Články / Aktuality Dnes je 15. 8. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

P. František Lízna SJ obdržel významné maďarské ocenění

Pondělí, 16.3.2020
Budapešť. Dne 8. března obdržel P. František Lízna Cenu Jánose Esterházyho, která se od roku 1991 uděluje za šíření duchovního odkazu tohoto mučedníka komunizmu.


Slavnostní událost se uskutečnila v budapešťském parlamentu za přítomnosti šéfa úřadu maďarského premiéra. Cenu předal P. Líznovi maďarský jezuitský básník Szabolcs Sajgó. Hovořil o jeho životě v době nesvobody a jeho pastoraci zaměřené na specifické skupiny.

V době, kdy byl P. Lízna kaplanem mírovské věznice, se setkal se svědectvím o Esterházym, který v této věznici roku 1957 zemřel. Otec František dosvědčil, že se k Esterházymu obracel při své práci s vězni a při vlastním těžkém onemocnění.


Hrabě János Esterházy byl představitelem maďarské menšiny na Slovensku, po matce měl rovněž polské kořeny. V meziválečném období se stal parlamentním poslancem v Praze a v Bratislavě. Za druhé světové války se podílel na zachraňování pronásledovaných Židů, Čechů, Slováků, Poláků a příslušníků jiných národů. V roce 1945 jej uvěznilo sovětské NKVD, prošel výslechy na Lubjance, byl odsouzen na deset let nucených prací, na Sibiři onemocněl tuberkulózou. V komunistickém Československu byl pak odsouzen k trestu smrti, který byl později změněn na doživotí. Bez možnosti nezbytné léčby zemřel 8. března 1957 ve věznici v Mírově. Svátostmi jej zaopatřil blahoslavený Vasiľ Hopko, mučedník, prešovský řeckokatolický biskup.


Zdroj/Foto: Konzervativní noviny.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
20.9.2019 Jaké to dětství!
6.9.2019 Na Hostýně proběhne muklovská pouť
16.8.2018 In memoriam…
4.5.2018 O těch, kdo pro Krista položili život
19.4.2018 Mše svatá pro pétépáky v kostele svatého IgnáceNáš tip

Průvodce duchovním životem

Jean-Joseph Surin

I když se Jean-Joseph Surin SJ (1600–1665) vydání svého Průvodce duchovním životem už nedočkal, vycházel později a mnohokrát. Znalci dějin spirituality považují tohoto autora za předního mistra duchovního života, a další ho počítají mezi nejdůležitější francouzské mystiky…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Svět moře
Modleme se za všechny, kteří pracují a žijí u moře: námořníky, rybáře a jejich rodiny.
Národní úmysl Za ochranu přírody, požehnanou úrodu a dostatek vody – ať se na přímluvu sv. Prokopa staráme o vše svěřené moudře a s vděčností vůči Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


Duchovní obnova pro mladé


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru

Generál Ricci vězněm v Andělském hradě

Památka sv. Alberta Hurtada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil