Články / Aktuality Dnes je 26. 2. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuitské vzdělávání a apoštolské preference

Pondělí, 22.7.2019
Řím. Na generální kurii Tovaryšstva Ježíšova se v červnu uskutečnilo mezinárodní setkání deseti osob, které mají zodpovědnost za vzdělávací instituce jezuitů po celém světě.


„Letošní setkání bylo velmi zvláštní, protože bylo koncipováno v duchu univerzálních apoštolských preferencí jako apoštolského horizontu naší práce. Univerzálními apoštolskými preferencemi jsme se cítili potěšeni a vyzváni. Vidíme v nich velkou apoštolskou příležitost pro naše školy. Preferencemi jsme utvrzeni na cestě, pro kterou jsme se rozhodli na setkání v Riu v roce 2017, ale také jsme si vědomi pozvání jít hlouběji v našem procesu rozlišování. Nadcházející kolokvium v Jogja v Indonésii roku 2020 vidíme jako důležitý krok k pokračování v tomto rozlišování, které bude na konci roku podpořeno vydáním nového dokumentu o jezuitském vzdělávání. To je bezpochyby podnětná doba pro jezuitské vzdělávání.“

Tato slova odrážejí perspektivu P. José Mesa, prezidenta Mezinárodní komise pro Apoštolát jezuitského vzdělávání a vedoucího sekretariátu Tovaryšstva Ježíšova pro středoškolské vzdělávání. V těchto termínech se vyjadřoval po každoročním setkání, které se konalo v červnu na generální kurii Tovaryšstva. Otec Arturo Sosa se připojil k účastníkům, aby s nimi uvažoval o apoštolských preferencích. Jeho poselství mělo být povzbuzením, aby členové této komise byli ohlašovateli vytčených cílů všem vzdělávacím institucím spojeným s Tovaryšstvem Ježíšovým. Podle mínění otce generála mohou být preference považovány ve školách za horizont, který podnítí rozlišování. Pro jezuitské vzdělávání je to otázka odkrývání, identifikace a rozpoznávání nejlepších způsobů, jak sloužit společnému poslání smíření a spravedlnosti, které Tovaryšstvo vykonává.

Výroční zasedání je příležitostí ke sdílení o stavu jezuitského vzdělávání ve světě, k hovorům o projektech sekretariátu a diskuzím o iniciativách, které mohou podpořit budování sítě jezuitských škol.

Setkání komise zahrnovalo zprávy účastníků o projektech probíhajících v různých regionech světa. Zejména se snažilo ověřit, do jaké míry byly splněny výzvy předložené jezuitským institucím na kongresu v Riu roku 2017. Některá zasedání byla orientována na získání lepší perspektivy. Velká pozornost byla věnována diskuzi o přípravě konečné verze nového dokumentu o jezuitském vzdělávání a úloze, kterou tento nástroj bude mít na kongresu roku 2020. Pro tento dokument byl hledán název.


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.2.2020 Spolupráce škol v Los Angeles
24.2.2020 Novicové hovořili s otcem generálem
20.2.2020 Seznámení s provincií USA-západ
19.2.2020 Otec generál navštívil provincii USA-západ
17.2.2020 Na španělském velvyslanectví byla představena kniha o Pedru PáezoviNáš tip

Vychází z výsosti

Michal Altrichter

Text odkrývá témata duchovního života s pohledem na církev třicet let po „Anežce“. Můžeme se vyjadřovat protievropsky, pokud jsme na delší dobu ani nepřekročili hranice vlastní země? Žije Pán tím, co je nám vlastní? A jak poznat, že k nám hovoří? Slyší papež jeho hlas? Jak v sobě objevit tvořivost ticha?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naslouchat volání uprchlíků
Modleme se, abychom slyšeli a brali vážně naléhavé volání migrantů, našich sester a bratří, kteří upadli do rukou bezohledných převaděčů.
Národní úmysl Za lékaře a zdravotníky – ať na přímluvu sv. Anežky ani v nejsložitějších situacích nepodléhají pokušení rozhodovat o životě a smrti.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


Studentský Velehrad


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


Ignaciánská duchovní cvičení


Postní duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil