Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zemřel hudební skladatel Krzysztof Penderecki

Úterý, 31.3.2020
Krakov. V neděli 29. března zemřel v Krakově ve věku osmdesáti šesti let polský hudební skladatel Krzysztof Penderecki. Byl blízký Tovaryšstvu Ježíšovu, na podzim roku 2018 dirigoval koncert v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné.


Penderecki se narodil roku 1933 v polské Debici. Během studia na gymnáziu a na Jagellonské univerzitě se věnoval hře na housle. V jednadvaceti letech vstoupil na Krakovskou hudební akademii, zanechal hry na housle a věnoval se kompozici.

Po absolvování Akademie v roce 1958 zůstal na škole jako pedagog. Jeho skladby se začaly brzy prosazovat nejen v Polsku, ale i ve světě. Veliký úspěch měla zejména skladba „Obětem Hirošimy“ pro padesát dva smyčcových nástrojů, kde použil neobvyklé instrumentální techniky. Jeho skladby byly někdy považovány za provokativní a kontroverzní. Avantgardní hudební jazyk se projevuje v rozsáhlé skladbě Pašije sv. Lukáše, která má hluboce náboženský obsah.

Věnoval se rovněž elektronické hudbě, tvořil filmovou hudbu, psal opery, působil jako dirigent.

V roce 1968 byl Penderecki vyznamenán Státní cenou 1. stupně. Ke státním výročím v roce 1964 a 1974 pak obdržel Řád znovuzrozeného Polska. V roce 2001 získal za skladbu Credo Cenu Grammy za nejlepší sborové dílo. Obdržel i řadu čestných doktorátů na univerzitách celého světa.

V roce 2018 se konal v jezuitském kostele Panny Marie Sněžné v Olomouci zahajovací koncert dvacátého pátého ročníku Podzimního festivalu duchovní hudby, při kterém Penderecki dirigoval část svého díla Credo. Organizátoři se vyjádřili, že šlo o největší chrámovou akci v historii Olomouce. Koncert byl i díky krakovské filharmonii, mohutnému pěveckému sboru a znamenitým sólistům působivým zážitkem.


Zdroj: Wikipedia. ČT 24.
Foto: P. Jan Regner SJ hovoří s Kryzstofem Pendereckim při zkoušce koncertu v Olomouci.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
2.9.2020 Nejvyšší autoritou je víra
1.9.2020 Skladatel Ennio Morricone ve vzpomínkách italského jezuity
21.8.2020 Krátké ohlédnutí za P. Johannem Siebnerem SJ
2.6.2020 Otec Adolfo Nicolás SJ
26.5.2020 Hluboké kořeny umožňují neustálý růstNáš tip

Průvodce duchovním životem

Jean-Joseph Surin

I když se Jean-Joseph Surin SJ (1600–1665) vydání svého Průvodce duchovním životem už nedočkal, vycházel později a mnohokrát. Znalci dějin spirituality považují tohoto autora za předního mistra duchovního života, a další ho počítají mezi nejdůležitější francouzské mystiky…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Úcta ke zdrojům planety
Modleme se, aby zdroje naší planety nebyly drancovány, ale sdíleny spravedlivě a ohleduplně.
Národní úmysl Za nezávislost veřejnoprávních médií – ať pod ochranou sv. Václava politici hájí pravdu, spravedlnost a dobro všech.
více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


Živě s Noe: S jezuity


Velehrad si připomene tři důležitá výročí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Liturgické exercicie pro kněze


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil