Články / Aktuality Dnes je 19. 2. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Byly navráceny knihy odcizené nacisty

Pátek, 10.1.2020
Drážďany. Po sedmdesáti sedmi letech se do HohenEichen vrátilo dvacet tři knih zabavených nacionálními socialisty.


P. Wilfried Dettling SJ, ředitel exercičního domu HohenEichen, byl informován pracovnicí Saské státní knihovny, že má v držení knihy, které byly odcizeny nacionálními socialisty a jednoznačně patřily domu HohenEichen. Těchto dvacet tři knih mělo být jezuitům navráceno.

Nacisté zabavovali umělecké sbírky, ale i knihy, a to ve velmi promyšleném systému, jak ukazují nedávné výzkumy. Hledání knih je obtížné: jednotlivé sbírky byly často rozděleny a umístěny do různých knihoven, kde byly začleněny do fondů bez uvedení jejich původu. V dnešní době jsou stopy v samotných knihách často jedinými zprávami o jejich předchozích majitelích, jde například o razítka a způsob vazby.

V Německu není žádná zákonná povinnost zjišťovat původní majitele věcí v držení. Ovšem instituce jako je Saská státní knihovna se o to pokoušejí na základě různých prohlášení. Od září 2017 provádí identifikaci nacisty odcizených věcí. Nadine Kulbe je jednou z pracovníků projektu a podařilo se jí identifikovat knihy z knihovny HohenEichen, jak vysvětlila na tiskové konferenci u příležitosti navrácení knih. Knihy jsou opatřeny razítkem s nápisem „Xaveriushaus Hosterwitz“, což odkazuje na svatého Františka Xaverského, patrona domu HohenEichen.

Od roku 1940 gestapo sledovalo jezuitský exerciční dům na svahu Labe v Hosterwitzu. V květnu 1941 dům zabavilo a jezuité museli místo opustit. Dům a majetek byly vyvlastněny v lednu 1942 jako majetek nepřátel Říše. HohenEichen poté sloužil jako domácí škola Hitlerovy mládeže. Množství knih z knihovny domu HohenEichen, které již dnes nelze přesně vyčíslit, bylo gestapem v roce 1942 předáno Saské státní knihovně. Z nich se pouze dvacet tři kusů zachovalo po bombardování Drážďan v únoru 1945. Zbytek shořel v bývalém sídle státní knihovny. Po skončení druhé světové války jezuitský řád obdržel zpět vyvlastněnou nemovitost v Drážďanech-Hosterwitzu a od té doby budovu opět provozuje jako exerciční dům. Knihy však zůstaly ve vlastnictví Saské státní knihovny, dokud se je v roce 2019 nepodařilo identifikovat a vrátit majiteli.

Většina knih pochází z osmnáctého století, nejstarší z roku 1616. Jedná se o duchovní literaturu, ale také jsou zahrnuty cestopisy a kopie životopisů svatých, z nichž si svatý Ignác z Loyoly četl v době své rekonvalescence po zranění v bitvě u Pamplony.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
17.2.2020 Na španělském velvyslanectví byla představena kniha o Pedru Páezovi
7.2.2020 Připomínka P. Pedra Arrupeho SJ na generální kurii
3.2.2020 Úkoly sekretáře pro službu víře
23.1.2020 Kardinál Czerny se ujal kostela svatého Michaela Archanděla
20.1.2020 Při mši svaté byl představen indický ornátNáš tip

Vychází z výsosti

Michal Altrichter

Text odkrývá témata duchovního života s pohledem na církev třicet let po „Anežce“. Můžeme se vyjadřovat protievropsky, pokud jsme na delší dobu ani nepřekročili hranice vlastní země? Žije Pán tím, co je nám vlastní? A jak poznat, že k nám hovoří? Slyší papež jeho hlas? Jak v sobě objevit tvořivost ticha?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naslouchat volání uprchlíků
Modleme se, abychom slyšeli a brali vážně naléhavé volání migrantů, našich sester a bratří, kteří upadli do rukou bezohledných převaděčů.
Národní úmysl Za lékaře a zdravotníky – ať na přímluvu sv. Anežky ani v nejsložitějších situacích nepodléhají pokušení rozhodovat o životě a smrti.
více »

Nejbližší akce

Výstava o kardinálu Špidlíkovi


Duchovní den v Boskovicích


Přihlašování na Evropský Magis 2020


Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení pro zaměstnance Charity


Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


Ignaciánská duchovní cvičení


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil