Články / Aktuality Dnes je 4. 4. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Mezinárodní konference „Duchovní odkaz Tomáše kardinála Špidlíka SJ“

Středa, 23.10.2019
Praha. Významnou událostí spojenou se stým výročím narození kardinála Špidlíka byla Mezinárodní konference „Duchovní odkaz J. E. Tomáše kardinála Špidlíka SJ (1919 – 2010)“. Uskutečnila se v Senátu Parlamentu České republiky, v Hlavním sále Valdštejnského paláce, v pondělí 21. října.


Konferenci pořádal Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR ve spolupráci s Cyrilometodějskou teologickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, pod záštitou Ministerstva kultury a senátorky Jaromíry Vítkové. Ta se ujala úvodního projevu, neboť jako rodačka z Boskovic, odkud pocházel i kardinál Špidlík, se s ním znala osobně a je iniciátorkou mnoha aktivit ke zmiňovanému výročí pana kardinála.

Slavnostní pozdravy pronesli pražský arcibiskup Dominik Duka, apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, brněnský biskup Pavel Konzbul a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra.

V průběhu dne zhlédli přítomní několik dílů pořadu Krásné slovo otce Špidlíka, které vydalo nakladatelství Refugium během posledních let. Byly prezentovány nové tituly vydané při této příležitosti. P. Pavel Ambros SJ hovořil na téma „Kardinál Tomáš Špidlík SJ ve službě univerzální církve a římského biskupa“. Mons. Franesco Braschi z italského Milána seznamoval s vlivem kardinála Špidlíka v severní Itálii. Téma P. Richarda Čemuse SJ z Papežského orientálního institutu v Římě znělo „Tomáš Špidlík: Jiný pohled na člověka“. Dalším přednášejícím byl arcibiskup Cyril Vasil´ SJ, který se zaměřil na autoritu, zodpovědnost a osobní svědectví, jak je chápal kardinál Špidlík. O duchovním rozměru politiky hovořil P. Michal Altrichter SJ. Příjemným osvěžením byly rodinné vzpomínky na P. Špidlíka od Heleny Janíkové z Boskovic. Historický úhel pohledu na počátky duchovní formace kardinála Špidlíka a jeho sepětí s Velehradem nabídli Jaroslav Šebek a Karel Sládek.

Účastníci měli příležitost zhlédnout výstavu Z celého srdce, která je od 8. října do 4. listopadu rovněž v budově Senátu a přibližuje život a dílo kardinála Špidlíka prostřednictvím fotografií a biografie, citátů z jeho díla a ukázkami výtvarných děl, která komentoval nebo inspiroval.


Videozáznam konference je ZDE.

Zdroj: Senát Parlamentu ČR. Jaromíra Vítková.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
20.2.2020 Duchovní den v Boskovicích
12.2.2020 Česko poznává kardinála Špidlíka
11.12.2019 Sto let od narození kardinála Tomáše Špidlíka
25.11.2019 Vzpomínkový večer k výročí narození Tomáše kardinála Špidlíka
4.11.2019 Výstava o kardinálu Špidlíkovi v kostele svatého Ignáce v PrazeNáš tip

Živá řeka evangelia 3.

Pavel Ambros

Celosvětová síť modlitby, kterou už tradičně sdílíme s papežem, nám připomíná, že srdcem poslání církve je modlitba. Můžeme dělat mnoho věcí, ale bez modlitby jsou mrtvé. Podněcujeme člověka, aby si přál hodnoty dne nahlížet duchovně: aby v nich poznal, jak Bůh sám originálně pracuje. To je vnitřní svoboda...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Vysvobození ze závislostí
Modleme se, aby všichni lidé trpící pod vlivem závislostí našli potřebnou pomoc i ty, kdo by je doprovázeli.
Národní úmysl Za ty, kteří podlehli závislosti na drogách, alkoholu, cigaretách, pornografii nebo internetu – ať pod ochranou bl. Mlady najdou cestu ke svobodě.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


Pouť za nová povolání


více »

Nejbližší duchovní akce

Církev jako tajemství a jako společenství


Víkend pro seniory


Víkendová duchovní obnova


Duchovní cvičení Anamnéza


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry

Výročí narození sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil