Články / Aktuality Dnes je 27. 10. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

P. František Lízna SJ obdržel významné maďarské ocenění

Pondělí, 16.3.2020
Budapešť. Dne 8. března obdržel P. František Lízna Cenu Jánose Esterházyho, která se od roku 1991 uděluje za šíření duchovního odkazu tohoto mučedníka komunizmu.


Slavnostní událost se uskutečnila v budapešťském parlamentu za přítomnosti šéfa úřadu maďarského premiéra. Cenu předal P. Líznovi maďarský jezuitský básník Szabolcs Sajgó. Hovořil o jeho životě v době nesvobody a jeho pastoraci zaměřené na specifické skupiny.

V době, kdy byl P. Lízna kaplanem mírovské věznice, se setkal se svědectvím o Esterházym, který v této věznici roku 1957 zemřel. Otec František dosvědčil, že se k Esterházymu obracel při své práci s vězni a při vlastním těžkém onemocnění.


Hrabě János Esterházy byl představitelem maďarské menšiny na Slovensku, po matce měl rovněž polské kořeny. V meziválečném období se stal parlamentním poslancem v Praze a v Bratislavě. Za druhé světové války se podílel na zachraňování pronásledovaných Židů, Čechů, Slováků, Poláků a příslušníků jiných národů. V roce 1945 jej uvěznilo sovětské NKVD, prošel výslechy na Lubjance, byl odsouzen na deset let nucených prací, na Sibiři onemocněl tuberkulózou. V komunistickém Československu byl pak odsouzen k trestu smrti, který byl později změněn na doživotí. Bez možnosti nezbytné léčby zemřel 8. března 1957 ve věznici v Mírově. Svátostmi jej zaopatřil blahoslavený Vasiľ Hopko, mučedník, prešovský řeckokatolický biskup.


Zdroj/Foto: Konzervativní noviny.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.9.2020 Ze životních zkušeností českých jezuitů
20.9.2019 Jaké to dětství!
6.9.2019 Na Hostýně proběhne muklovská pouť
16.8.2018 In memoriam…
4.5.2018 O těch, kdo pro Krista položili životNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Misijní poslání laiků v církvi
Modleme se, aby laici, zejména ženy, v síle svého křtu měli větší podíl na odpovědnosti v církevních institucích.
Národní úmysl Za misie – ať je na přímluvu sv. Jana Nepomuka Neumanna s nadšením podporujeme, šíříme radost evangelia a pomáháme potřebným.
více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Setkání seniorů


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


více »

Kalendárium

Památka bl. Dominika Collinse

Památka sv. Alfonse Rodrígueze

Památka bl. Ruperta Mayera


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil