Články / Aktuality Dnes je 26. 2. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Centro Astalli připomnělo Světový den uprchlíků

Pátek, 21.6.2019
Itálie. Centro Astalli jako italská pobočka Jezuitské služby uprchlíkům připomnělo včerejší Světový den uprchlíků již 17. května. Na Gregoriánské univerzitě uspořádalo sympozium s názvem „Uprchlíci: na okraji lidstva“.


Filozof Massimo Cacciari a představený komunity v Bose Luciano Manicardi se při příležitosti oslav Světového dne uprchlíků sešli k dialogu o migraci. Klášterní společenství v Bose v Turíně spojilo řeholní osoby různých křesťanských tradic, muže i ženy, v duchu intenzivního ekumenického dialogu.

Třicet let po pádu Berlínské zdi se Evropa znovu vrací do vztahů „hranic a konfliktů“. Dne 9. listopadu 1989 při otevření hranic východního Německa padl symbol „studené války“ a zdálo se, že stín jaderné hrozby bledne a že je zde perspektiva společného evropského domu, sjednoceného v rozmanitosti.

Dnes je však tato Evropa opět protnuta zdmi, které mají celkem téměř tisíc kilometrů, což je šestinásobek délky Berlínské zdi. Náklady na odstranění těchto překážek, které v Evropské unii rostou délkou i počtem, jsou stále vysoké. Tak zněla některá témata, která byla projednána na schůzce organizované Centrem Astalli.

Prezident Centra Astalli P. Camillo Ripamonti SJ zdůraznil, jak je v této době důležité zviditelňovat Světový den uprchlíků: „Zdá se, že zeď lhostejnosti vůči migrantům nikdy nebyla tak vysoká: jsou omezováni, odmítáni, žijí v nebezpečných oblastech, lidstvo zřejmě chce ignorovat jejich hlasy. Skutečné i symbolické zdi postavené na obranu identity ohrožují kořeny naší společné lidskosti. To je důvodem, proč je nezbytné zabývat se otázkou migrace a s ohledem na život uprchlíků dohromady plánovat společnou budoucnost v rozmanitosti.“


Zdroj: Světové Tovaryšstvo.
Foto: Archiv.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.2.2020 Vzdělávání mladých domorodců na ostrově Mindanao
29.1.2020 Misijní oblast Bukidnon v severním Mindanau
27.1.2020 Mezinárodní dobrovolnická služba
17.1.2020 Reflexe uplyulého roku od Jezuitské služby uprchlíkům
9.1.2020 V indické Matigaře se starají o nejchudší z chudýchNáš tip

Vychází z výsosti

Michal Altrichter

Text odkrývá témata duchovního života s pohledem na církev třicet let po „Anežce“. Můžeme se vyjadřovat protievropsky, pokud jsme na delší dobu ani nepřekročili hranice vlastní země? Žije Pán tím, co je nám vlastní? A jak poznat, že k nám hovoří? Slyší papež jeho hlas? Jak v sobě objevit tvořivost ticha?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naslouchat volání uprchlíků
Modleme se, abychom slyšeli a brali vážně naléhavé volání migrantů, našich sester a bratří, kteří upadli do rukou bezohledných převaděčů.
Národní úmysl Za lékaře a zdravotníky – ať na přímluvu sv. Anežky ani v nejsložitějších situacích nepodléhají pokušení rozhodovat o životě a smrti.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


Studentský Velehrad


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


Ignaciánská duchovní cvičení


Postní duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil