Články / Aktuality Dnes je 25. 4. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

P. Sosa na oslavách výročí založení univerzity v Záhřebu

Úterý, 26.3.2019
Záhřeb. Generální představený Tovaryšstva Ježíšova se v rámci své návštěvy Chorvatské provinie zúčastnil oslav 350. výročí založení Univerzity Záhřeb.


Jezuitská akademie královského svobodného města Záhřeb byla založena 23. září 1669 dekretem císaře Leopolda Prvního. Univerzitu vedli jezuité od jejího založení až do zrušení Tovaryšstva v roce 1773. Stala se největší a nejdéle nepřetržitě fungující institucí vysokoškolského vzdělávání v jihovýchodní Evropě. Dnes Univerzita Záhřeb nabízí sto osmdesát dva bakalářských nebo integrovaných bakalářských programů, devět odborných a sto sedmdesát čtyři absolventských programů, sedmdesát dva doktorandských a sto šedesát pět postgraduálních studijních programů.

Vedení univerzity se rozhodlo, že při oslavách 350. výročí založení by mělo Tovaryšstvo Ježíšovo hrát podstatnou roli. Důvodem je nejen jeho úloha při založení, ale také skutečnost, že P. generál Arturo Sosa je kancléřem Fakulty filozofie a náboženských studií. To je jeden z důvodu, proč otec generál zavítal do Chorvatské provincie.

Dne 21. března uspořádala skupina studentů v rámci oslav divadelní představení s názvem „Zakládající otec“, které vypráví historii očima P. Filipa Kauśič (1618 - 1673), prvního rektora jezuitské akademie.

Když otec generál hovořil k akademické obci, nejprve poukázal na bohatou historii univerzity a vyzval přítomné, aby chápali svou práci nejen jako vzdělávání, ale jako poslání pro přítomnost:

„Tato událost je zvláště významná v naší době, která je poznamenána napětím mezi sekularismem a náboženskými a ideologickými fundamentalismy. V této chvíli přítomnost katolického prvku na univerzitě nabývá nového významu. Je přirozné, že univerzita je svým charakterem pluralistickým prostředím, ve kterém nacházíme podmínky pro dialog a pochopení historických, osobních a intelektuálních procesů. Je to privilegovaný prostor pro uplatnění lidské svobody. Je to prostor spolupráce a výměny, který nikoho nevylučuje a zároveň překračuje všechny překážky.“

P. generál poté připomněl, že sekulární akademické tradice Tovaryšstva byly navrženy tak, aby se mohly přizpůsobit společenským transformacím, a proto bohatá historie Záhřebské univerzity ukazuje, že tato adaptace je začleněna do jejího samotného založení. P. Sosa naznačil, že přítomnost Tovaryšstva Ježíšova v sekulárním prostředí univerzity může podpořit výzkum, který je věrný zásadám akademické sféry a zároveň bere na vědomí naléhavé výzvy současnosti a budoucnosti. Tyto výzvy, o kterých hovořil P. generál, zahrnují rostoucí nerovnost, která generuje násilí, nucenou migraci, diskriminaci, autoritářství a populismus, rovněž nedostatek péče o náš společný domov. P. Sosa ukončil svůj projev výzvou ke spolupráci s Tovaryšstvem, aby byly nalezeny způsoby, jak přinést naději budoucím generacím.


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
11.4.2019 Jezuité a jejich přátelé v Bejrútu si připomněli P. Franse van der Lugta
7.4.2019 Jezuité z Libanonu a Sýrie přivítali otce generála
4.4.2019 Ekonomové evropských jezuitských provincií jednali v Krakově
1.4.2019 Jezuité podporují spravedlivější svět
29.3.2019 Setkání otce generála s laikyNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Lékaři a jejich spolupracovníci ve válečných oblastech
Za lékaře a humanitární pracovníky přítomné ve válečných oblastech, kteří nasazují vlastní život pro záchranu života druhých.
Národní úmysl : Ať pokoj, který Ježíš Kristus po svém zmrtvýchvstání daroval svým učedníkům, dokážeme šířit do svého okolí.
více »

Nejbližší akce

Velikonoční koncert


Mše svatá k 9. výročí úmrtí kardinála Špidlíka


Výstava Bedřišky Znojemské


Evropský Magis 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení Anamnéza


Život v Duchu svatém


DO pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

Kalendárium

Úmrtí Georga J. Kamela


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil