Články / Aktuality Dnes je 27. 9. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Český Magis 2020

Úterý, 14.7.2020
Evropský Magis byl sice odložen o rok, ale místo toho u nás pro mladé ve věku 20-35 let vznikla menší letní akce Český Magis 2020, která vychází ze stejných duchovních pramenů. Jedná se o putovní "experiment", při kterém se 1.-9. srpna malá skupina vydá pěšky z Kralického Sněžníku do Olomouce. Součástí je také duchovní program, na kterém se bude podílet i P. Zdeněk Drštka. Akci, která se koná pod záštitou jezuitského provinciála P. Petra Přádky, přibližuje v rozhovoru hlavní koordinátor Jiří Srna.


Jak tento projekt vznikl?

Chystal jsem se na letošní Magis do Maďarska, ale protože byli organizátoři nuceni ho kvůli epidemii koronaviru zrušit, rozhodli jsme se uspořádat alespoň jeden experiment u nás na Moravě. Vlastní zkušenost a současně nejblíž mám k putování, volba tedy byla jasná. Otec Zdeněk původně navrhoval trasu od pramene Moravy až k soutoku s Dunajem, což je ale vzdálenost příliš velká. Severní část jsme vybrali proto, že řeka protéká lesnatou krajinou, na rozdíl od převážné zemědělské krajiny na jihu.

Jaký bude mít průběh?

Denní režim bude standardní, jak je na všech experimentech zvykem - ranní modlitba, nějaké inspirativní slovo na den, vlastní putování krajinou s hodinou v tichosti, kdy má každý poutník prostor pro sebe a pro Boha, případně si může probrat, jak se ho dotýká slovo daného dne, během dne mše na vhodném místě a večer „Magis kolečko“ (Magis circle), prostor pro sdílení zážitků daného dne. Jdeme totiž sice všichni stejnou trasu a máme stejné slovo na den, ale každý to slovo i cestu vnímáme jinak. Magis circle je tak nejlepší příležitostí pro obohacení ostatních, sdílení jiného pohledu na to, co kdo prožil.

Celá trasa je rozdělena do devíti dnů, kdy každý den bychom měli ujít kus cesty. Přespávat bychom měli převážné na farách, od toho se pak odvíjí délka jednotlivých úseků.

Do kdy se lze přihlásit?

Přesný počet účastníků potřebujeme znát kvůli organizaci nejpozději 19. července. Do té doby je tedy možné posílat přihlášky. Čas na zvážení účasti a na odeslání přihlášky tedy ještě je několik posledních dní.

Můžeš se podělit o podnětné zážitky z Magisu z minulosti?

Zážitků by byla celá řada, je to spíš jeden dlouhý příběh plný jednotlivých okamžiků. Slova nedokážou popsat tu atmosféru a pocit spokojenosti, který se mnou rozlévá, když na Magis vzpomínám.

Na závěrečném ceremoniálu v polské Lodži tancoval před zaplněnou halou, kde mohla být tisícovka účastníků, jeden ze členů naší skupinky. Měl jsem pocit, jako by tam tancoval můj vlastní bratr a byl jsem na něj neskutečně hrdý.


Přihlašovací formulář na akci ZDE.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.9.2020 Aktivity polské mládeže v době pandemických omezení
11.8.2020 Český Magis 2020 úspěšně završen
10.7.2020 Litevský Magis 2020
12.5.2020 Formace Živých kamenů on-line
5.5.2020 Evropský Magis 2020 bude o rok pozdějiNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Úcta ke zdrojům planety
Modleme se, aby zdroje naší planety nebyly drancovány, ale sdíleny spravedlivě a ohleduplně.
Národní úmysl Za nezávislost veřejnoprávních médií – ať pod ochranou sv. Václava politici hájí pravdu, spravedlnost a dobro všech.
více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


Velehrad si připomene tři důležitá výročí


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Liturgické exercicie pro kněze


Setkání seniorů


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova

Památka sv. Františka Borgiáše


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil