece je neviditelná; působí jako duch, jenž vane, kam chce, o němž nevíme, odkud přichází“ (srv. Jan 3,8).
Zdroj: Adolf Kajpr – Ministerium verbi. Kázání o mši svaté, o posledních věcech člověka a o rozličných aspektech víry, Nakladatelství Karolinum 2017, strana 400 – 401 (připravil Vojtěch Novotný).
Foto: Alena Rousová.
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip Tomáš Špidlík
Tomáš Špidlík sestavil čítanku duchovních textů osvědčených autorů křesťanského starověku. Tito otcové církve nás v mnoha situacích povzbuzují s konkrétními radami a svěžími impulzy. Jejich zkušenosti sestavil otec kardinál na každý den celého roku ve formě krátkého meditativního čtení.... více »
Michal Altrichter
Sedm příběhů s knihou otevírá svědectví těch, kdo s knihou přicházejí živě do styku. O svém vnitřním světě vypráví: ilustrátor knih, knihovník, knihkupec, píšící autor, čtoucí čtenář, literární kritik a dítě. Každému je přisouzena jedna ctnost: pokora, skromnost, štědrost, činorodost, pokoj, laskavost a cudnost... více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Všeobecný úmysl: Budoucnost těch nejmladších
Aby každá země připravila nezbytné odpovídající kroky pro zajištění budoucnosti nejmladší generace, především těch, kteří nepřiměřeně strádají.
Národní úmysl: Ať se nám všem daří žít z moci Boží milosti a ať přinášíme dobré ovoce Božího Ducha pro tento svět.
více »Nejbližší akce více »Nejbližší duchovní akce více »Kalendárium
|