Články / Aktuality Dnes je 21. 1. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Kostel blahoslaveného Ruperta Mayera SJ získal mezinárodní ocenění

Pátek, 7.8.2020
Itálie. Mezinárodní cenu za sakrální architekturu získal kostel blahoslaveného Ruperta Mayera SJ v obci Poing nedaleko Mnichova. Soutěž pořádá nadace Frate Sole, jejíž předseda Luigi Leoni spolu s vítězi předchozích ročníků tvořili porotu.


Kostel blahoslaveného Ruperta Mayera v Poingu poblíž Mnichova realizovalo mnichovské studio Meck Architekten.

Blahoslavený Rupert se narodil roku 1876 ve Stuttgartu. Po maturitě absolvoval diecézní seminář a po ročním kněžském působení vstoupil k jezuitům. Po prvních slibech v roce 1902 začal studium v nizozemském Valkenburgu. Pak působil jako lidový misionář v Nizozemí, Švýcarsku, Německu a Rakousku. V roce 1912 ho kardinál Bettinger povolal do Mnichova, aby se staral o přistěhovalce a ohrožené rodiny. V roce 1913 byl spoluzakladatelem Bratrstva Svaté Rodiny.

Po začátku první světové války v roce 1914 dobrovolně nastoupil jako vojenský duchovní. Roku 1916 při záchraně zraněného vojáka utrpěl zranění levé nohy, která mu musela být amputována.

Až do konce války pak opět působil v Mnichově; byl znám jako neúnavný kazatel. V adventu roku 1919 zorganizoval lidové misie ve všech kostelích Mnichova. V roce 1925 zřídil kapli na mnichovském nádraží, ve které po dalších deset let o nedělích a svátcích sloužíval dvě mše svaté.

Po vzniku německé národně socialistické strany již od samého počátku varoval před fašizmem a nacizmem, za což byl pronásledován a třikrát vězněn. V koncentračním táboře v Sachsenhausenu se octl v akutním nebezpečí života, proto ho přemístili díky intervenci církevního úřadu do domácího vězení v benediktinském opatství v Ettalu. K tomuto kompromisu došlo údajně proto, aby se ze známého kněze nestal nový mučedník.

Brzy po příchodu amerických vojáků do Ettalu v květnu 1945 mohl P. Mayer zase kázat v místním chrámu. Pak se vrátil do Mnichova. Ihned se pustil do obnovení činnosti mariánské kongregace mužů. Jeho zdraví však bylo po prožitém věznění značně podlomené, a tak jej v červenci 1945 postihl lehký záchvat mrtvice. Ten se citelněji opakoval v září, ale P. Mayer navzdory radám lékařů nepolevil ve svém činorodém životě. Třetí, smrtelný záchvat mrtvice měl při kázání o slavnosti Všech svatých 1945. Zemřel téhož dne v mnichovské nemocnici.

P. Ruperta Mayera blahořečil papež Jan Pavel II. roku 1987 v Mnichově.


Zdroj/Foto: Vatikánské rádio.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.1.2021 Stálá expozice v rámci projektu Telč a jezuité
12.1.2021 Historický knižní fond v Palermu
4.1.2021 Odborné studie v rámci projektu Telč a jezuité
10.12.2020 Nový příspěvek k formaci Živých kamenů
25.11.2020 Virtuální výstava „Telč a jezuité“Náš tip

Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán

Michal Altrichter

Čím se zaobíráme, jsme-li spoutáváni slovem koronavir? Jak tento čas a své bytí nahlížíme duchovně? Je naše kulturní povědomí vnitřnější, nebo spíše závislé jen na vnějších možnostech? Nečekají některé knihy už příliš dlouho na jejich přečtení?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Lidské bratrství
Modleme se, ať je nám dána Pánem milost žít v plném bratrství s bratry a sestrami jiných náboženství, abychom zakusili vzájemnost modlitby a překonávali uzavřenost.
Národní úmysl Děkujeme za sdělovací prostředky a prosíme za odpovědné pracovníky, aby přinášeli pravdivé informace včetně dobrých zpráv.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Duchovní cvičení pro všechny


Kněžské exercicie


Víkendová duchovní obnova


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil