Články / Aktuality Dnes je 4. 8. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

V Litvě proběhl Středoevropský Magis 2019

Pátek, 2.8.2019
Litva. Ve dnech 23. až 31.července proběhl v Litvě další Středoevropský Magis, jezuity organizované setkání mladých lidí z různých koutů Evropy, a dokonce nejen Evropy. Zprávu ze setkání poslal přímý účastník P. Ladislav Nosek SJ z brněnské komunity.


"Letošní ročník se početně pohyboval kolem čísla dvě stě dvacet včetně organizátorů a proběhl v pro nás poněkud exotické Litvě mimo jiné s ohledem na letošní oslavu 450. výročí příchodu jezuitů na Litvu. Účastníci se jako obvykle po necelý týden zapojili v menších skupinách do různých programů, „experimentů“ (duchovní cvičení, putování, služba potřebným, kuchařský, divadelní, hudební, ekologický aj.) a posléze se poslední dva dny setkali ve městě Kaunas, kde celé události poskytl zázemí jezuitský kostel svatého Františka Xaverského a jezuitské gymnázium. V Kaunasu se konaly společné modlitby, mše, workshopy, „večer smíření“ spojený s možností svátosti smíření, nebo prohlídky města ve volném čase. Jako již tradičně se celá akce nesla ve velmi přátelském a radostném duchu. Mladí i my starší jsme měli opět možnost dosyta poznávat nové lidi, kraje, jiné kulturní zvyklosti, a především život s Kristem, s Božím slovem a s postojem vděčnosti za Boží dary a Boží přítomnost.

Já osobně jsem si mohl užívat velmi milého společenství „Taizé experimentu“, který byl s dvaceti osmi osobami největší a který pod patronátem slovenského spolubratra Vlastimila Dufky po týdnu nácviku tradičně zajišťuje kvalitní doprovod modliteb a bohoslužeb při společném setkání. Letos byl ovšem hudební prvek posílen i místními sbory, z nichž jeden krásnými litevskými zpěvy doprovodil večer smíření, druhý, složený ze studentů jezuitského gymnázia a vedený spolubratrem Eugeniem, pak přednesl velkou hudební skladbu - meditaci Tvář Kristova (The Face of Christ) od litevského skladatele Vaclovase Augustinase.

Za zmínku stojí i jeden z nabízených workshopů, který vedla spolupracovnice jezuitů v Mexiku. Její vylíčení situace v zemi těžce zkoušené organizovaným zločinem, kde nejhorší drogové kartely odvádějí od rodin už jedenáctileté chlapce a kde chudí nemají ani při tvrdé práci moc naděje na zlepšení své situace, sice duši příliš neobveselilo, ale na druhou stranu si pak člověk více váží zdánlivých samozřejmostí, které ve skutečnosti samozřejmostmi nejsou.

Slavnost svatého Ignáce, kterou setkání Magis končilo, byla pak večer velmi vynalézavě zakončena „mejdanem“ na velké a vysoko položené terase jezuitské rezidence, odkud se bylo možno kochat buď pohledem na noční Kaunas nebo tancem při velmi zdařile provedené hudbě latinskoamerického stylu. Při té se výborně tančilo, aniž by vznikl dojem „diskotékovosti“. Koneckonců i čas ukončení ve 23 hodin nebyl příliš diskotékový. Kombinace živosti, a přitom decentnosti jako by na závěr trefně vyjádřila ducha celého programu Magis, který má, jak připomněli organizátoři, pokračovat i v každodenním životě a neskončit odjezdem domů.

Z mé strany tak byla jedinou daní za nevšední zážitek nevšedně dlouhá cesta autem tam i zpět. Množství nákladních automobilů, které na převážně jednoduchých silnicích nebylo úplně lehké předjíždět, nebo naopak popojíždění v kolonách na mohutně opravovaných polských dálnicích, bylo trochu únavné. Stejně tak ovšem platí, že po tak dlouhé, relativně prázdné a hlavně velmi kvalitní dálnici, po jaké jsem v tomtéž Polsku také jel, si u nás hned tak nezajezdím.

Pro příští rok 2020 jsou všichni srdečně zváni do Maďarska (a okolních zemí) v době od 1. do 9. srpna, rok 2021 bude pod taktovkou chorvatské provincie Tovaryšstva."


Foto: Ladislav Nosek.
Další fotografie naleznete ZDE.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.7.2020 Český Magis 2020
10.7.2020 Litevský Magis 2020
12.5.2020 Formace Živých kamenů on-line
5.5.2020 Evropský Magis 2020 bude o rok později
17.4.2020 Evropský Magis 2020 v situaci pandemieNáš tip

Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh

Michal Altrichter

Text komentuje události duchovního života v kontextu koronaviru. Podstatná je Pánova vznešená přítomnost a hluboká zúčastněnost. Autor je přesvědčen, že žijeme v bezprostředním očekávání slavného Pánova příchodu a je nezbytné se na tuto událost připravovat…...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Svět moře
Modleme se za všechny, kteří pracují a žijí u moře: námořníky, rybáře a jejich rodiny.
Národní úmysl Za ochranu přírody, požehnanou úrodu a dostatek vody – ať se na přímluvu sv. Prokopa staráme o vše svěřené moudře a s vděčností vůči Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Varhanní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro zasvěcené panny


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Obnovení řádu v roce 1814


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil