Články / Aktuality Dnes je 15. 8. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Gesto solidarity edinburghské komunity

Pondělí, 13.7.2020
Edinburgh. Fotografie ukazuje členy jezuitské komunity v Edinburghu, kteří se modlitbou a gestem solidarity připojují k hnutí „Black Lives Matter“, které existuje po celém světě.


P. David Pearsall SJ popsal situaci: „V neděli při mši jsme se modlili za rasovou harmonii a rasovou spravedlnost. Poté jsme se shromáždili před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně ve stejném čase, kdy se lidé v Edinburghu shromažďovali k pokojné demonstraci v Holyroodském parku.

Stejně jako mnoho prosperujících měst ve Spojeném království má i Edinburgh vlastní historii postoje k otroctví a jeho občané si více než kdy jindy uvědomují potřebu uznat tuto historii a tam, kde je to možné, provést nápravu.

Jedním z příkladů bude památník Henryho Dundase (lorda Melvilleho), jehož věž se tyčí nad náměstím Svatého Ondřeje. Na něm bude brzy umístěna pamětní deska, která lidem připomene jeho roli při prodlužujícím se obchodu s otroky v roce 1800, když zastával úřad prvního lorda admirality.

Naše komunita sedmi jezuitů představuje značnou rozmanitost národního pozadí, a když klečíme v solidaritě s obnovenou výzvou k rasové rovnosti, připomínáme si, jak byla lidská historie v každé zemi poskvrněna rasismem.

Za námi je obrázek holubice. Pro křesťany symbolizuje Ducha Svatého přicházejícího o Letnicích, čímž se z mnoha národů stal jediný lid. Pro nás všechny je to tradiční symbol míru a v této době zmatku si připomínáme, že tam, kde není spravedlnost, nemůže existovat žádný mír.

Ve spojení s ostatními církvemi, s představiteli občanské společnosti a organizátory komunit a se všemi lidmi dobré vůle se i nadále modlíme za mír a pracujeme pro spravedlnost.“


Black Lives Matter je mezinárodní aktivistické hnutí, které vzniklo ve Spojených státech v roce 2013. Upozorňuje na případy zvýšeného policejního násilí, rasové nerovnosti a systematického rasismu vůči černochům.
Henry Dundas (1742–1811) byl britský státník a právník, který zastával řadu vysokých státních funkcí. Na půdě parlamentu podporoval razantní zákrok proti americkým koloniím.


Zdroj: Jesuits in Europe. Wikipedia.
Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.8.2020 Fungování sociálních služeb na východě Los Angeles
28.7.2020 Poslání Jezuitské služby uprchlíkům ve Středoafrické republice
24.7.2020 Východní Timor je pro Tovaryšstvo zemí výzev
30.6.2020 Jezuitské školy v Andalusii reagují na nouzovou situaci
29.6.2020 Webinář o migraciNáš tip

Průvodce duchovním životem

Jean-Joseph Surin

I když se Jean-Joseph Surin SJ (1600–1665) vydání svého Průvodce duchovním životem už nedočkal, vycházel později a mnohokrát. Znalci dějin spirituality považují tohoto autora za předního mistra duchovního života, a další ho počítají mezi nejdůležitější francouzské mystiky…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Svět moře
Modleme se za všechny, kteří pracují a žijí u moře: námořníky, rybáře a jejich rodiny.
Národní úmysl Za ochranu přírody, požehnanou úrodu a dostatek vody – ať se na přímluvu sv. Prokopa staráme o vše svěřené moudře a s vděčností vůči Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


Duchovní obnova pro mladé


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru

Generál Ricci vězněm v Andělském hradě

Památka sv. Alberta Hurtada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil