Články / Aktuality Dnes je 27. 5. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Páté výročí encykliky Laudato Si

Pátek, 22.5.2020
Řím. Ve dnech od 16. do 24. května prožívá církev týden věnovaný chvále a ochraně stvoření při pátém výročí encykliky Laudato Si´. Na pozvání vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji se ke společnému slavení spojily různé skupiny, sítě a organizace Tovaryšstva Ježíšova.


Mezi partnery události patří Sekretariát pro sociální spravedlnost a ekologii, síť EcoJesuit, Africká jezuitská síť pro ekologii, Společenství křesťanského života, Jezuitské vzdělávání a jejich partneři v různých zemích. Téma týdne zní: „Všechno je spojeno“.

V neděli 24. května bude závěrečné setkání při modlitbě v poledne místního času. Nejde však pouze o týdenní oslavy. Mnohem více je to pozvání katolíků k účasti na iniciativě, která otevírá proces transformace. Ten bude zahrnovat modlitbu, reflexi a společnou přípravu pro lepší svět zítřka.

Encyklika papeže Františka je jedním z mála vatikánských dokumentů, které mají dopad na celý svět, nejen na katolíky. Je zvláště důležitá v souvislosti s pandemií koronaviru, která postihla velkou část světa. Laudato Si’ nabízí vizi a perspektivy pro budování spravedlivějšího světa a jeho udržitelnějšího rozvoje.

P. Xavier Jeyaraj SJ, který vede Sekretariát pro sociální spravedlnost a ekologii, zdůrazňuje: „Laudato Si´ byl a je prorocký text, který povzbuzuje, staví mosty a všem dává novou naději. V této době krize Covid-19 můžeme rozpoznat prorocká slova Laudato Si´, která nás přiváděla k uznání křehkosti naší vědy, technologie a inteligence a povzbudila nás, abychom uvažovali o kráse stvoření a naší vzájemné provázanosti.“

Jezuitské instituce, farnosti a komunity jsou vyzývány, aby byly kreativní - v mnoha případech pomocí virtuálních prostředků, protože shromažďování není ve většině zemí možné - a podpořily mladé lidi k propojení v této aktivitě, která se týká celého světa. Toto nasměrování jim také přispěje k životu v duchu evangelia: vycházet ze sebe, aby sloužili, pomáhali si navzájem a společně vytvářeli budoucnost planety, která potřebuje toto společné dílo, aby mohla dýchat a sdílet život.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.10.2019 Setkání domorodých zástupců Severní a Jižní Ameriky
17.10.2019 Svědectví biskupa Alfreda Vizcarry o prvním týdnu Synody o Amazonii
14.10.2019 Koordinátor Panamazonského projektu k Synodě o Amazonii
20.8.2019 Mladí se sešli na Filipínách k workshopu v duchu encykliky Laudato si
5.4.2019 Reakce jezuitů na následky způsobené cyklonem IdaiNáš tip

Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh

Michal Altrichter

Text komentuje události duchovního života v kontextu koronaviru. Podstatná je Pánova vznešená přítomnost a hluboká zúčastněnost. Autor je přesvědčen, že žijeme v bezprostředním očekávání slavného Pánova příchodu a je nezbytné se na tuto událost připravovat…...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Jáhni
Modleme se, aby jáhni, věrní službě Slova a chudým, byli pro celou církev živým znamením.
Národní úmysl Za kněze, řeholníky a řeholnice – ať na přímluvu sv. Radima je dostatek Božích služebníků i dalších lidí, kteří rádi nasazují svůj život pro Krista a službu druhým.
více »

Nejbližší akce

Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Pouť za nová povolání


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení Anamnéza - mimořádní termín


Ignaciánská duchovní cvičení


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil