Články / Aktuality Dnes je 18. 1. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Otec generál hovořil k novinářům

Čtvrtek, 12.12.2019
Řím. V úterý 3. prosince měl P. Arturo Sosa neformální setkání se skupinou novinářů. Chtěl jim podat správný obraz Tovaryšstva Ježíšova.


V médiích po celém světě se setkáme s velmi neúplným obrazem jezuitů. Vyskytne se zmínka o některých významných vzdělávacích institucích, o papeži, že je jezuita, v nejlepším případě se doslechneme o práci Tovaryšstva s uprchlíky prostřednictvím Jezuitské služby uprchlíkům. Stejně jako v případě jiných řeholních společností nebo diecézí se upozornuje na skandály.

Otec generál chtěl s podporou tiskového střediska kurie představit současný realistický obraz Tovaryšstva novinářům, kteří v Římě zastupují sekulární média, avšak zajímají se o náboženské otázky. Sdílel s nimi své myšlenky o současném světě. Mluvil o frustraci mnoha lidí tváří v tvář nespravedlnosti a chudobě, o nešťastných uprchlících a zapomenutých obětech obchodování s lidmi, o nemožnosti mnoha lidí žít v kontextu svobody a demokracie.

Ohlédl se na rok, který končí, a zdůraznil význam procesu rozlišování, který vedl k výběru čtyř univerzálních apoštolských preferencí. Podtrhoval, že rozlišování pro jezuity není prázdným slovem, něčím okrajově podporovaným, protože je to jedno z opakovaných témat papeže Františka. Je to způsob, jak se dívat na realitu, rozhodovat se ve světle víry a ponechávat prostor Duchu Božímu, přítomnému v srdci světa. Zmínil, že Tovaryšstvo začalo a nadále se chce o své zkušenosti s rozlišováním dělit s církevními autoritami a dalšími činiteli náboženského světa prostřednictvím praktického zaučování.

Pokud jde o preference, otec Sosa je definoval jako čtyři dimenze, kterými se musí vyznačovat každý z jejich závazků, každá z jejich prací. Jsou to směry, které inspirují způsob života, a v tomto smyslu je třeba je chápat jako celek, a ne jako čtyři možnosti, z nichž si jezuité nebo jejich díla mohou vybrat jednu nebo druhou. "Nezačínáme od nuly," řekl. „Tyto orientace jsou již přítomny v našich životech a dílech, protože jsou v souladu s uskutečněním plodů Druhého vatikánského koncilu, ve spojení s programem papeže Františka.“

Na závěr generální představený objasnil novinářům, že všechno, co Tovaryšstvo dělá, je reakce na volání chudých a hlas země, který je slyšet hlasitě a jasně. Řekl jim: „Vy jako odborníci na komunikaci naslouchejte výkřiku dnešního světa a snažte se, aby ho slyšeli všichni. Tímto způsobem můžete vy i my přispět k budování budoucnosti plné naděje.“


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
16.1.2020 Rozšířená rada otce generála se sešla k dalšímu jednání
15.1.2020 V Indii vznikla nová provincie Čennaí
14.1.2020 Oživení eucharistického hnutí mládeže ve Francii
13.1.2020 Otec generál pozval římské jezuity
10.1.2020 Byly navráceny knihy odcizené nacistyNáš tip

Sedm příběhů s knihou

Michal Altrichter

Sedm příběhů s knihou otevírá svědectví těch, kdo s knihou přicházejí živě do styku. O svém vnitřním světě vypráví: ilustrátor knih, knihovník, knihkupec, píšící autor, čtoucí čtenář, literární kritik a dítě. Každému je přisouzena jedna ctnost: pokora, skromnost, štědrost, činorodost, pokoj, laskavost a cudnost...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Podpora míru ve světě
Modleme se, aby křesťané, lidé vyznávající jiná náboženství a všichni lidé dobré vůle prosazovali ve světě mír a spravedlnost.
Národní úmysl Za věřící různých církví – ať na přímluvu sv. Jana Sarkandra vytvářejí společenství jedné Boží rodiny modlitbou a společnou pomocí potřebným.
více »

Nejbližší akce

Výstava o kardinálu Špidlíkovi


Přihlašování na Evropský Magis 2020


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


více »

Kalendárium

Památka jezuitských mučedníků


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil