Články / Aktuality Dnes je 27. 2. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Rozšířená rada otce generála se sešla k dalšímu jednání

Čtvrtek, 16.1.2020
Řím. Ve dnech 6. až 10. ledna se na generální kurii sešli členové rozšířené rady otce generála k projednávání záležitostí celého Tovaryšstva. P. Franck Janin se podělil o své zkušenosti z tohoto jednání.


„Na začátku roku 2020 jsem byl jako předseda Jezuitské konference evropských provinciálů znovu pozván k účasti v rozšířené radě otce generála. Ve svém životě jezuity považuji za příležitost a privilegium spolupracovat na úkolech otce generála a všech těch, kteří mu pomáhají v jeho poslání vést.

Tato setkání poskytují příležitost k řešení nejdůležitějších otázek, které ovlivňují život Tovaryšsva v jeho univerzální dimenzi. Bezpochyby nejvýraznějším sezením, které jsem za poslední tři roky prožil, bylo setkání věnované rozlišování všeobecných apoštolských preferencí. Šokovala mě kvalita procesu, který následoval, jak byl zakořeněný v modlitbě a v autentickém duchovním rozhovoru mezi členy rady a jak jsme se snažili vnímat a rozpoznat, s citlivostí a velkou vnitřní svobodou, působení Ducha. Praxe společného rozlišování je nyní podporována v celém Tovaryšstvu. Jaká útěcha je vidět to důsledně realizované těmi, kdo nesou takovou zodpovědnost!

Tento způsob postupu, tak typicky ignaciánský a jezuitský, má své místo na každém z našich setkání. Tentokrát jsme to zažili, když nás otec generál požádal, abychom mu pomohli definovat poslání nového sekretáře pro službu víře. Toto je klíčové téma ve světě, který se stává stále více multikulturním, kdy je každý přesvědčen o své pravdě. Podobně, když se jednalo o otázku otevírání perspektiv za účelem zlepšení vytváření sítí. Tovaryšstvo Ježíšovo si stále více uvědomuje, že k velkým otázkám, které strhují pozornost naší společnosti, je třeba přistupovat z globálního pohledu. To vyžaduje vytvoření mezinárodních struktur, které jsou náročné z hlediska organizace a řízení. Samozřejmě došlo k aktualizaci integrace a provádění všeobecných apoštolských preferencí. Stavějí do otázky naše poslání, zvou nás ke konverzi a jsou referenčními body, které nám pomohou zjistit, kde bude Tovaryšsvo nejlépe sloužit. Postavení si před oči těch regionů, kde jezuité žijí v chudobě, válce a náboženské menšině, bylo okamžikem, který se mě velmi dotkl. Není to právě v těchto místech zranitelnosti, kde máme více naplnit podstatu našeho povolání?

Také jsme hovořili o tom, co se připravuje v různých oblastech Tovaryšstva na ignaciánský rok 2021 – 2022. Důležitý okamžik, který vyvolával myšlenku „vidět v Kristu všechno nově“.

Tyto rozšířené rady jsou požehnaným časem a dávají zakusit velké bratrství, které může existovat mezi Ježíšovými společníky spojenými stejnou misí.“


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.2.2020 Spolupráce škol v Los Angeles
24.2.2020 Novicové hovořili s otcem generálem
20.2.2020 Seznámení s provincií USA-západ
19.2.2020 Otec generál navštívil provincii USA-západ
17.2.2020 Na španělském velvyslanectví byla představena kniha o Pedru PáezoviNáš tip

Vychází z výsosti

Michal Altrichter

Text odkrývá témata duchovního života s pohledem na církev třicet let po „Anežce“. Můžeme se vyjadřovat protievropsky, pokud jsme na delší dobu ani nepřekročili hranice vlastní země? Žije Pán tím, co je nám vlastní? A jak poznat, že k nám hovoří? Slyší papež jeho hlas? Jak v sobě objevit tvořivost ticha?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naslouchat volání uprchlíků
Modleme se, abychom slyšeli a brali vážně naléhavé volání migrantů, našich sester a bratří, kteří upadli do rukou bezohledných převaděčů.
Národní úmysl Za lékaře a zdravotníky – ať na přímluvu sv. Anežky ani v nejsložitějších situacích nepodléhají pokušení rozhodovat o životě a smrti.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


Studentský Velehrad


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


Ignaciánská duchovní cvičení


Postní duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil