Články / Aktuality Dnes je 24. 10. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Postní umělecká intervence v Olomouci

Pátek, 21.2.2020
Olomouc. Již 26. února oslavíme Popeleční středu studentskou bohoslužbou v 19 hodin v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné. Akademická farnost Olomouc při té příležitosti již podruhé poskytne prostor kostela k postní umělecké intervenci. Zatímco minulý rok farnost spolupracovala s malířem Patrikem Háblem, který svým velkým abstraktním plátnem navázal na tradici postního zakrývání oltářních obrazů, letos bylo speciálně pro studentský chrám vytvořeno masivní dílo sochaře Roberta Bučka.


Vernisáž intervence se bude konat po liturgii Popeleční středy, tedy přibližně ve 20.30 hodin. Socha pak bude v tomto mariánském kostele k vidění až do konce postní doby 9. dubna. Prostřednictvím nepřehlédnutelného uměleckého artefaktu nechce autor nikoho nutit k rozjímání či nějaké konkrétní emoci, chce jen zdůraznit moment vkročení do doby půstu jako do ohraničeného území.

Umělecká intervence v chrámu Panny Marie Sněžné je součástí expozice autorových děl ve čtyřech dalších výstavních prostorech nazvané 4+1 / 3+kk, jež bude zahájena řadou vernisáží 3. března. Tento robustní projekt má za cíl důstojně představit aktuální tvorbu tohoto plodného umělce a pedagoga. Význam tajemné šifry v názvu výstavního projektu je odkazem na čtyři galerie a chrám, tři prostory v centru města a dva v komplexu bývalé jezuitské koleje: jsou jimi Galerie Caesar na Horním náměstí, Galerie XY na Dolním náměstí a Umělecké centrum UP – atrium Jezuitského konviktu a galerie Basement.

Výchozím bodem pro tvorbu Roberta Bučka je příběh a touha ho opakovaně prožít. Přes motiv domu se autor do událostí vtěluje, nachází v nich své místo a zabydluje se. Ve dvou velkoplošných prostorových realizacích tento motiv posouvá blíž k jeho konkrétnímu významu. Pečlivě vybudované domy se mění na ruiny s povrchní, pomíjivou krásou. Poukazují na naši vlastní posedlost budováním a dekorováním bytů, které ztrácí veškerou praktickou smysluplnost. Východiskem z těchto zoufalých pocitů se stávají jednoduché formy, domy stavěné pouze z životní nutnosti bydlet. Domy, ve kterých by právě proto bylo krásné žít.

Robert Buček (* 7. 12. 1979, Uherské Hradiště) absolvoval Střední odbornou školu v Luhačovicích, obor umělecké zpracování keramiky a kamene. V letech 2001–2007 studoval sochařství–volnou tvorbu v atelieru prof. Maria Kotrby na Ostravské univerzitě v Ostravě. V roce 2008 tamtéž získal pedagogickou způsobilost pro 2. a 3. stupeň v oboru výtvarná výchova. Na to navázal doktorským studiem sochařství u prof. Janusze Kucharskiho na Akademii krásných umění v polské Wroclawi, které zakončil v roce 2012.

V letech 2007–2012 také působil jako odborný asistent na Katedře sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě. V současné době vyučuje kresbu a keramiku na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP v Olomouci. Zabývá se volnou tvorbou a jeho realizace je možné zhlédnout u nás i v zahraničí (např. Polsko, Holandsko, Turecko). Pracuje převážně s tradičními sochařskými materiály, jako jsou dřevo, kámen a kov, ale má blízko i ke keramice. Jeho díla mají často podobu prostých stereometrických těles, parafrázujících tvary typické v architektuře. Prostou formu ovšem dokáže naplnit intimním a duchovním obsahem.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
8.10.2020 Je poezie pro jezuity nebezpečná?
7.8.2020 Kostel blahoslaveného Ruperta Mayera SJ získal mezinárodní ocenění
5.6.2020 Projekt Telč a jezuité zakončí výstava
25.3.2020 Počítačový model jezuitské koleje v Telči
9.3.2020 Přednášky o jezuitských objektech v TelčiNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Misijní poslání laiků v církvi
Modleme se, aby laici, zejména ženy, v síle svého křtu měli větší podíl na odpovědnosti v církevních institucích.
Národní úmysl Za misie – ať je na přímluvu sv. Jana Nepomuka Neumanna s nadšením podporujeme, šíříme radost evangelia a pomáháme potřebným.
více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Setkání seniorů


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


více »

Kalendárium

Památka bl. Dominika Collinse

Památka sv. Alfonse Rodrígueze


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil