Články / Aktuality Dnes je 26. 2. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

V rámci projektu Telč a jezuité vyšly další odborné studie

Úterý, 28.1.2020
Telč. Tým projektu Telč a jezuité vydal sborník s názvem "Orden und Stadt, Orden und ihre Wohltäter", odborné studie "Der regionale Wallfahrtort Kninitz" a "Virtuální 3D model jezuitské koleje v Telči".


Sborník Orden und Stadt, Orden und ihre Wohltäter patří do řady Monastica Historia. Autory jsou Jiří Havlík, Jarmila Hlaváčková a Karl Kollermann. Nabízí dvacet jedna studií z dějin řeholních institucí ve střední Evropě, konkrétně z České republiky, Polska, Rakouska, Slovenska a Maďarska.

Vychází ze stejnojmenné konference v září 2018 v Telči, jejímž tématem byly vazby mezi řádem a jeho mecenáši zejména v městském prostředí v období raného novověku. Příspěvky odkrývají typy mecenátu v prostředí různých řádů − jezuitů, dominikánů, augustiniánů, cisterciáků, barnabitů, či milosrdných bratrů, z ženských řádů jsou zastoupeny klarisky.

Článek Wernera Teleska a Thomase Aignera Der regionale Wallfahrtort Kninitz je k dispozici také v českém jazyce pod názvem Regionální poutní místo Kninice. Hovoří o jihomoravském poutním místě s kaplí a jezuitskou rezidencí, s kterým souvisí křížová cesta o deseti zastaveních.

Studie Virtuální 3D model jezuitské koleje v Telči byla publikována v časopise Zprávy památkové péče 79/2019. Představuje postup práce k získání pravděpodobné podoby bývalé jezuitské koleje v Telči.


Zdroj: Národní památkový ústav (Telč a jezuité).
Foto: Otmar Petyniak (Telč a jezuité).

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.2.2020 Postní umělecká intervence v Olomouci
10.2.2020 V Telči se uskuteční přednáška o barokním sochařství
5.11.2019 V kostele Nejsvětějšího Salvátora je zrestaurovaný obraz svatého Aloise
22.10.2019 Workshop „Sebeprezentace, sebeobhajoba a uchování paměti“
14.10.2019 Obraz Salus Populi RomaniNáš tip

Vychází z výsosti

Michal Altrichter

Text odkrývá témata duchovního života s pohledem na církev třicet let po „Anežce“. Můžeme se vyjadřovat protievropsky, pokud jsme na delší dobu ani nepřekročili hranice vlastní země? Žije Pán tím, co je nám vlastní? A jak poznat, že k nám hovoří? Slyší papež jeho hlas? Jak v sobě objevit tvořivost ticha?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naslouchat volání uprchlíků
Modleme se, abychom slyšeli a brali vážně naléhavé volání migrantů, našich sester a bratří, kteří upadli do rukou bezohledných převaděčů.
Národní úmysl Za lékaře a zdravotníky – ať na přímluvu sv. Anežky ani v nejsložitějších situacích nepodléhají pokušení rozhodovat o životě a smrti.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


Studentský Velehrad


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


Ignaciánská duchovní cvičení


Postní duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil