Články / Aktuality Dnes je 26. 10. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Setkání scholastiků Slovenské a České provincie Tovaryšstva Ježíšova

Úterý, 7.1.2020
Chtelnica. Ve dnech 29. prosince až 2. ledna se ve slovenské Chtelnici uskutečnilo setkání slovenských a českých scholastiků. Následující zprávu zaslal Jiří Hebron jako jeden z nich.


Období svátků vánočních využívají slovenští a čeští studenti ke společnému setkání již řadu let. Důvodem je nejen to, aby se mohli společně sdílet o svých zkušenostech a zážitcích, vzájemně si naslouchat, získávát informace, ale i společná vize bližší spolupráce obou provincií. I letos tomu nebylo jinak.

Dny od 29. prosince do 2. ledna jsme prožili na pozvání Slovenské provincie na chatě nedaleko Chtelnice na úpatí Malých Karpat. V tomto tichém koutě západního Slovenska se setkali studenti, kteří přijeli do své domoviny ze Španělska, Itálie, Polska, Slovenska a Česka. Konkrétně sedm studentů za Českou provincii a pět studentů za Slovenskou provincii. Nesmím zapomenout na vzácnou návštěvu jezuity z Východního Timoru, který studuje v Madridu a přijal pozvání, aby se jako kameraman mediálního týmu Samuela Prívary spolupodílel na vytvoření videoklipů pro portál jezuitoudnes.cz, které budou jistě na tomto webu v brzké době k vidění. Podpořit nás přijeli oba provinciálové: P. Rudolf Uher a P. Petr Přádka. Také nechyběli jezuité zodpovědní za formaci: P. František Hylmar a z Říma přiletěl P. Peter Dubovský.

Na programu byla kromě mší svatých také dvě setkání, která proběhla v důvěrné a autentické atmosféře. První setkání bylo zaměřeno na téma apoštolských preferencí Tovaryšstva Ježíšova pro následující dekádu. Každý svým příspěvkem reflektoval tyto preference nejenom na úrovni vnějších aktivit našeho řádu, ale i na úrovni vnitřního prožívání a osobní formace. Druhé setkání je každý rok tematicky shodné, tj. reflexe uplynulého roku. Zcela upřímně se hovořilo o radostech, ale i výzvách, záležitostech podařených či nepodařených a o věcech hluboce duchovního charakteru.

Také jsme využili krásy zdejšího prostředí a vyrazili, každý dle svých možností, do okolních kopců na vycházky. Počasí nám přálo, byť sychravo, přec převážně slunečno. Ale nejvíce jsme oceňovali ten ničím nerušený klid, který může nabídnout tato méně turisty navštěvovaná oblast. Poslední den roku byl ve znamení návštěvy zříceniny hradu Čachtice a Nového Mesta nad Váhom.

Celé setkání bylo prožíváno v atmosféře pohody, odpočinku, vzájemného porozumění, spontánních rozhovorů. Několikrát zazněl během našeho pobytu výraz „rodinné setkání“. Toto sousloví bych si dovolil použít jako leitmotiv pro toto setkání scholastiků obou provincií v Chtelnici na přelomu roku. V roce 2020 bude setkání organizováno v Česku.


Foto: Účastníci setkání.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
2.1.2019 Čeští a slovenští scholastici se setkali na Hostýně
15.3.2018 Jezuitští seminaristé přijali službu lektora
1.1.2018 Mladí jezuité se setkali na Trlenské chatě
12.9.2017 V Prešově složil první sliby i Vojtěch Fojt
29.6.2017 Novicové z několika zemí se setkali v ChorvatskuNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Misijní poslání laiků v církvi
Modleme se, aby laici, zejména ženy, v síle svého křtu měli větší podíl na odpovědnosti v církevních institucích.
Národní úmysl Za misie – ať je na přímluvu sv. Jana Nepomuka Neumanna s nadšením podporujeme, šíříme radost evangelia a pomáháme potřebným.
více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Setkání seniorů


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


více »

Kalendárium

Památka bl. Dominika Collinse

Památka sv. Alfonse Rodrígueze


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil