Články / Aktuality Dnes je 27. 9. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Vzdělávací cyklus o Pentateuchu

Pátek, 27.3.2020
Jezuitský scholastik Samuel Prívara připravil pro veřejnost nejen pro dobu koronavirové pandemie zbrusu nový vzdělávací cyklus. Pojednává o prvních pěti knihách hebrejské bible, knihách Mojžíšových, které židé nazývají Tóra (tedy zákon, nauka či učení). Pro tuto část bible se v křesťanském prostředí vžilo označení Pentateuch. Slovo pochází z řečtiny a znamená „pět knih“.


První díly cyklu jsou ke shlédnutí na jezuitském kanálu YouTube . Nabízejí obecný úvod do celého cyklu, představení různých škol interpretace, ale také historicko-teologický úvod. V dalších dílech Prívara přiblíží knihu Genezis, jako přírodovědec se zastaví u biblického vyprávění o Stvoření světa a zaměří se i na zlo, o kterém první Mojžíšova kniha pojednává. V následujících částech se bude věnovat dalším čtyřem knihám - Exodus, Leviticus, Numeri a Deuteronomium.

Samuel Prívara se narodil roku 1984 v Trenčíně. Po gymnáziu vystudoval Kybernetiku a měření na ČVUT v Praze a obor Financial Engineering na VŠE v Praze. Doktorské studium absolvoval v Praze a v Curychu. Do řádu vstoupil v roce 2013. Sám o svém vstupu do řádu vypráví v jednom z videí na YouTube. Dvouletý noviciát strávil v Ružomberku, první sliby složil v roce 2015 v Mnichově. Poté studoval filozofii na jezuitské Hochschule für Philosophie v Mnichově, kde byl členem mezinárodní komunity sv. Aloise Gonzagy. Nyní od roku 2018 pokračuje studiem teologie v Madridu.


Sledujte Youtube kanál s cyklem o Pentateuchu ZDE.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
28.5.2020 Komunikační prostředky při hlásání evangelia
29.4.2020 Virtuální modlitební setkání v Indii
6.2.2020 Kardinál Tagle a filipínští jezuité v médiích
14.6.2019 Ředitelé evropských jezuitských kulturních časopisů se setkali v Athénách
28.3.2019 Mladí jezuité začali s projektem Minutové homilieNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Úcta ke zdrojům planety
Modleme se, aby zdroje naší planety nebyly drancovány, ale sdíleny spravedlivě a ohleduplně.
Národní úmysl Za nezávislost veřejnoprávních médií – ať pod ochranou sv. Václava politici hájí pravdu, spravedlnost a dobro všech.
více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


Velehrad si připomene tři důležitá výročí


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Liturgické exercicie pro kněze


Setkání seniorů


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova

Památka sv. Františka Borgiáše


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil