Články / Aktuality Dnes je 21. 9. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Webinář o migraci

Pondělí, 29.6.2020
Madrid. Papežská univerzita Comillas ve španělském hlavním městě Madridu pořádala 18. června webinář o migraci. Hovořili na něm tři členové generalní kurie Tovaryšstva Ježíšova.


Příspěvky generálního představeného P. Artura Sosy, mezinárodního ředitele Jezuitské služby uprchlíkům P. Toma Smolicha a sekretáře pro sociální spravedlnost a ekologii P. Xaviera Jeyaraje upoutaly velkou pozornost.

Veřejná diskuze o strategiích států a humanitárních organizací ve vztahu k migrantům, násilně vysídleným osobám a uprchlíkům nabrala podle P. Artura Sosy v souvislosti s pandemií Covid-19 nový rozměr. Jsme na historické křižovatce vytvořené migračními toky a mimořádnými humanitárními událostmi. Objevují se otázky o rozmanitosti v našich společnostech, o mezinárodních vztazích, a dokonce i o našem životním stylu. Generální představený připomněl zásadní význam spravedlnosti pro uprchlíky a migranty, jak jej vložil P. Pedro Arrupe do Jezuitské služby uprchlíkům. Zdůraznil, jak násilné vysídlení celých populací přináší nové výzvy pro způsoby, jak doprovázet ty, kdo jsou světem zapomenuti. Opakovaně spojoval práci Tovaryšstva s prorockými výzvami papeže Františka k obraně práv uprchlíků, vysídlených osob, obětí války a obchodování s lidmi. Je třeba se zabývat kořeny příčin těchto globálních bolestí, akademická práce v této oblasti je nezbytná.

P. Tom Smolich z Jezuitské služby uprchlíkům využil příležitosti k upozornění na kontexty, v nichž Jezuitská služba uprchlíkům jako mezinárodní organizace pracuje. Od exodu Vietnamců na lodích počátkem osmdesátých let existovalo na světě mnoho „horkých“ míst, kde se Jezuitská služba uprchlíkům podílela na zmírnění utrpení: v Latinské Americe a Asii, v Africe, na Balkánu; v nedávné době v Afghánistánu, na Srí Lance a samozřejmě v Sýrii. Jezuitská služba uprchlíkům často pracovala na obou stranách pevniny nebo námořních hranic, kde se odehrávaly lidské tragédie. P. Smolich také hovořil o papeži Františkovi. S radostí vítal skutečnost, že jeho poselství ke Světovému dni uprchlíků 2020 se zaměřuje na drama vnitřně vysídlených osob, drama, které není příliš viditelné, ale je tak traumatizující pro více než padesát milionů lidí. Pandemie koronaviru zdůraznila závažnost situace, protože mnoho z těchto vysídlených osob postrádá nezbytnou ochranu a přístup ke zdravotní péči. Vyjádřil, že pandemie nám pomáhá odhalit naše rány a nespravedlnosti v univerzálním měřítku.

P. Xavier Jeyaraj ze Sekretariátu pro sociální spravedlnost a ekologii uvedl, že jeho příspěvek se zaměřil na vnitřní migraci v jeho zemi, kterou je Indie. Chtěl vysvětlit příčiny a typy migrace a to, jak jsou jí v současném kontextu zasaženy nejcitlivější komunity. Patří k nim Dalitové, členové kmenových skupin, členové vyloučených kast - a často ženy a děti. Zdůraznil důležitost shromažďování komplexnějších údajů o migraci v Indii s cílem získat pravdivý obraz o situaci asi sto dvaceti milionů lidí, kteří jsou tímto jevem zasaženi. Identifikoval výzvy a příležitosti v současné situaci, zejména v indickém kontextu.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.9.2020 Padesát let sociálního apoštolátu ve Spojených státech amerických a Kanadě
25.8.2020 Budování nového farního kostela v Rize
24.8.2020 Za mého dětství...
20.8.2020 Financování bezdomovců a migrantů po pandemii
14.8.2020 Fungování sociálních služeb na východě Los AngelesNáš tip

Průvodce duchovním životem

Jean-Joseph Surin

I když se Jean-Joseph Surin SJ (1600–1665) vydání svého Průvodce duchovním životem už nedočkal, vycházel později a mnohokrát. Znalci dějin spirituality považují tohoto autora za předního mistra duchovního života, a další ho počítají mezi nejdůležitější francouzské mystiky…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Úcta ke zdrojům planety
Modleme se, aby zdroje naší planety nebyly drancovány, ale sdíleny spravedlivě a ohleduplně.
Národní úmysl Za nezávislost veřejnoprávních médií – ať pod ochranou sv. Václava politici hájí pravdu, spravedlnost a dobro všech.
více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Liturgické exercicie pro kněze


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil