Články / Aktuality Dnes je 28. 1. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

P. generál navštívil farnost na periferii Paraguaye

Pátek, 22.11.2019
Bañado Norte. V oblasti Bañado Norte se nachází jezuitská farnost Svaté Rodiny. Členové pastoračního týmu při kapli svatého Vincence otci Sosovi během jeho návštěvy 10. listopadu vyprávěli, jak je každý rok jejich území po celé měsíce zaplaveno řekou Paraguay.


Řešení existuje, ale naráží na obtíže, kdy nejsou respektována práva rodin již dlouho na tomto místě žijících. Stejně jako jinde ve světě přitahují komerční projekty rozvoje velkou pozornost, která nepříliš zohledňuje možné vyčerpání území. Tyto projekty vidí řešení v přesidlování lidí do jiných oblastí, což ovšem není volba, která chrání důstojnost chudých lidí, kteří zde žijí. Otec generál naslouchal těmto vyjádřením zármutku, ale i radosti z pastoračních a vzdělávacích aktivit, které se uskutečňují navzdory mnoha překážkám. Prohlédl si okolí a seznámil se s možnostmi výdělku zdejších lidí.

Zbytek dne strávil ve farním kostele. Během setkání dal slovo zástupcům farnosti: lidem různých generací, silně angažovaným na všech úrovních farních služeb. Důrazně trvali na tom, že jezuité by měli přispívat k větší stabilitě v pastoraci také tím, že setrvají v působišti delší dobu. Otec Sosa vzal jejich žádost na vědomí; její řešení je více záležitostí provinciála. Ale využil příležitosti a zdůraznil, že kontinuitu pastorace by měli zajistit především zainteresovaní laici. Ti mají klíčovou roli; kněz samozřejmě přispívá, ale nemusí být nutně vůdcem každého projektu.

P. generál předsedal nedělní mši svaté. Jeho promluva, založená na biblických textech dne, se zaměřila na věrnost. Poznamenal, že v našich životech čelíme situacím, které testují naši víru a naši věrnost ve víře: ekonomické potíže, násilí, pocit bezmocnosti tváří v tvář bezpráví. Jiní třeba ohlašují zázraky, slibují celý svět nebo finanční zisky, což nemusí být myšleno upřímně. Ale při hlubším pohledu je vidět, že odvádějí od toho nejdůležitějšího. V této situaci musí být naším cílem zůstat věrný sobě samému, naší historii, naší identitě, našim hodnotám. Jde o věrnost Bohu a oddanost našemu křtu.

„Ve skutečnosti,“ dodal, „jestliže můžeme být věrní, je to proto, že Bůh nám je věrný. Dal nám svého syna Ježíše, který byl věrný svému poslání a věděl, jak čelit nejtěžším zkouškám ... Pak jeho život - jeho smrt a vzkříšení - přinesl mnoho ovoce.“


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.1.2020 Kardinál Czerny se ujal kostela svatého Michaela Archanděla
20.1.2020 Při mši svaté byl představen indický ornát
16.1.2020 Rozšířená rada otce generála se sešla k dalšímu jednání
15.1.2020 V Indii vznikla nová provincie Čennaí
14.1.2020 Oživení eucharistického hnutí mládeže ve FranciiNáš tip

Sedm příběhů s knihou

Michal Altrichter

Sedm příběhů s knihou otevírá svědectví těch, kdo s knihou přicházejí živě do styku. O svém vnitřním světě vypráví: ilustrátor knih, knihovník, knihkupec, píšící autor, čtoucí čtenář, literární kritik a dítě. Každému je přisouzena jedna ctnost: pokora, skromnost, štědrost, činorodost, pokoj, laskavost a cudnost...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Podpora míru ve světě
Modleme se, aby křesťané, lidé vyznávající jiná náboženství a všichni lidé dobré vůle prosazovali ve světě mír a spravedlnost.
Národní úmysl Za věřící různých církví – ať na přímluvu sv. Jana Sarkandra vytvářejí společenství jedné Boží rodiny modlitbou a společnou pomocí potřebným.
více »

Nejbližší akce

Výstava o kardinálu Špidlíkovi


Přihlašování na Evropský Magis 2020


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení pro zaměstnance Charity


Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


více »

Kalendárium

Úmrtí generála Claudia Aquavivy

Úmrtí Antonína Eisnera SJ

Památka jezuitských misionářů a mučedníků


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil