Články / Aktuality Dnes je 19. 1. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Mezinárodní konference „Duchovní odkaz Tomáše kardinála Špidlíka SJ“

Středa, 23.10.2019
Praha. Významnou událostí spojenou se stým výročím narození kardinála Špidlíka byla Mezinárodní konference „Duchovní odkaz J. E. Tomáše kardinála Špidlíka SJ (1919 – 2010)“. Uskutečnila se v Senátu Parlamentu České republiky, v Hlavním sále Valdštejnského paláce, v pondělí 21. října.


Konferenci pořádal Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR ve spolupráci s Cyrilometodějskou teologickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, pod záštitou Ministerstva kultury a senátorky Jaromíry Vítkové. Ta se ujala úvodního projevu, neboť jako rodačka z Boskovic, odkud pocházel i kardinál Špidlík, se s ním znala osobně a je iniciátorkou mnoha aktivit ke zmiňovanému výročí pana kardinála.

Slavnostní pozdravy pronesli pražský arcibiskup Dominik Duka, apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, brněnský biskup Pavel Konzbul a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra.

V průběhu dne zhlédli přítomní několik dílů pořadu Krásné slovo otce Špidlíka, které vydalo nakladatelství Refugium během posledních let. Byly prezentovány nové tituly vydané při této příležitosti. P. Pavel Ambros SJ hovořil na téma „Kardinál Tomáš Špidlík SJ ve službě univerzální církve a římského biskupa“. Mons. Franesco Braschi z italského Milána seznamoval s vlivem kardinála Špidlíka v severní Itálii. Téma P. Richarda Čemuse SJ z Papežského orientálního institutu v Římě znělo „Tomáš Špidlík: Jiný pohled na člověka“. Dalším přednášejícím byl arcibiskup Cyril Vasil´ SJ, který se zaměřil na autoritu, zodpovědnost a osobní svědectví, jak je chápal kardinál Špidlík. O duchovním rozměru politiky hovořil P. Michal Altrichter SJ. Příjemným osvěžením byly rodinné vzpomínky na P. Špidlíka od Heleny Janíkové z Boskovic. Historický úhel pohledu na počátky duchovní formace kardinála Špidlíka a jeho sepětí s Velehradem nabídli Jaroslav Šebek a Karel Sládek.

Účastníci měli příležitost zhlédnout výstavu Z celého srdce, která je od 8. října do 4. listopadu rovněž v budově Senátu a přibližuje život a dílo kardinála Špidlíka prostřednictvím fotografií a biografie, citátů z jeho díla a ukázkami výtvarných děl, která komentoval nebo inspiroval.


Videozáznam konference je ZDE.

Zdroj: Senát Parlamentu ČR. Jaromíra Vítková.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
11.12.2019 Sto let od narození kardinála Tomáše Špidlíka
25.11.2019 Vzpomínkový večer k výročí narození Tomáše kardinála Špidlíka
4.11.2019 Výstava o kardinálu Špidlíkovi v kostele svatého Ignáce v Praze
28.10.2019 Beseda o kardinálu Špidlíkovi
9.10.2019 Výstava a konference o kardinálu Špidlíkovi v SenátuNáš tip

Sedm příběhů s knihou

Michal Altrichter

Sedm příběhů s knihou otevírá svědectví těch, kdo s knihou přicházejí živě do styku. O svém vnitřním světě vypráví: ilustrátor knih, knihovník, knihkupec, píšící autor, čtoucí čtenář, literární kritik a dítě. Každému je přisouzena jedna ctnost: pokora, skromnost, štědrost, činorodost, pokoj, laskavost a cudnost...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Podpora míru ve světě
Modleme se, aby křesťané, lidé vyznávající jiná náboženství a všichni lidé dobré vůle prosazovali ve světě mír a spravedlnost.
Národní úmysl Za věřící různých církví – ať na přímluvu sv. Jana Sarkandra vytvářejí společenství jedné Boží rodiny modlitbou a společnou pomocí potřebným.
více »

Nejbližší akce

Výstava o kardinálu Špidlíkovi


Přihlašování na Evropský Magis 2020


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


více »

Kalendárium

Památka jezuitských mučedníků


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil