Články / Aktuality Dnes je 4. 8. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Otec generál hovořil k novinářům

Čtvrtek, 12.12.2019
Řím. V úterý 3. prosince měl P. Arturo Sosa neformální setkání se skupinou novinářů. Chtěl jim podat správný obraz Tovaryšstva Ježíšova.


V médiích po celém světě se setkáme s velmi neúplným obrazem jezuitů. Vyskytne se zmínka o některých významných vzdělávacích institucích, o papeži, že je jezuita, v nejlepším případě se doslechneme o práci Tovaryšstva s uprchlíky prostřednictvím Jezuitské služby uprchlíkům. Stejně jako v případě jiných řeholních společností nebo diecézí se upozornuje na skandály.

Otec generál chtěl s podporou tiskového střediska kurie představit současný realistický obraz Tovaryšstva novinářům, kteří v Římě zastupují sekulární média, avšak zajímají se o náboženské otázky. Sdílel s nimi své myšlenky o současném světě. Mluvil o frustraci mnoha lidí tváří v tvář nespravedlnosti a chudobě, o nešťastných uprchlících a zapomenutých obětech obchodování s lidmi, o nemožnosti mnoha lidí žít v kontextu svobody a demokracie.

Ohlédl se na rok, který končí, a zdůraznil význam procesu rozlišování, který vedl k výběru čtyř univerzálních apoštolských preferencí. Podtrhoval, že rozlišování pro jezuity není prázdným slovem, něčím okrajově podporovaným, protože je to jedno z opakovaných témat papeže Františka. Je to způsob, jak se dívat na realitu, rozhodovat se ve světle víry a ponechávat prostor Duchu Božímu, přítomnému v srdci světa. Zmínil, že Tovaryšstvo začalo a nadále se chce o své zkušenosti s rozlišováním dělit s církevními autoritami a dalšími činiteli náboženského světa prostřednictvím praktického zaučování.

Pokud jde o preference, otec Sosa je definoval jako čtyři dimenze, kterými se musí vyznačovat každý z jejich závazků, každá z jejich prací. Jsou to směry, které inspirují způsob života, a v tomto smyslu je třeba je chápat jako celek, a ne jako čtyři možnosti, z nichž si jezuité nebo jejich díla mohou vybrat jednu nebo druhou. "Nezačínáme od nuly," řekl. „Tyto orientace jsou již přítomny v našich životech a dílech, protože jsou v souladu s uskutečněním plodů Druhého vatikánského koncilu, ve spojení s programem papeže Františka.“

Na závěr generální představený objasnil novinářům, že všechno, co Tovaryšstvo dělá, je reakce na volání chudých a hlas země, který je slyšet hlasitě a jasně. Řekl jim: „Vy jako odborníci na komunikaci naslouchejte výkřiku dnešního světa a snažte se, aby ho slyšeli všichni. Tímto způsobem můžete vy i my přispět k budování budoucnosti plné naděje.“


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.7.2020 Dizertační práce P. Rigoberta Musengeho SJ
2.7.2020 Rekonstruované duchovní centrum ve Francii
26.6.2020 P. Lisbert D´Souza o své službě třem generálům Tovaryšstva Ježíšova
17.6.2020 Proběhlo jednání generální rady Tovaryšstva
1.6.2020 Jezuité pečují o nemocné spolubratryNáš tip

Průvodce duchovním životem

Jean-Joseph Surin

I když se Jean-Joseph Surin SJ (1600–1665) vydání svého Průvodce duchovním životem už nedočkal, vycházel později a mnohokrát. Znalci dějin spirituality považují tohoto autora za předního mistra duchovního života, a další ho počítají mezi nejdůležitější francouzské mystiky…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Svět moře
Modleme se za všechny, kteří pracují a žijí u moře: námořníky, rybáře a jejich rodiny.
Národní úmysl Za ochranu přírody, požehnanou úrodu a dostatek vody – ať se na přímluvu sv. Prokopa staráme o vše svěřené moudře a s vděčností vůči Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Varhanní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro zasvěcené panny


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Obnovení řádu v roce 1814


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil