Články / Aktuality Dnes je 18. 2. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Setkání otce generála s laiky

Pátek, 29.3.2019
Záhřeb. V posledních měsících P. Arturo Sosa opakovaně hovoří o spolupráci, která musí charakterizovat činnost jezuitů. Doby, kdy jednotlivec řídil všechno, jsou již pryč. Pánovo poslání nyní vyžaduje, aby se všechny dary spojily; pouze společně, v duchu spolupráce, bude možné pokročit v budování Božího království.


V pátek 22. března se P. Arturo Sosa setkal se skupinou mužů a žen, kteří jsou různými způsoby spojeni s působením Tovaryšstva v Chorvatsku. Měl tak příležitost zdůraznit a vysvětlit skutečnost klerikalismu, proti které se nasazuje papež František. Otec generál připomněl, že klerikalismus je zdrojem mnoha skandálů v církvi, protože přispívá ke zneužívání moci. Tímto „onemocněním“ může trpět nejen duchovní. Také laici jsou ohroženi, že do sebe přijmou klerikální mentalitu: to jim pak může bránit v tom, aby se ujali odpovědnosti, která je jim vlastní.

Během shromáždění otec generál zdůraznil trojí smíření: smíření s Bohem, s lidstvem a stvořením. To je základní myšlenka jezuitského způsobu, jak přistupovat k životu.

Jezuitská farnost při bazilice Nejsvětějšího Srdce v centru Záhřebu intenzivně žije v duchu spolupráce jezuitů a jejich laických partnerů. Pozoruhodným prvkem pastoračního působení farnosti je jeho dosah na mladé lidi. Byl vytvořen velmi komplexní program, založený na přátelství, který přivádí k setkání s Kristem. Marija Selak s mnoha dobrovolníky koordinuje tyto aktivity, soustředěné kolem katolického studentského centra. Na večerní mši svatou každý pátek přichází více než pět set mladých lidí; po ní následuje neformální setkání. Nabídka zahrnuje různé formy ztišení, které jsou vždy inspirované Duchovními cvičeními svatého Ignáce. Společenství rovněž vede ke službě lidem v nouzi.

Mladí lidé objevují způsoby, jak žít naplněný život. Podporují se navzájem, protože okolnosti pro ně nejsou vždy snadné, zejména s ohledem na nejistotu, kterou může přinést nezaměstnanost. Nacházejí vnitřní sílu žít lépe, vnímat potřeby okolí a sloužit druhým.


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
17.2.2020 Na španělském velvyslanectví byla představena kniha o Pedru Páezovi
7.2.2020 Připomínka P. Pedra Arrupeho SJ na generální kurii
3.2.2020 Úkoly sekretáře pro službu víře
23.1.2020 Kardinál Czerny se ujal kostela svatého Michaela Archanděla
20.1.2020 Při mši svaté byl představen indický ornátNáš tip

Vychází z výsosti

Michal Altrichter

Text odkrývá témata duchovního života s pohledem na církev třicet let po „Anežce“. Můžeme se vyjadřovat protievropsky, pokud jsme na delší dobu ani nepřekročili hranice vlastní země? Žije Pán tím, co je nám vlastní? A jak poznat, že k nám hovoří? Slyší papež jeho hlas? Jak v sobě objevit tvořivost ticha?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naslouchat volání uprchlíků
Modleme se, abychom slyšeli a brali vážně naléhavé volání migrantů, našich sester a bratří, kteří upadli do rukou bezohledných převaděčů.
Národní úmysl Za lékaře a zdravotníky – ať na přímluvu sv. Anežky ani v nejsložitějších situacích nepodléhají pokušení rozhodovat o životě a smrti.
více »

Nejbližší akce

Výstava o kardinálu Špidlíkovi


Duchovní den v Boskovicích


Přihlašování na Evropský Magis 2020


Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení pro zaměstnance Charity


Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


Ignaciánská duchovní cvičení


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil