Články / Aktuality Dnes je 25. 1. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Svědectví P. Ismaela Morena na konferenci o sociální spravedlnosti

Úterý, 12.11.2019
Řím. P. Ismael Moreno SJ, nazývaný Padre Melo, ze středoamerické provincie byl pozván na konferenci k padesátému výročí vzniku Sekretariátu pro sociální spravedlnost a ekologii, aby se podělil o své zkušenosti.


P. Moreno, jak sám říká, žije v zemi, která pro média neexistuje - v Hondurasu. Je to země násilí a nespravedlnosti. Život P. Morena je zcela vydán poslání víry a spravedlnosti, zejména prostřednictvím obrany práv chudých. Tento úkol mu přinesl a stále přináší hrozby, dokonce i hrozby smrtí. Přesto zahájil svůj projev myšlenkou: „V mém životě není nic krásnějšího, než když jsem obdržel dar hájit lidská práva nejchudších a utlačovaných, a to jako jezuita ve jménu Boha a s vědomím své křehkosti.“

Tématem jeho svědectví bylo, jak podněcovat sociální apoštolát nadějí. Tato naděje pochází především od Boha, který je Pánem života. Uprostřed násilí a smrti apoštol dostává život od Pána, který ví, jak přinést světlo do tmy. Otec Ismael vnímá Boží naději na nová rána. Z jiného úhlu pohledu je jeho naděje podporována vzpomínkou na mučedníky boje za víru a spravedlnost. Během čtyřiceti dvou let své služby poznal mnohé z nich, ženy a muže ze všech oblastí života, myslitele a aktivisty, věřící a nevěřící. Byli zabiti. Ale jejich památka ho nenechává v klidu; tito mučedníci oduševňují jeho sny a dny, posílají ho zpět k Ježíši Nazaretskému. „Mučedníci,“ dodal, „byli nedokonalí, křehcí lidé. Ale byli připraveni dát svůj život, ... což udělali.“

Když si připomněl tyto lidi zabité uprostřed bojů, selhal mu hlas - zejména když zmínil svoji spolupracovnici Bertu Cáceresovou. Měl se s ní sejít večer před její smrtí. Telefonoval jí, že se zdržel jinde a že cesta je příliš dlouhá, aby se dostavil včas; vytýkal jí, že ho pozvala příliš pozdě... A právě v tu noc ji zabili!

Naděje P. Ismaela Morena plyne také z velkorysosti obyčejných lidí, s nimiž žije a pracuje. Vždy jsou připraveni a rádi se podělí o to, co mají, a dokonce mu nabízejí nejlepší místo ve svých domovech. Jeho naděje tkví také v jeho pracovním týmu, který tvoří velké množství laiků, mužů i žen, inspirovaných spiritualitou Tovaryšstva Ježíšova, jsou nadšení a radostní navzdory svým velmi skromným platům. Jezuitská komunita - ti odhodlaní muži, kteří někdy pracují pod podezíravým pohledem institucionálních sektorů církve, a dokonce i Tovaryšstva - je také zdrojem naděje uprostřed často chmurného prostředí.

Svědectví P. Morena bylo poutavé a přesvědčivé; svědectví o duchu, který naplňuje jeho život, o životě Ježíše Nazaretského, který projevil své přátelství chudým a vyloučeným.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
17.1.2020 Reflexe uplyulého roku od Jezuitské služby uprchlíkům
9.1.2020 V indické Matigaře se starají o nejchudší z chudých
7.11.2019 Konference k výročí Sekretariátu pro sociální spravedlnost a ekologii
18.9.2019 Studenti Maltské univerzity mezi chudými v zahraničí
28.8.2019 Na Filipínách byla zavražděna jezuitská dobrovolniceNáš tip

Sedm příběhů s knihou

Michal Altrichter

Sedm příběhů s knihou otevírá svědectví těch, kdo s knihou přicházejí živě do styku. O svém vnitřním světě vypráví: ilustrátor knih, knihovník, knihkupec, píšící autor, čtoucí čtenář, literární kritik a dítě. Každému je přisouzena jedna ctnost: pokora, skromnost, štědrost, činorodost, pokoj, laskavost a cudnost...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Podpora míru ve světě
Modleme se, aby křesťané, lidé vyznávající jiná náboženství a všichni lidé dobré vůle prosazovali ve světě mír a spravedlnost.
Národní úmysl Za věřící různých církví – ať na přímluvu sv. Jana Sarkandra vytvářejí společenství jedné Boží rodiny modlitbou a společnou pomocí potřebným.
více »

Nejbližší akce

Výstava o kardinálu Špidlíkovi


Přihlašování na Evropský Magis 2020


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


více »

Kalendárium

Úmrtí generála Claudia Aquavivy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil