Články / Aktuality Dnes je 7. 4. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Postní umělecká intervence v Olomouci

Pátek, 21.2.2020
Olomouc. Již 26. února oslavíme Popeleční středu studentskou bohoslužbou v 19 hodin v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné. Akademická farnost Olomouc při té příležitosti již podruhé poskytne prostor kostela k postní umělecké intervenci. Zatímco minulý rok farnost spolupracovala s malířem Patrikem Háblem, který svým velkým abstraktním plátnem navázal na tradici postního zakrývání oltářních obrazů, letos bylo speciálně pro studentský chrám vytvořeno masivní dílo sochaře Roberta Bučka.


Vernisáž intervence se bude konat po liturgii Popeleční středy, tedy přibližně ve 20.30 hodin. Socha pak bude v tomto mariánském kostele k vidění až do konce postní doby 9. dubna. Prostřednictvím nepřehlédnutelného uměleckého artefaktu nechce autor nikoho nutit k rozjímání či nějaké konkrétní emoci, chce jen zdůraznit moment vkročení do doby půstu jako do ohraničeného území.

Umělecká intervence v chrámu Panny Marie Sněžné je součástí expozice autorových děl ve čtyřech dalších výstavních prostorech nazvané 4+1 / 3+kk, jež bude zahájena řadou vernisáží 3. března. Tento robustní projekt má za cíl důstojně představit aktuální tvorbu tohoto plodného umělce a pedagoga. Význam tajemné šifry v názvu výstavního projektu je odkazem na čtyři galerie a chrám, tři prostory v centru města a dva v komplexu bývalé jezuitské koleje: jsou jimi Galerie Caesar na Horním náměstí, Galerie XY na Dolním náměstí a Umělecké centrum UP – atrium Jezuitského konviktu a galerie Basement.

Výchozím bodem pro tvorbu Roberta Bučka je příběh a touha ho opakovaně prožít. Přes motiv domu se autor do událostí vtěluje, nachází v nich své místo a zabydluje se. Ve dvou velkoplošných prostorových realizacích tento motiv posouvá blíž k jeho konkrétnímu významu. Pečlivě vybudované domy se mění na ruiny s povrchní, pomíjivou krásou. Poukazují na naši vlastní posedlost budováním a dekorováním bytů, které ztrácí veškerou praktickou smysluplnost. Východiskem z těchto zoufalých pocitů se stávají jednoduché formy, domy stavěné pouze z životní nutnosti bydlet. Domy, ve kterých by právě proto bylo krásné žít.

Robert Buček (* 7. 12. 1979, Uherské Hradiště) absolvoval Střední odbornou školu v Luhačovicích, obor umělecké zpracování keramiky a kamene. V letech 2001–2007 studoval sochařství–volnou tvorbu v atelieru prof. Maria Kotrby na Ostravské univerzitě v Ostravě. V roce 2008 tamtéž získal pedagogickou způsobilost pro 2. a 3. stupeň v oboru výtvarná výchova. Na to navázal doktorským studiem sochařství u prof. Janusze Kucharskiho na Akademii krásných umění v polské Wroclawi, které zakončil v roce 2012.

V letech 2007–2012 také působil jako odborný asistent na Katedře sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě. V současné době vyučuje kresbu a keramiku na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP v Olomouci. Zabývá se volnou tvorbou a jeho realizace je možné zhlédnout u nás i v zahraničí (např. Polsko, Holandsko, Turecko). Pracuje převážně s tradičními sochařskými materiály, jako jsou dřevo, kámen a kov, ale má blízko i ke keramice. Jeho díla mají často podobu prostých stereometrických těles, parafrázujících tvary typické v architektuře. Prostou formu ovšem dokáže naplnit intimním a duchovním obsahem.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.3.2020 Počítačový model jezuitské koleje v Telči
9.3.2020 Přednášky o jezuitských objektech v Telči
10.2.2020 V Telči se uskuteční přednáška o barokním sochařství
28.1.2020 V rámci projektu Telč a jezuité vyšly další odborné studie
5.11.2019 V kostele Nejsvětějšího Salvátora je zrestaurovaný obraz svatého AloiseNáš tip

Živá řeka evangelia 3.

Pavel Ambros

Celosvětová síť modlitby, kterou už tradičně sdílíme s papežem, nám připomíná, že srdcem poslání církve je modlitba. Můžeme dělat mnoho věcí, ale bez modlitby jsou mrtvé. Podněcujeme člověka, aby si přál hodnoty dne nahlížet duchovně: aby v nich poznal, jak Bůh sám originálně pracuje. To je vnitřní svoboda...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Vysvobození ze závislostí
Modleme se, aby všichni lidé trpící pod vlivem závislostí našli potřebnou pomoc i ty, kdo by je doprovázeli.
Národní úmysl Za ty, kteří podlehli závislosti na drogách, alkoholu, cigaretách, pornografii nebo internetu – ať pod ochranou bl. Mlady najdou cestu ke svobodě.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


Pouť za nová povolání


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkend pro seniory


Víkendová duchovní obnova


Duchovní cvičení Anamnéza


Duchovní obnova pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

Kalendárium

Výročí narození sv. Františka Xaverského

Volba prvního generála


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil