Články / Aktuality Dnes je 22. 1. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Centro Astalli připomnělo Světový den uprchlíků

Pátek, 21.6.2019
Itálie. Centro Astalli jako italská pobočka Jezuitské služby uprchlíkům připomnělo včerejší Světový den uprchlíků již 17. května. Na Gregoriánské univerzitě uspořádalo sympozium s názvem „Uprchlíci: na okraji lidstva“.


Filozof Massimo Cacciari a představený komunity v Bose Luciano Manicardi se při příležitosti oslav Světového dne uprchlíků sešli k dialogu o migraci. Klášterní společenství v Bose v Turíně spojilo řeholní osoby různých křesťanských tradic, muže i ženy, v duchu intenzivního ekumenického dialogu.

Třicet let po pádu Berlínské zdi se Evropa znovu vrací do vztahů „hranic a konfliktů“. Dne 9. listopadu 1989 při otevření hranic východního Německa padl symbol „studené války“ a zdálo se, že stín jaderné hrozby bledne a že je zde perspektiva společného evropského domu, sjednoceného v rozmanitosti.

Dnes je však tato Evropa opět protnuta zdmi, které mají celkem téměř tisíc kilometrů, což je šestinásobek délky Berlínské zdi. Náklady na odstranění těchto překážek, které v Evropské unii rostou délkou i počtem, jsou stále vysoké. Tak zněla některá témata, která byla projednána na schůzce organizované Centrem Astalli.

Prezident Centra Astalli P. Camillo Ripamonti SJ zdůraznil, jak je v této době důležité zviditelňovat Světový den uprchlíků: „Zdá se, že zeď lhostejnosti vůči migrantům nikdy nebyla tak vysoká: jsou omezováni, odmítáni, žijí v nebezpečných oblastech, lidstvo zřejmě chce ignorovat jejich hlasy. Skutečné i symbolické zdi postavené na obranu identity ohrožují kořeny naší společné lidskosti. To je důvodem, proč je nezbytné zabývat se otázkou migrace a s ohledem na život uprchlíků dohromady plánovat společnou budoucnost v rozmanitosti.“


Zdroj: Světové Tovaryšstvo.
Foto: Archiv.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
17.1.2020 Reflexe uplyulého roku od Jezuitské služby uprchlíkům
9.1.2020 V indické Matigaře se starají o nejchudší z chudých
12.11.2019 Svědectví P. Ismaela Morena na konferenci o sociální spravedlnosti
7.11.2019 Konference k výročí Sekretariátu pro sociální spravedlnost a ekologii
18.9.2019 Studenti Maltské univerzity mezi chudými v zahraničíNáš tip

Sedm příběhů s knihou

Michal Altrichter

Sedm příběhů s knihou otevírá svědectví těch, kdo s knihou přicházejí živě do styku. O svém vnitřním světě vypráví: ilustrátor knih, knihovník, knihkupec, píšící autor, čtoucí čtenář, literární kritik a dítě. Každému je přisouzena jedna ctnost: pokora, skromnost, štědrost, činorodost, pokoj, laskavost a cudnost...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Podpora míru ve světě
Modleme se, aby křesťané, lidé vyznávající jiná náboženství a všichni lidé dobré vůle prosazovali ve světě mír a spravedlnost.
Národní úmysl Za věřící různých církví – ať na přímluvu sv. Jana Sarkandra vytvářejí společenství jedné Boží rodiny modlitbou a společnou pomocí potřebným.
více »

Nejbližší akce

Výstava o kardinálu Špidlíkovi


Přihlašování na Evropský Magis 2020


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil