Články / Aktuality Dnes je 23. 7. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

V Kyrgyzstánu oslavili padesát let oficiální přítomnosti katolické církve v zemi

Čtvrtek, 13.6.2019
Biškek. V hlavním městě Kyrgyzstánu Biškeku proběhly oslavy přítomnosti katolické církve v zemi – skutečné i oficiálně akceptované.


Během nedávné návštěvy „ad limina“ biskupské konference Kazachstánu a střední Asie povzbudil papež František představitele těchto místních církví, aby se zaměřili na „výhonky“ Boží činnosti. Jezuité, kteří působí v Kyrgyzstánu, se stále inspirují tímto bohatým srovnáním, když slouží malým katolickým společenstvím v této oblasti.

Dne 12. května se v katolickém kostele v Biškeku shromáždili věřící, aby poděkovali Bohu za jeho věrnost lidem po celá staletí existence církve na území Kyrgyzstánu. Oslava byla naplánována tak, aby se shodovala s padesátým výročím registrace katolické komunity v kyrgyzském hlavním městě sovětskou vládou. Mezi hosty patřil biskup Athanasius Schneider, rodák z německé diaspory během exilu na počátku druhé světové války. Přítomni byli i kněží z Kazachstánu a Ruska, jmenovitě P. Joseph Svidnitski, který sloužil katolíkům v celém Sovětském svazu před a po svém uvěznění za pastorační a ekumenickou činnost. Během homilie biskup Schneider vyzval katolíky z Kyrgyzstánu, aby viděli Boží pokračující činnost právě v malém, a připomněl, že hlavní důvod oslavy plyne ze skutečnosti, že víra je živá a Bůh je blízko.

Ve dnech 13. a 14. května jezuité spolu s univerzitou pořádali sympozium, které se zabývalo tématy souvisejícími s historií a současností křesťanství v Kyrgyzstánu. Místní profesoři i odborníci z jiných zemí prezentovali akademický výzkum témat jako je nestoriánské křesťanství v dřívějších stoletích na území současného Kyrgyzstánu, františkánské misie ve středověku ve střední Asii. Dotýkali se i otázek a výzev, kterým čelili křesťané různých etnických skupin v dalších stoletích. Kromě toho se několik místních vysokoškolských studentů zúčastnilo soutěže, jejímž cílem bylo přilákat budoucí studenty, aby se zabývali tématy souvisejícími s křesťanstvím v této oblasti.

Skrze své poslání v rámci Tovaryšstva slouží několika katolickým komunitám sedm jezuitů. Katolíci tvoří jen nepatrnou část křesťanské populace, která se odhaduje na méně než deset procent celkové populace v této převážně muslimské zemi. Práce církve zahrnují pastorační, humanitární a menší akademické snahy. Tato služba poskytuje Tovaryšstvu a církvi příležitost, která vyplývá z působení na hranicích setkávání různých kultur a náboženství. Zde uskutečnují svou „službu útěchy“, která směřuje dovnitř k rozvoji a prohloubení křesťanské komunity i navenek v úsilí o spolupráci s těmi, kdo jsou jiného vyznání a jiné kultury, k prospěchu širší kyrgyzské společnosti.

Na jedné straně se může zdát, že se oslava oficiální registrace jedné komunity je zdůrazněním byrokratické formality; na druhé straně tato skutečnost křesťanů žijících v mimořádných okolnostech poskytuje místním katolíkům příležitost vyjádřit vděčnost Bohu za jeho pozoruhodnou věrnost katolickým křesťanům v této zemi po celá staletí. Tím se ukazuje, že církev je živá, což je „výhonek“ svědčící o Boží blízkosti.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.7.2019 Jezuitské vzdělávání a apoštolské preference
19.7.2019 Mladí lidé v Koreji naslouchali otci generálovi
18.7.2019 Poslání jezuitů v Koreji
17.7.2019 Otec Sosa přijal slavné sliby čtyř korejských jezuitů
16.7.2019 Třítýdenní cesta otce generála do asijsko-pacifické oblastiNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Poctivost v soudnictví
Aby všichni, kdo spravují soudnictví, jednali poctivě a aby nespravedlnost, přestože ve světě i vítězí, neměla poslední slovo.
Národní úmysl: Ať všichni lidé mají možnost odpočinku pro tělo i pro duši a ať všude objevují radost z Boží blízkosti.
více »

Nejbližší akce

Evropský Magis 2019


Koncert ke cti svatého Stanislava


Slavnost svatého Ignáce z Loyoly


Koncert "Pocta svatému Ignáci"


více »

Nejbližší duchovní akce

Kreativní exercicie s bibliodramatem


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Ignaciánská duchovní cvičení


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil