Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Formace Živých kamenů on-line

Úterý, 12.5.2020
Ve dnech 30. dubna až 2. května proběhla on-line formace Živých kamenů. Živé kameny představují mezinárodní jezuitský projekt, jehož cílem je šíření evangelia prostřednictvím památek křesťanského umění. V rámci bezplatně nabízených komentovaných prohlídek se mladí dobrovolníci snaží turistům z celého světa ukázat opravdovou krásu sakrálního umění, a tím také krásu víry.


Tématem programu mezinárodní formace pro mladé lidi bylo „Umění, násilí a náboženství“. Tato iniciativa, která se měla uskutečnit na Maltě od 30. dubna do 2. května, byla upravena do on-line verze. Téma zvolené pro tento rok je důležitým prvkem pro formování skupin. Jde o přehled obrazů násilí, které nacházíme v Novém i Starém zákoně: zabití Kaina, obětování Izáka, utrpení Krista, které jsou předkládány s ignaciánsky laděnými body pro meditaci. Účelem je naučit se transformovat násilí.

Úvodním tématem programu byla „Komunita: naše historie násilí“. Jedná se o ústřední téma, které hovoří o zkušenostech během návštěv památek, kdy se setkáváme s obrazy násilí. Důležitý je způsob, jakým je chápeme, a duchovní poselství, které přinášejí tyto obrazy. Různé skupiny nabídky okolo dvaceti krátkých prezentací, ilustrujících díla z různých míst.

Dalším tématem byla „Formace: porozumění projevu násilí“. Sedm přednášek pronesli univerzitní lektoři, kteří jsou odborníky na dějiny a písma. Zahrnovaly období od byzantského ikonoklasmu po chilské katolické umění, což je forma mírového protestu proti pinochetské diktatuře, týkaly se ambivalence násilí, posunu od destrukce ke stvoření v Bibli a architektonického přechodu od ohraničeného posvátného prostoru k pevnosti. Tématem dalších přednášek byl křesťanský a islámský ikonoklasmus a neposlušnost vedoucí k násilí. Následovaly chvíle sdílení v malých skupinách a společná modlitba.

Závěrečná přednáška byla nazvána „Modlitba: prostředek usmíření a transformace násilí“. Do ní byla zařazena on-line prohlídka katedrály svatého Jana Křtitele na Maltě, kde se nachází Caravaggiův obraz stětí Jana Křtitele. Závěr patřil společné modlitbě.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.9.2020 Aktivity polské mládeže v době pandemických omezení
11.8.2020 Český Magis 2020 úspěšně završen
14.7.2020 Český Magis 2020
10.7.2020 Litevský Magis 2020
5.5.2020 Evropský Magis 2020 bude o rok pozdějiNáš tip

Průvodce duchovním životem

Jean-Joseph Surin

I když se Jean-Joseph Surin SJ (1600–1665) vydání svého Průvodce duchovním životem už nedočkal, vycházel později a mnohokrát. Znalci dějin spirituality považují tohoto autora za předního mistra duchovního života, a další ho počítají mezi nejdůležitější francouzské mystiky…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Úcta ke zdrojům planety
Modleme se, aby zdroje naší planety nebyly drancovány, ale sdíleny spravedlivě a ohleduplně.
Národní úmysl Za nezávislost veřejnoprávních médií – ať pod ochranou sv. Václava politici hájí pravdu, spravedlnost a dobro všech.
více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


Živě s Noe: S jezuity


Velehrad si připomene tři důležitá výročí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Liturgické exercicie pro kněze


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil