Články / Aktuality Dnes je 26. 2. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Setkání domorodých zástupců Severní a Jižní Ameriky

Pátek, 25.10.2019
Řím. Domorodí vůdci ze Severní a Jižní Ameriky měli příležitost vyjádřit své názory na výzvy, kterým čelí při obraně své země, svých kultur, svých ritů a způsobů života. Paralelně se Synodou o Amazonii, která sdružuje vatikánské biskupy a další účastníky z velkého amazonského regionu, uspořádala jezuitská Konference Kanady a Spojených států s několika partnery fórum. Setkání se odehrálo v aule generální kurie. Bylo otevřené pro všechny a mělo podporovat projekt Synody. Jezuité a jejich partneři v Kanadě a ve Spojených státech chtěli reflektovat myšlenky papeže Františka, který od vydání encykliky Laudato Si' upozorňuje na přírodní a lidské aspekty Amazonie, která je tak podstatná pro budoucnost světové ekologické rovnováhy.


První čtyři řečníci pocházeli z domorodých obyvatel: jeden z Jižní Dakoty, kde jezuité působili velmi dlouho, další tři z brazilské Amazonie. Všichni podtrhli důležitost své země a boje proti ztrátě svého území ve prospěch mezinárodních společností, které využívají Amazonii, aniž by zohledňovaly práva a hodnoty národů, které tam již dlouho žijí. Každý z nich hovořil o tom, že je důležité, aby byli ve svém úsilí podporováni všemi, kteří jsou si vědomi situace nespravedlnosti, která jim byla způsobena, a že tito lidé i nadále trpí. Vydané svědectví zdůraznilo, co mají společného obyvatelé severu a jihu v jádru těchto bojů, které je spojují přes hranice.

Mnoho odkazů na Boha, Boží stvoření bylo součástí příběhů domorodých mluvčích. Některé příspěvky zahrnovaly i okamžik modlitby. Bylo pozitivně oceněno zapojení katolické církve do otázky Amazonie a důležitá role, kterou hraje papež František, když nás učí slyšet křik chudých.

Do druhé skupiny řečníků patřili: jezuita z amazonského týmu, kanadská řeholnice a arcibiskup z Reginy v Kanadě. V duchu Laudato Si' bylo připomenuto, že „co děláme na Zemi, děláme lidem, a co děláme pro lidi, děláme zároveň pro Zemi.“ Sestra Solomon hovořila o procesu usmíření mezi domorodými obyvateli a dalšími lidmi v Kanadě prostřednictvím ekumenické práce. Jezuita Fernando López potvrdil, že Duch vane v srdci domorodých národů; toto vědomí mu umožňuje žít myšlenku, že „Bůh je ve všem a všechno je v Bohu.“ Jeho zkušenosti v Amazonii mu pomohly pochopit, jak amazonské řeky spojují lidi, zatímco hranice je rozdělují. Arcibiskup Don Bolen zdůraznil, do jaké míry nás encyklika papeže Františka zve k hluboké solidaritě. Prostřednictvím toho, co se může církev naučit ze zkušenosti a moudrosti domorodých obyvatel, může najít nové způsoby, jak mluvit o své historii a hlásat poselství evangelia.


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
17.10.2019 Svědectví biskupa Alfreda Vizcarry o prvním týdnu Synody o Amazonii
14.10.2019 Koordinátor Panamazonského projektu k Synodě o Amazonii
20.8.2019 Mladí se sešli na Filipínách k workshopu v duchu encykliky Laudato si
5.4.2019 Reakce jezuitů na následky způsobené cyklonem Idai
20.3.2019 „Péče o společný domov“ v indické BombajiNáš tip

Vychází z výsosti

Michal Altrichter

Text odkrývá témata duchovního života s pohledem na církev třicet let po „Anežce“. Můžeme se vyjadřovat protievropsky, pokud jsme na delší dobu ani nepřekročili hranice vlastní země? Žije Pán tím, co je nám vlastní? A jak poznat, že k nám hovoří? Slyší papež jeho hlas? Jak v sobě objevit tvořivost ticha?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naslouchat volání uprchlíků
Modleme se, abychom slyšeli a brali vážně naléhavé volání migrantů, našich sester a bratří, kteří upadli do rukou bezohledných převaděčů.
Národní úmysl Za lékaře a zdravotníky – ať na přímluvu sv. Anežky ani v nejsložitějších situacích nepodléhají pokušení rozhodovat o životě a smrti.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


Studentský Velehrad


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


Ignaciánská duchovní cvičení


Postní duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil