Články / Aktuality Dnes je 4. 8. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Byly navráceny knihy odcizené nacisty

Pátek, 10.1.2020
Drážďany. Po sedmdesáti sedmi letech se do HohenEichen vrátilo dvacet tři knih zabavených nacionálními socialisty.


P. Wilfried Dettling SJ, ředitel exercičního domu HohenEichen, byl informován pracovnicí Saské státní knihovny, že má v držení knihy, které byly odcizeny nacionálními socialisty a jednoznačně patřily domu HohenEichen. Těchto dvacet tři knih mělo být jezuitům navráceno.

Nacisté zabavovali umělecké sbírky, ale i knihy, a to ve velmi promyšleném systému, jak ukazují nedávné výzkumy. Hledání knih je obtížné: jednotlivé sbírky byly často rozděleny a umístěny do různých knihoven, kde byly začleněny do fondů bez uvedení jejich původu. V dnešní době jsou stopy v samotných knihách často jedinými zprávami o jejich předchozích majitelích, jde například o razítka a způsob vazby.

V Německu není žádná zákonná povinnost zjišťovat původní majitele věcí v držení. Ovšem instituce jako je Saská státní knihovna se o to pokoušejí na základě různých prohlášení. Od září 2017 provádí identifikaci nacisty odcizených věcí. Nadine Kulbe je jednou z pracovníků projektu a podařilo se jí identifikovat knihy z knihovny HohenEichen, jak vysvětlila na tiskové konferenci u příležitosti navrácení knih. Knihy jsou opatřeny razítkem s nápisem „Xaveriushaus Hosterwitz“, což odkazuje na svatého Františka Xaverského, patrona domu HohenEichen.

Od roku 1940 gestapo sledovalo jezuitský exerciční dům na svahu Labe v Hosterwitzu. V květnu 1941 dům zabavilo a jezuité museli místo opustit. Dům a majetek byly vyvlastněny v lednu 1942 jako majetek nepřátel Říše. HohenEichen poté sloužil jako domácí škola Hitlerovy mládeže. Množství knih z knihovny domu HohenEichen, které již dnes nelze přesně vyčíslit, bylo gestapem v roce 1942 předáno Saské státní knihovně. Z nich se pouze dvacet tři kusů zachovalo po bombardování Drážďan v únoru 1945. Zbytek shořel v bývalém sídle státní knihovny. Po skončení druhé světové války jezuitský řád obdržel zpět vyvlastněnou nemovitost v Drážďanech-Hosterwitzu a od té doby budovu opět provozuje jako exerciční dům. Knihy však zůstaly ve vlastnictví Saské státní knihovny, dokud se je v roce 2019 nepodařilo identifikovat a vrátit majiteli.

Většina knih pochází z osmnáctého století, nejstarší z roku 1616. Jedná se o duchovní literaturu, ale také jsou zahrnuty cestopisy a kopie životopisů svatých, z nichž si svatý Ignác z Loyoly četl v době své rekonvalescence po zranění v bitvě u Pamplony.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.7.2020 Dizertační práce P. Rigoberta Musengeho SJ
2.7.2020 Rekonstruované duchovní centrum ve Francii
26.6.2020 P. Lisbert D´Souza o své službě třem generálům Tovaryšstva Ježíšova
17.6.2020 Proběhlo jednání generální rady Tovaryšstva
1.6.2020 Jezuité pečují o nemocné spolubratryNáš tip

Průvodce duchovním životem

Jean-Joseph Surin

I když se Jean-Joseph Surin SJ (1600–1665) vydání svého Průvodce duchovním životem už nedočkal, vycházel později a mnohokrát. Znalci dějin spirituality považují tohoto autora za předního mistra duchovního života, a další ho počítají mezi nejdůležitější francouzské mystiky…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Svět moře
Modleme se za všechny, kteří pracují a žijí u moře: námořníky, rybáře a jejich rodiny.
Národní úmysl Za ochranu přírody, požehnanou úrodu a dostatek vody – ať se na přímluvu sv. Prokopa staráme o vše svěřené moudře a s vděčností vůči Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Varhanní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro zasvěcené panny


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Obnovení řádu v roce 1814


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil