Články / Aktuality Dnes je 27. 7. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Gesto solidarity edinburghské komunity

Pondělí, 13.7.2020
Edinburgh. Fotografie ukazuje členy jezuitské komunity v Edinburghu, kteří se modlitbou a gestem solidarity připojují k hnutí „Black Lives Matter“, které existuje po celém světě.


P. David Pearsall SJ popsal situaci: „V neděli při mši jsme se modlili za rasovou harmonii a rasovou spravedlnost. Poté jsme se shromáždili před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně ve stejném čase, kdy se lidé v Edinburghu shromažďovali k pokojné demonstraci v Holyroodském parku.

Stejně jako mnoho prosperujících měst ve Spojeném království má i Edinburgh vlastní historii postoje k otroctví a jeho občané si více než kdy jindy uvědomují potřebu uznat tuto historii a tam, kde je to možné, provést nápravu.

Jedním z příkladů bude památník Henryho Dundase (lorda Melvilleho), jehož věž se tyčí nad náměstím Svatého Ondřeje. Na něm bude brzy umístěna pamětní deska, která lidem připomene jeho roli při prodlužujícím se obchodu s otroky v roce 1800, když zastával úřad prvního lorda admirality.

Naše komunita sedmi jezuitů představuje značnou rozmanitost národního pozadí, a když klečíme v solidaritě s obnovenou výzvou k rasové rovnosti, připomínáme si, jak byla lidská historie v každé zemi poskvrněna rasismem.

Za námi je obrázek holubice. Pro křesťany symbolizuje Ducha Svatého přicházejícího o Letnicích, čímž se z mnoha národů stal jediný lid. Pro nás všechny je to tradiční symbol míru a v této době zmatku si připomínáme, že tam, kde není spravedlnost, nemůže existovat žádný mír.

Ve spojení s ostatními církvemi, s představiteli občanské společnosti a organizátory komunit a se všemi lidmi dobré vůle se i nadále modlíme za mír a pracujeme pro spravedlnost.“


Black Lives Matter je mezinárodní aktivistické hnutí, které vzniklo ve Spojených státech v roce 2013. Upozorňuje na případy zvýšeného policejního násilí, rasové nerovnosti a systematického rasismu vůči černochům.
Henry Dundas (1742–1811) byl britský státník a právník, který zastával řadu vysokých státních funkcí. Na půdě parlamentu podporoval razantní zákrok proti americkým koloniím.


Zdroj: Jesuits in Europe. Wikipedia.
Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.7.2021 Schody podporují dodržování zákonů
7.7.2021 Zemřel vězněný indický jezuita otec Stan Swamy
28.6.2021 Služba nemocným koronavirem
22.6.2021 Jezuitská služba uprchlíkům v Kamerunu
20.6.2021 Hospitalizace otce Swamyho prodlouženaIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za přátelství ve společnosti
Modleme se, abychom i v okolnostech sociálního, ekonomického a politického napětí nabyli odvahu a odhodlání vést dialog a nabízet přátelství.
Národní úmysl Děkujeme Bohu za mladé lidi a prosíme, aby obdařil jejich srdce novou milostí a aby dobře rozlišovali podstatné kroky ve svém životě. Modleme se také za organizátory, hosty a samotné účastníky Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové.
více »

Nejbližší akce

Poutní mše svatá


Koncert „Pocta svatému Ignáci“


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Smrt sv. Ignáce

Památka Petra Fabera


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil